Ga naar de inhoud Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Woensdag 27 september 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Weer, enkele opklaringen 12° TV GidsLive voetbalwedstrijden 0 liveVerkeersinformatie 33 kmBeursinformatie 721.43
Minder stageplaatsen: 'Je kan niet alleen droogzwemmen, oefenen moet ook'

Minder stageplaatsen: 'Je kan niet alleen droogzwemmen, oefenen moet ook'

Door Loeka Oostra

22 dec 2020 om 17:11 Update: 3 jaar geleden
Reacties op dit nieuwsbericht5 reacties
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail
Door de huidige coronamaatregelen kunnen veel studenten niet op stage. Dat mag klein bier lijken, maar wie niet op stage kan, kan vaak niet afstuderen. Ook verderop in de loopbaan zijn er gevolgen door het gebrek aan deze werkervaring.

De stage die Milou Evers als masterstudente Orthopedagogiek aan de Rijksuniversiteit Groningen in februari moet gaan lopen, moet ze nu zelf zien te vinden. Normaliter plaatst de universiteit de studenten bij bedrijven, maar dit jaar zijn er voor negentien studenten slechts zeven stageplekken te verdelen. En dus zal de rest zelf op zoek moeten, want wie geen stage heeft gelopen, kan niet afstuderen.

De opleiding heeft haar nu aangeraden om zich uit te schrijven voor een half jaar, mocht ze geen stage vinden. "Dat zou de studiekosten drukken. Maar: ik heb in maart een herkansing. Bovendien ben ik bijna klaar, en verlang ik ernaar om aan het werk te gaan."

Gebrek aan tijd en ruimte

Evers is niet de enige in deze spagaat - in zowel wo, hbo als mbo is er een groot gebrek aan stageplekken. Die laatste groep wordt vooral hard getroffen, doordat stages in het mbo-onderwijs een grote rol spelen.

Stichting Beroepsonderwijs Bedrijfsleven (SBB), dat stagebedrijven erkent voor mbo-stages, zag begin dit december een lichte daling in het tekort: toen betrof het 'nog maar' 19.200 plekken, in vergelijking met de 20.600 stageplekken die er nog nodig waren in oktober. Het gebrek aan tijd voor voldoende begeleiding en het gebrek aan fysieke ruimte om een student goed op te leiden worden het vaakst genoemd als oorzaak van een tekort.


Je kan niet alleen maar droogzwemmen, je moet ook oefenen.
Andries de Grip, Researchcentrum Onderwijs en Arbeidsmarkt

Het gebrek aan stageplekken is een groot probleem dat zich niet beperkt tot de duur van de stageperiode, maar dat ook gevolgen heeft voor de verdere loopbaan. Een stage heeft volgens Andries de Grip, hoogleraar en directeur van het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt, een aantal functies. "Er zijn bepaalde beroepen, zoals verpleegkundige, fysiotherapeut of leraar, waar een stage een groot onderdeel is van je beroepsvorming. Zonder diploma mag je in dit soort beroepen niet aan het werk, en zonder stage kan je je diploma niet halen."

Bovendien geeft een stage ook een beeld van het beroep en kun je als student zo beter bepalen of je daar geschikt voor bent. "Stel dat je leraar Nederlands wil worden en pas na je diploma voor de klas komt te staan. Dan denk ik dat een groot deel van de afgestudeerden alsnog zou stoppen. Je kan niet alleen maar droogzwemmen, je moet ook oefenen."

Foto: Katerina Holmes via Pexels

In onder meer het onderwijs wordt een praktijkstage als onmisbaar beschouwd. Foto: Katerina Holmes via Pexels

Leer jezelf kennen als professional

Ook is een stage een goede manier om in een beschermde omgeving te leren hoe je moet werken. "Samenwerken, ineens acht uur lang moeten werken, omgaan met externe organisaties, patiënten of klanten: dat zijn allemaal vaardigheden die je in de collegebanken niet leert."

Werkgevers zijn bovendien op zoek naar dit soort werkervaring als zij starters zoeken voor hun bedrijf. "Zodra er veel sollicitanten zijn, kiezen ze vaak voor degene die al weet van het reilen en zeilen op kantoor. Dat soort ervaring kan men opdoen op stage."

Studente Evers zag nog een ander voordeel van de stage die ze al liep tijdens haar hbo-studie Sociaal Pedagogisch Onderwijs. "Ik liep toen mee in de hulpverlening en zag eindelijk hoe alle theorie in de praktijk toegepast werd. Ook zag ik dat al die richtlijnen uiteindelijk maar richtlijnen zijn - in de praktijk gaat het er vaak toch anders aan toe."

