Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Woensdag 7 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Elektrisch koken

Zijn er straks echt alleen nog maar woningen zonder gas?

Door NU.nl

26 apr 2018 om 18:44Update: 5 jaar geleden
nujij comment3 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
De overheid wil dat Nederland in 2050 volledig aardgasvrij is. Om de uitstoot van CO2 terug te dringen, mag geen enkele woning nog op het gasnet aangesloten zijn. Dat heeft gevolgen voor bijna alle Nederlandse huishoudens, want momenteel is ruim 90 procent van de woningen aangesloten op het gasnet.

"We hebben 33 jaar om gas uit huizen te krijgen. Dat klinkt lang, maar het is niet bepaald iets wat je binnen een jaar kunt doen", zegt Susanne van Suylekom van klimaatbureau Stichting Hier.

Dat weet ook minister Eric Wiebes van Economische Zaken. Hij heeft een agenda opgesteld waarin staat hoe Nederland stap voor stap van het aardgas af gaat. Hij wil deze zomer nog tot een klimaatakkoord komen dat ervoor moet zorgen dat de CO2-uitstoot in 2030 minstens 49 procent gedaald is ten opzichte van 1990.

Kwart minder in 2020

Zo stelde hij voormalig PvdA-leider Diederik Samsom aan als onderhandelaar voor het Nederlandse klimaatakkoord. Samson moet zorgen dat in 2030 twee miljoen huizen van het aardgasnet af zijn. Dat is een kwart van alle Nederlandse woningen.

Verder schaft de overheid de verplichting om nieuwbouwwoningen op het gasnet aan te sluiten in juli af. Branchevereniging NVB-bouw wil zelfs dat er een verbod op gasaansluitingen bij nieuwbouw komt. Zo wil de ondernemersvereniging voorkomen dat bouwers per gemeente met andere regels te maken krijgen.

Volgens Piet Adema van NVB-Bouw kan dat zonder problemen, want veel bouwondernemers leveren al huizen zonder aansluiting. Of dat verbod er komt is onzeker, want bijvoorbeeld Vereniging Eigen Huis (VEH) is erop tegen.

Toekomstscenario's

Volgens Van Suylekom zijn gemeenten op dit moment bezig met onderzoek naar toekomstscenario's. Er zijn veel alternatieven voor aardgas, zoals stadsverwarming, een warmtenet op buurtniveau of elektriciteit. Het verschilt per type huis en huishouden welk alternatief het geschiktst is. In diverse gemeenten en wijken wordt al geëxperimenteerd, bijvoorbeeld in Purmerend en Amsterdam-Noord.

Daarbij ligt het niet alleen in handen van de gemeente en de netbeheerder; huizenbezitters zullen ook voor een deel van de maatregelen moeten zorgen. Van Suylekom: "Denk maar aan de aanleg van een warmtepomp in je huis, betere isolatie en koken op inductie."

Voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal en kennisinstituut TNO zien een aantal mogelijkheden.

Volgens Huub Keizers van TNO moeten meerdere technieken samen worden gebruikt om de vraag naar energie terug te dringen, juist omdat de vraag extra gaat stijgen als we van het gasnet af gaan.

Keizers: "Momenteel is ongeveer 80 procent van het gasverbruik voor verwarming. Het maximaal duurzaam opwekken van energie, warmte en de opslag daarvan zijn essentiële stappen."

Beeld uit video: Hoe gaan we wonen zonder aardgas?1:08
Afspelen knop

Hoe gaan we wonen zonder aardgas?

Hoe gaan we wonen zonder aardgas?

Met de hele buurt naar een oplossing

Het is belangrijk dat bewoners meepraten over alternatieven voor aardgas, benadrukt Van Suylekom. Veel oplossingen gelden namelijk voor een hele buurt, denk aan de aanleg van een warmtenet. Het is bijna altijd zo dat je met je hele buurt in één keer overstapt op een nieuwe energieoplossing.

De expert van Stichting Hier adviseert ook om met de gemeente te praten over financieringsconstructies. "Je kunt bijvoorbeeld afspreken de benodigde aanpassingen over een aantal jaar tijd te verspreiden, zodat de maandelijkse lasten niet ineens omhoog gaan."

Ook als jouw gemeente en netbeheerder nog niet besloten hebben op welke oplossingen ze overstappen, kun je al maatregelen nemen. Van Suylekom: "Kies bijvoorbeeld bij het aanschaffen van een nieuwe keuken voor een inductiekookplaat. En zorg dat je je huis beter isoleert. Daarmee ga je hoe dan ook energie besparen, dus je verdient het vanzelf terug."

  • Zo maak je je huis klaar voor een duurzame toekomst
    Zie ookZo maak je je huis klaar voor een duurzame toekomst

Wat kost dat?

Wat het kost om je huis uiteindelijk volledig aardgasvrij te maken, hangt uiteraard af van wat een woning al heeft. Als je huis al goed geïsoleerd is, dan zijn de kosten 10.000 tot 15.000 euro. Maar als er nog veel moet gebeuren, dan kunnen de kosten 30.000 tot 35.000 euro zijn.

