Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zaterdag 10 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Waarom Van Gaal tot nu toe voor Aké en Timber kiest (en niet voor De Ligt)

NU+ Waarom Van Gaal tot nu toe voor Aké en Timber kiest (en niet voor De Ligt)

Door Erik Elias

21 nov 2022 om 06:47Update: 7 maanden geleden
nujij comment19 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Bondscoach Louis van Gaal kiest maandag tegen Senegal mogelijk weer voor Jurriën Timber en Nathan Aké in de verdediging en niet voor Stefan de Vrij en Matthijs de Ligt. Een blik op drie tactische redenen achter deze op het oog opmerkelijke keuze.

Op persconferenties kreeg Ronald Koeman in zijn tijd als bondscoach regelmatig de vraag of Oranje niet beter met drie centrale verdedigers kan spelen. Niet gek, gezien de aanwezigheid van drie wereldtoppers (Virgil van Dijk, De Ligt en De Vrij) voor twee plaatsen centraal achterin.

Koeman koos steevast voor De Ligt en Van Dijk, niet voor niets twee van de drie duurste verdedigers aller tijden. Hierdoor belandde De Vrij - die in die tijd werd uitgeroepen tot de beste verdediger van de Serie A - langdurig op de bank bij Oranje.

Tegenwoordig speelt het Nederlands elftal wél met drie centrale verdedigers, maar zit zowel De Vrij als De Ligt op de bank, om plaats te maken voor Timber en Aké. Een verrassende keuze van Van Gaal, die hier drie tactische redenen voor heeft.

1. Doordekken op het middenveld

Als centrale verdediger van het Nederlands elftal speel je niet altijd centraal in de verdediging, maar wordt er ook verwacht dat je af en toe op het middenveld een mannetje oppakt. Dit wordt 'doordekken' genoemd.

Deze manier van verdedigen wordt geweldig uitgevoerd wanneer Van Dijk, Aké en Timber voor het eerst het verdedigende trio van Oranje vormen. In het Nations League-duel op bezoek bij België (1-4-zege) afgelopen juni dekken Aké en Timber regelmatig uitstekend door op Eden Hazard en Kevin De Bruyne, waardoor de Belgen in aanvallend opzicht geen vuist kunnen maken.

Timber en Aké zijn hier beter in dan De Ligt en De Vrij, omdat ze makkelijker draaien en sneller zijn op zowel korte als lange afstanden. Deze manier van verdedigen is niet gebruikelijk in het topvoetbal, waar vaker wordt gekozen voor zonedekking. Daar zouden De Ligt en de Vrij wellicht beter in passen. Van Gaal kiest echter voor een vorm van mandekking en dat pakt voordelig uit voor Timber en Aké.

Jurriën Timber stapt ver voor zijn verdediging uit op Eden Hazard tijdens België-Nederland (1-4).
Foto: YouTube OnsOranje, bewerking NU.nl

Mocht Van Gaal tegen Senegal toch voor De Ligt of De Vrij kiezen, dan wordt het interessant om te zien hoe zij zich houden in dit soort verdedigende situaties. In de vorm van Ismaïla Sarr en Krépin Diatta heeft Senegal twee bewegelijke aanvallers die makkelijk weg kunnen draaien bij de verdediger.

2. In grote ruimtes verdedigen

Het doordekken geldt ook voor de backs van Oranje, die onder Van Gaal vaak druk zetten op de backs van de tegenstander. In hun rug moeten de centrale verdedigers dan regelmatig als een soort back optreden, één-tegen-één met een aanvaller, zonder rugdekking. Ook op deze momenten komt de snelheid en de acceleratie van Timber en Aké goed van pas.

Daley Blind dekt door op de rechtsback van Polen, met als gevolg dat Nathan Aké met veel ruimte in de rug één-op-één moet verdedigen.
Foto: NOS, bewerking NU.nl

3. Betrouwbaar in balbezit

Van Gaal noemde Oranje in de persconferentie waarin hij de selectie bekend maakte, een "aanvallend-opbouwend" team. Hiermee bedoelt hij dat de centrale verdedigers van het Nederlands elftal niet zomaar een lange bal moeten geven, maar achterin voor een korte pass moeten kiezen als dat kan.

In aanvulling op de verdedigende kwaliteiten van Timber en Aké staan zij ook in balbezit hun mannetje. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het aantal passes dat het tweetal dit seizoen naar de laatste 30 meter van het veld verstuurt en de nauwkeurigheid daarvan. Timber en De Ligt scoren hier het best op.