Ook leerde ze zichzelf professioneel kennen. "Je leert tijdens zo'n stage heel goed wie je bent als werknemer. In mijn vakgebied gaat dat vooral over gesprekstechnieken en hulpverlening: hoe help je iemand, welke methode past bij jou?"

Veel groei die tijdens werkervaring kan ontstaan

Het gebrek aan stageplekken is niet alleen nadelig voor studenten - ook bedrijven hebben veel aan de stagiaires: ze binden potentiële nieuwe werknemers aan zich. Bovendien kennen starters die geen stage hebben gelopen een langere inwerkperiode.

De Grip deed enkele jaren geleden onderzoek naar de productiviteit van callcentermedewerkers in hun eerste werkjaar. Het is een baan waar niet veel stages in bestaan. "Hun productiviteit schoot in het eerste jaar omhoog met 64 procent. Dat ligt aan inleidende cursussen, maar komt vooral ook door het leren door het werk simpelweg te gaan doen. Die steile leercurve zie je ook tijdens veel stages ontstaan."

Eerder

  • 15 dec 2020 om 17:24
    Zo kom je met je werk 'in een flow'
    Zo kom je met je werk 'in een flow'
  • 11 dec 2020 om 00:01
    Meer vrouwen verdienen hun eigen geld, 'maar het gaat wel heel langzaam'
    Meer vrouwen verdienen hun eigen geld, 'maar het gaat wel heel langzaam'
  • 31 dec 2019 om 12:47
    Mbo'ers krijgen bij overheidsstage niet langer een lagere vergoeding
    Mbo'ers krijgen bij overheidsstage niet langer een lagere vergoeding
  • 03 dec 2019 om 19:13
    Stagemisbruik: 'Het bedrijf had consequent vijf gratis werknemers'
    Stagemisbruik: 'Het bedrijf had consequent vijf gratis werknemers'
Beeld: Magnetme via Pexels
Reacties op dit nieuwsbericht5 reacties
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

Werkstage


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht5 reacties

Net binnen

  • 06:53
    Man vrijgelaten die 28 jaar lang onschuldig gevangen zat in VS
  • 06:37
    Van der Schot wint Inktspotprijs voor beste politieke tekening
  • 06:32
    ExplainerDoor deze tactiek lukt het Oekraïne om de Krim nu harder te raken
  • 06:03
    WeerberichtBijna zomers vandaag, later deze week wisselvallig weer

Meer Economie

  • Ruime Kamermeerderheid ziet niets in spitsheffing NS
    Ruime Kamermeerderheid ziet niets in spitsheffing NS
  • zorg
    NU+Explosieve stijging van zorgpremie, en het wordt nóg duurder
  • abn amro
    ABN AMRO verhoogt spaarrente volgende maand naar 1,5 procent
  • Vacansoleil
    Vacansoleil kan schulden niet meer dragen en vraagt uitstel van betaling aan
  • Waarom wetenschappers 1 miljard overhebben voor 250 gram ruimtestof
    NU+Waarom wetenschappers 1 miljard overhebben voor 250 gram ruimtestof
Meer Economie

Meest gelezen

  • 1
    Oranje verslaat Engeland van Wiegman en houdt olympische droom levend
  • 2
    NU+Hoe een onervaren dj een wereldhit scoort met een lied voor huisfeestjes
  • 3
    Jos B. blijft zestien jaar vastzitten voor doden Nicky Verstappen (11)
  • 4
    Veertien gewonden bij botsing lijnbus en taxibus in Fries Berlikum
  • 5
    Tweevoudig wereldkampioen Dafne Schippers (31) zet punt achter atletiekcarrière


Nieuwsvideo's

  • IJslanders redden papegaaiduikers door ze van klif te gooien
    IJslanders redden papegaaiduikers door ze van klif te gooien
  • Omtzigt presenteert kandidatenlijst: 'Nederland heeft zin in verandering'
    Omtzigt presenteert kandidatenlijst: 'Nederland heeft zin in verandering'
  • Vrachtwagen in de kreukels na val van viaduct A4
    Vrachtwagen in de kreukels na val van viaduct A4
  • Skydiver vliegt met 200 km per uur langs kasteel Neuschwanstein
    Skydiver vliegt met 200 km per uur langs kasteel Neuschwanstein

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Apps
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Apps
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden