Hackers kunnen elektriciteitsnet platleggen via omvormers van zonnepanelen
Veel omvormers voldoen niet aan gestelde eisen, waarschuwt de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI). Daardoor kunnen ze storingen veroorzaken en toegang verlenen tot andere met het internet verbonden apparaten.
Door omvormers met het internet te verbinden, kunnen eigenaren van zonnepanelen hun energieopbrengst monitoren. Maar dat is dus niet zonder risico, benadrukt de RDI. Geen enkele onderzochte omvormer voldoet aan de norm voor cyberveiligheid.
Hackers lijken daardoor vrij spel te hebben. Ze kunnen niet alleen zonnepanelen op afstand uitschakelen of bestoken met ddos-aanvallen, maar ook via de omvormers persoonsgegevens buitmaken.
Verder blijkt uit het onderzoek van de toezichthouder dat vijf van de negen onderzochte omvormers storingen kunnen veroorzaken. Als voorbeeld noemt de RDI radio's en draadloze tags om deuren mee te openen. Als gevolg van een verstoring werken die minder goed.
Geen handleiding en contactgegevens van de fabrikant
Ook aan de administratieve eisen wordt niet voldaan. Zo ontbreken handleidingen bij de omvormers en vermelden niet alle fabrikanten hun contactgegevens. Daardoor kunnen consumenten met vragen of problemen moeilijker contact opnemen.
Fabrikanten van de omvormers zijn pas vanaf augustus volgend jaar verplicht te voldoen aan de eisen voor cyberveiligheid. De RDI hoopt nu dat ze met de bevindingen aan de slag gaan, zodat alle omvormers vanaf die datum aan de eisen voldoen.
De toezichthouder adviseert gebruikers voor nu de omvormers te voorzien van sterke wachtwoorden en regelmatig software-updates uit te voeren.
NUjij: Uitgelichte reacties