Passes naar laatste 30 meter van het veld per 90 minuten

  • Timber - 8.75 (87%)
  • De Ligt - 6.5 (77%)
  • Aké - 5.15 (77%)
  • De Vrij - 4.9 (75%)

Aké heeft als bijkomend voordeel ten opzichte van bijvoorbeeld De Ligt dat hij als enige centrumverdediger in de selectie linksbenig is. Dit geeft hem de mogelijkheid om onder druk van de tegenstander open te draaien en de bal vooruit te spelen, waar een rechtsbenige speler meer moeite mee zou hebben.

Aké wordt tegen België onder druk gezet, maar dribbelt met zijn linkerbeen vooruit en speelt De Jong in. Een rechtsbenige speler zal van nature eerder terugdraaien en de keeper aanspelen.
Foto: YouTube OnsOranje

Van Gaal gaf eerder in gesprek met NOS aan dit principe zwaar te laten wegen en zei dat hij AZ-aanvoerder Bruno Martins Indi had willen oproepen in plaats van De Ligt.

"In mijn visie vind ik dat daar een linkspoot moet spelen. Daar was Bruno Martins Indi voor ingehuurd. Maar ja, die is geblesseerd en daarom moest ik verder gaan kijken. Daarvoor heb ik Sven Botman, Pascal Struijk en Micky van de Ven gevolgd, maar uiteindelijk geef ik dan de voorkeur aan De Ligt."

Zo lijkt de hiërarchie centraal achterin bij Oranje duidelijk. Aké, Van Dijk en Timber starten, met De Vrij als directe vervanger voor Van Dijk of Timber en De Ligt als achtervang voor Aké.

De vermoedelijke opstelling van Oranje tegen Senegal.
Beeld uit video: Waarom Noppert als 'atypische Van Gaal-keeper' speelt tegen Senegal2:15
Afspelen knop

Waarom Noppert als 'atypische Van Gaal-keeper' speelt tegen Senegal

Waarom Noppert als 'atypische Van Gaal-keeper' speelt tegen Senegal

Ga gratis verder

Log in of registreer gratis op NU.nl en krijg toegang tot extra artikelen

Eerder

  • 20 nov 2022 om 18:59
    Gastland Qatar kansloos onderuit tegen Ecuador in openingsduel WK voetbal
    Gastland Qatar kansloos onderuit tegen Ecuador in openingsduel WK voetbal
  • 20 nov 2022 om 17:07
    Geen compensatiefonds voor arbeidsmigranten bij start WK in Qatar: zo zit het
    Geen compensatiefonds voor arbeidsmigranten bij start WK in Qatar: zo zit het
  • 20 nov 2022 om 20:39
    Messi hervat groepstraining Argentinië en lijkt fit voor eerste WK-duel
    Messi hervat groepstraining Argentinië en lijkt fit voor eerste WK-duel
Beeld: ANP
nujij comment19 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

OranjeLouis van GaalStefan de VrijNathan AkéMatthijs de LigtJurriën TimberWK voetbal


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment19 reacties

Net binnen

  • 19:49
    City begint met Aké aan Champions League-finale, Dumfries start bij Inter
  • 19:44
    LiveblogCity warmt met Aké op voor Champions League-finale in Istanboel
  • 19:29
    VideoBritse militairen bezwijken onder hitte bij parade in Londen
  • 19:28
    Domper voor Oranjeopponent Kroatië: WK-uitblinker Gvardiol ontbreekt

Meest gelezen

  • 1
    Vier vermiste kinderen veertig dagen na vliegtuigcrash levend gevonden in jungle
  • 2
    Hoe vier kinderen na miraculeuze overleving in gevaarlijke jungle werden gered
  • 3
    Frankrijk spoort 120.000 zwembaden van belastingontduikers op met luchtfoto's
  • 4
    Dertienjarig meisje verdronken in recreatieplas Alblasserdam
  • 5
    Droge zomers komen dertig jaar eerder dan verwacht: wat is er aan de hand?


Nieuwsvideo's

  • Zo zijn smokkelaars van Russische olie de radar te slim af
    Zo zijn smokkelaars van Russische olie de radar te slim af
  • Hulpdiensten in actie bij plas in Alblasserdam waar meisje verdronk
    Hulpdiensten in actie bij plas in Alblasserdam waar meisje verdronk
  • 63-jarige Argentijnse ramt lantaarnpaal tijdens rijexamen
    63-jarige Argentijnse ramt lantaarnpaal tijdens rijexamen
  • Kinderen na veertig dagen levend gevonden in Colombia: 'Historisch'
    Kinderen na veertig dagen levend gevonden in Colombia: 'Historisch'

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden