
Apple start uitrol iOS 9: De belangrijkste veranderingen
iOS 9 is als download beschikbaar via het instellingenmenu (Algemeen > Software-update) op een iPhone of iPad. De nieuwe versie van het besturingssysteem van Apple wordt ondersteund door de iPhone 4S, 5, 5C, 5S, of 6.
Daarnaast kunnen mensen met een iPad 2, 3, 4, Air, Air 2, iPad Mini, Mini 2 of Mini 3 ook updaten. Tot slot komt iOS 9 uit voor de vijfde en zesde generatie iPod Touch. Vrijdag zou zo'n 20 procent van alle iOS-apparaten al geüpdatet zijn.
Qua ontwerp verandert er weinig in iOS 9. Het systeem richt zich vooral op het verlengen van de accuduur en verbeteren van spraakassistent Siri.
1. Accuduur en prestaties
iOS 9 zou namelijk een stuk efficiënter zijn dan voorganger iOS 8. Bij actief gebruik moet dat tot een uur aan extra accuduur opleveren. Bovendien wordt er een bespaarstand geïntroduceerd waarbij een aantal functionaliteiten worden uitgezet om de batterij te ontzien. Dat moet voor drie uur extra levensduur zorgen.
Daarnaast neemt de update voor iOS minder opslagruimte in dan bij eerdere versies. iOS 8 was nog 4,6 GB groot, bij iOS 9 is dat nog slechts 1,3 GB.
iOS 9 zou ook minder bugs moeten bevatten dan zijn voorganger. Voor het eerst voerde Apple een publieke test uit waardoor veel mensen het besturingssysteem al enkele tijd gebruiken en bugs dus al bekend en opgelost zouden moeten zijn.
2. Siri verbeterd
De zoekfunctionaliteiten in iOS 9 worden flink uitgebreid waardoor gebruikers in één keer kunnen zoeken in alle apps op het toestel. De zoekfunctie is te vinden door vanaf het thuisscherm naar rechts te slepen. Daar zijn ook in iOS 9 direct veelgebruikte apps en contacten te vinden.
Spraakassistent Siri moet daarnaast sneller en slimmer zijn. Zo kan ze nu meer menselijke zinnen begrijpen en worden commando’s in context geplaatst waardoor Siri vaker goed moet begrijpen wat de gebruiker bedoelt.
3. Verbeterde en nieuwe apps
In de nieuwe versie van iOS heeft Apple ook een aantal van zijn eigen applicaties een update gegeven. Apple Maps krijgt een weergave voor openbaar vervoer waarin ook routes kunnen worden gepland. Bovendien komt er een overzicht van eet- en winkelgelegenheden in de buurt.
Het bedrijf introduceert bovendien Apple News, een app met een overzicht van artikelen van diverse kranten en sites. Apple News is voorlopig niet in Nederland verkrijgbaar. Daarnaast is er nu een app met de naam iCloud Drive waarin alle bestanden die opgeslagen zijn in iCloud in te zien zijn.
Apple introduceert met iOS 9 ook een nieuwe Androidapp. Move to iOS moet Androidgebruikers helpen over te stappen naar een iPhone door onder meer contacten, berichten en foto’s te kopiëren naar de systemen van Apple.
4. Wifi-assistent en nieuw lettertype
In de nieuwe versie van het systeem zit ook een slimme assistent die automatisch wisselt tussen wifi en de mobiele dataverbinding. Als mobiel internet stabieler of sneller is dan wifi wordt automatisch overgeschakeld. De functie moet wel handmatig aan worden gezet.
iOS 9 zal er ook iets anders uitzien door het gebruik van een nieuw lettertype met de naam San Francisco. Het font wordt al gebruikt op de Apple Watch en in de nieuwe versie van OS X.
Problemen
Geen uitrol van nieuwe software lijkt compleet te zijn zonder kinderziektes. Ook bij iOS 9 is dit het geval. Provider Ziggo waarschuwde klanten dat de internetverbinding zomaar weg kan vallen. Meerdere providers zouden daar last van hebben. Het regent nog geen klachten op sociale media, maar er zijn wel een paar meldingen.
De website iCulture meldt bovendien dat veel apps ineens op Engels ingesteld staan na de update. Ook zouden er een aantal apps crashen. Als dat blijft gebeuren, lijkt in de meeste gevallen het opnieuw installeren van de applicatie de oplossing.
Nieuwe iPhones
Het besturingssysteem wordt naar oudere iPhones en iPads uitgerold in aanloop naar de iPhone 6S en 6S Plus die vanaf 25 september in de eerste landen te koop zijn. Wanneer de iPhones in Nederland verkocht gaan worden, is nog niet bekend. De iPhone 6S en 6S Plus zullen direct van iOS 9 voorzien zijn.
In november volgt nog de nieuwe en grotere iPad Pro. Ook dit toestel draait standaard op iOS 9.