HOUSTON - Een groot rotsblok uit de ruimte is vrijdag langs de aarde gevlogen.

Iets voor half negen 's avonds (Nederlandse tijd) kwam het rotsblok, 2012 DA14 genaamd, het dichtst in de buurt van onze planeet. De afstand was toen bijna 28.000 kilometer. In die omstreken zijn satellieten, maar het is nog niet bekend of die zijn geraakt door de asteroïde.

Eerder vrijdag sloeg een meteoriet onverwacht in in Rusland. Een verband met 2012 DA14 is er niet, aldus de NASA.

Er zijn vermoedelijk ongeveer 500.000 brokstukken zoals 2012 DA14 in de omgeving van de aarde. Minder dan 1 procent daarvan is ontdekt.

Asteroïdes komen vaker in de buurt van de aarde, maar het is uitzonderlijk dat zo'n groot rotsblok zo dichtbij komt. 2012 DA14 is ongeveer 50 meter in doorsnee. Zo'n asteroïde kan bij een inslag een wereldstad verwoesten.

Bekijk hier beelden van de asteroïde

Materiaal

Dat de asteroïde zo dichtbij komt, geeft wetenschappers een zeldzame kans om te weten te komen uit welke materialen zo’n rotsblok bestaat. Ook kunnen ze zijn baan voor de komende eeuwen uitrekenen, om te kijken of hij ooit weer dicht bij de aarde komt. Er zijn vermoedelijk ongeveer 500.000 brokstukken zoals 2012 DA14 in de omgeving van de aarde. Minder dan 1 procent daarvan is ontdekt.

Eerder vrijdag sloeg een meteoriet onverwacht in in Rusland. Door de klap sprongen veel ruiten. Ongeveer 1200 mensen in het Oeral-gebied raakten gewond. Een verband met 2012 DA14 is er niet, aldus de NASA.

1908

De grootste inslag in de moderne tijd was in 1908, ook in Rusland. Toen kwam een komeet neer in Siberië. In een gebied zo groot als Limburg werden meer dan 80 miljoen bomen omvergeblazen. Er vielen geen gewonden, omdat het gebied vrijwel onbevolkt was.