Om de overstap te stimuleren stelt het kabinet in totaal 100 miljoen euro beschikbaar voor de aanschaf en installatie van warmtepompen, zonneboilers, pelletkachels of biomassaketels. Die subsidie kan bij een hybride warmtepomp oplopen tot 1.800 euro.

Volgens de overheid moeten mensen zich voorbereiden op een investering in hun woning. Op den duur kun je hierdoor wel geld besparen: over het algemeen geldt bij het gasvrij maken van een huis een terugverdientijd van twintig tot dertig jaar. Dan heb je bijvoorbeeld optimale isolatie, driedubbel glas en een warmtepomp.

  • Duurzaam wonen: 'Dit huis hebben we voor de volgende generatie gebouwd'
    Zie ookDuurzaam wonen: 'Dit huis hebben we voor de volgende generatie gebouwd'

'Geen enkel huishouden ontkomt eraan'

Het besluit van de overheid om de CO2-uitstoot terug te dringen, is gebaseerd op het klimaatakkoord dat eind 2015 in Parijs is gesloten. Kritiek dat Nederland het braafste jongetje van de klas wil zijn, wijst Van Suylekom van de hand. "Zo goed doen we het helemaal niet. Alleen Malta en Luxemburg presteren slechter op het gebied van duurzame energie."

Nederland heeft dan ook heel veel aardgasaansluitingen. Nadat in 1961 een gasbel in het Groningse Slochteren werd gevonden, hebben we snel het aardgasnet aangelegd. Acht jaar later had 75 procent van de huishoudens een aansluiting, momenteel is dat zelfs meer dan 90 procent.

Van Suylekom: "Het was op dat moment de beste oplossing voor iedereen, maar tijden veranderen."

Zo liet premier Mark Rutte onlangs weten dat de gaswinning in Groningen in 2030 helemaal stopt.

De komende jaren vormen een transitieperiode, vertelt ze. "We zullen eraan moeten wennen dat we op zoek moeten naar een alternatief voor aardgas, ook al is dat nog niet direct aan de orde. Maar één ding is zeker: geen enkel huishouden ontkomt eraan."

Beeld uit video: Eco Lifehack: Zo bespaar je op stookkosten1:04
Afspelen knop

Eco Lifehack: Zo bespaar je op stookkosten

Eco Lifehack: Zo bespaar je op stookkosten

Lees meer achtergrondverhalen in NUweekend

Eerder

  • 26 apr 2018 om 18:55
    Hoe Rutte opnieuw een deuk in zijn geloofwaardigheid opliep
    Hoe Rutte opnieuw een deuk in zijn geloofwaardigheid opliep
  • 26 apr 2018 om 19:34
    Wanneer nemen robots de wereld over?
    Wanneer nemen robots de wereld over?
  • 26 apr 2018 om 18:41
    Gaat de ontmoeting tussen Noord- en Zuid-Korea echt zorgen voor vrede?
    Gaat de ontmoeting tussen Noord- en Zuid-Korea echt zorgen voor vrede?
  • 26 apr 2018 om 17:49
    Grote vervuiling door toeristen: Filipijns eiland dicht om de troep op te ruimen
    Grote vervuiling door toeristen: Filipijns eiland dicht om de troep op te ruimen
  • 26 apr 2018 om 18:42
    Hoe kiest de koning waar hij Koningsdag viert?
    Hoe kiest de koning waar hij Koningsdag viert?
Beeld: Samsung
nujij comment3 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

WonenNUweekend


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment3 reacties

Net binnen

  • 00:13
    Poezensterilisatie door prik in plaats van operatie is veelbelovend
  • 23:43
    Oppositie: Coalitiepartijen houden Rutte hand boven het hoofd in Groningendebat
  • 23:14
    Moyes staat met West Ham na ruim 1.000 duels voor 'grootste moment' in carrière
  • 22:15
    VideoSchoonmakers verwijderen al abseilend onkruid van historisch kasteel

Meest gelezen

  • 1
    Wekenlang geen spat regen: zomerdroogte is terug (en erger dan in 2018)
  • 2
    Duizenden evacués na damdoorbraak in Oekraïne: dit is wat we weten
  • 3
    Grootste cryptoplatform ter wereld onder vuur wegens 'web van leugens'
  • 4
    OverzichtBeschuldigingen na ontplofte dam bij Kherson | Offensief in Donetsk
  • 5
    Shell stopt alweer met leveren van stroom en gas bij mensen thuis


Nieuwsvideo's

  • Dam doorgebroken bij Kherson: dit zijn de drie grootste zorgen
    Dam doorgebroken bij Kherson: dit zijn de drie grootste zorgen
  • Schoonmakers verwijderen al abseilend onkruid van historisch kasteel
    Schoonmakers verwijderen al abseilend onkruid van historisch kasteel
  • Politie in VS achtervolgt slingerende auto met tienjarige bestuurder
    Politie in VS achtervolgt slingerende auto met tienjarige bestuurder
  • Water bereikt Oekraïense stad Nova Kakhovka na instorting dam
    Water bereikt Oekraïense stad Nova Kakhovka na instorting dam

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden