Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zaterdag 10 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Wilders

Uittocht bij PVV na 'Marokkanen-uitspraken' Wilders

Door NU.nl/ANP

21 mrt 2014 om 15:37Update: 9 jaar geleden
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
De maatschappelijke en politieke druk tegen Geert Wilders neemt steeds verder toe. Vrijdag keerde het kabinet zich bij monde van vice-premier Lodewijk Asscher openlijk tegen de uitlatingen van de PVV-leider.

Vrijdag verloor de PVV bovendien een hele reeks aan prominenten. Tweede Kamerlid Joram van Klaveren stapte uit de fractie naar aanleiding van de uitspraken van Geert Wilders over Marokkanen. 

Zijn collega Roland van Vliet ging hem donderdag al voor. Beiden gaan door als zelfstandig Kamerlid. Ook het PVV-gemeenteraadslid Chris van der Helm in Den Haag is opgestapt.

Partijleider van de PVV in Brussel Laurence Stassen heeft er vrijdagavond eveneens de brui aan gegeven wegens onverenigbaarheid met de uitspraken van Wilders. 

Ook de PVV-vertegenwoordiging in Flevoland dreigt er deels de brui aan te geven. Het grootste deel van de PVV-fractie van de Provinciale Staten en bijna alle PVV-raadsleden van de gemeente Almere leken vrijdag de partij te verlaten, maar krabbelden in de nacht van vrijdag op zaterdag weer terug. Zij geven Geert Wilders toch  nog een kans om afstand te nemen van zijn uitspraken.

De Almeerders zeiden in hun aanvankelijke verklaring dat ze achter het PVV-partijprogramma staan, maar dat het standpunt van Wilders ''niet het onze'' is. Wel werd Chris Jansen, de tweede man in de fractie zaterdagochtend uit de fractie gezet "omdat hij zijn eigen koers ging varen". 

Ook twee leden van de Provinciale Statenfractie in Friesland keerden de partij de rug toe. Het gaat om fractievoorzitter Otto van der Galiën en Pieter Buisman. Een ander lid, Jelle Hiemstra, was al eerder opgestapt. 

'Triest hoofdstuk'

Vicepremier Lodewijk Asscher noemde vrijdag het optreden van de PVV-leider tijdens de verkiezingsavond ''een triest hoofdstuk in onze politieke geschiedenis". Hij onderstreepte namens het voltallige kabinet te spreken.

Wie bang is geworden na de taferelen bij de PVV-bijeenkomst, moet weten dat de rechtsstaat hen beschermt, verzekerde Asscher. Hij beschouwt de uitlatingen van Wilders als discriminerend.

Oorsprong van alle verontwaardiging zijn Wilders' uitspraken tijdens de uitslagenavond naar aanleiding van de gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag. 

Hij vroeg aan zijn partijgenoten of zij "meer of minder Marokkanen in Den Haag willen". De zaal scandeerde daarop dat ze minder Marokkanen willen. "Dan gaan we dat regelen", antwoordde Wilders.

Aangiften

Of de PVV'er haat heeft gezaaid, is aan de beoordeling van het Openbaar Ministerie (OM). Het OM liet weten dat er veel aangiften tegen Wilders bijkomen en dat de website politie.nl duizenden meldingen van discriminatie ontvangt.

Minister Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken ziet één positief aspect aan de gebeurtenissen, namelijk dat er een maatschappelijke discussie op gang is gekomen over de uitspraken van Wilders. Marokkaanse Nederlanders, voegde de bewindsman vrijdag na het kabinetsberaad toe, zijn net zo Nederlands als ik en u.

Op lokaal niveau heeft in beide gemeenten waar de Partij voor de Vrijheid aan de verkiezingen meedeed, Den Haag en Almere, de VVD openlijk afstand genomen van het optreden van de PVV-leider.

De liberalen willen niet met de PVV samenwerken zolang de partij geen afstand van Wilders' uitspraken neemt. Dat komt overeen met het standpunt dat premier Mark Rutte eerder innam.

Bekijk hier de gewraakte speech van Wilders:

Eerder

  • 21 mrt 2014 om 08:51
    Wilders spreekt van hetze tegen de PVV
    Wilders spreekt van hetze tegen de PVV
  • 21 mrt 2014 om 14:31
    Kabinet haalt uit naar Wilders
    Kabinet haalt uit naar Wilders
  • 21 mrt 2014 om 14:36
    Opnieuw PVV-Kamerlid weg om uitspraken Wilders
    Opnieuw PVV-Kamerlid weg om uitspraken Wilders
  • 20 mrt 2014 om 17:56
    PVV'er Van Vliet stapt uit fractie om uitspraken Wilders
    PVV'er Van Vliet stapt uit fractie om uitspraken Wilders
Beeld: ANP
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

PVVGeert Wilders

Aanbevolen artikelen

Net binnen

  • 16:51
    Herstel van de Paus gaat goed, maar hij moet nog week in ziekenhuis blijven
  • 16:41
    Dertienjarig meisje verdronken in recreatieplas Alblasserdam
  • 16:31
    Duitse wapenfabrikant verwacht enorme waardestijging door oorlog in Oekraïne
  • 15:27
    Koeman hekelt afzegging Frimpong bij Jong Oranje: 'Ik vind dat niet oké'

Meest gelezen

  • 1
    Vier vermiste kinderen veertig dagen na vliegtuigcrash levend gevonden in jungle
  • 2
    Droge zomers komen dertig jaar eerder dan verwacht: wat is er aan de hand?
  • 3
    Frankrijk spoort 120.000 zwembaden van belastingontduikers op met luchtfoto's
  • 4
    Gasprijs loopt flink op tot hoogste punt in ruim drie weken
  • 5
    PSV heeft nieuwe trainer: topkandidaat Bosz volgt Van Nistelrooij op


Nieuwsvideo's

  • Kinderen na veertig dagen levend gevonden in Colombia: 'Historisch'
    Kinderen na veertig dagen levend gevonden in Colombia: 'Historisch'
  • Gigantische gele badeend in Hongkong loopt leeg
    Gigantische gele badeend in Hongkong loopt leeg
  • Italiaanse mariniers enteren gekaapt Turks vrachtschip
    Italiaanse mariniers enteren gekaapt Turks vrachtschip
  • Amerikaan komt na honderd dagen in capsule weer boven water
    Amerikaan komt na honderd dagen in capsule weer boven water

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden