
Zonderland: 'Ik maak kans op de titel'
Door Thom Groot Nibbelink
Nee, zijn gouden oefening van Londen gaat Zonderland naar alle waarschijnlijkheid niet laten zien in Antwerpen. De combinatie van drie vluchtelementen op rij waar hij wereldwijd opzien mee baarde, zit niet in de beoogde WK-oefening.
De uitgangswaarde, de moeilijkheidsgraad van Zonderlands WK-oefening, ligt ook een tiende lager dan een jaar terug in Londen. In België zal die dus 7,7 zijn, waar die op de Spelen op 7,8 lag.
"Dat komt doordat ik niet meer drie vluchtelementen achter elkaar doe. Ik doe nu twee keer twee vluchtelementen in combinatie. Daardoor is de oefening wel stabieler en zou ik dat tiende punt weer kunnen terugpakken op de uitvoering, de netheid."
Aan zijn olympische oefening had Zonderland maanden achtereen gewerkt, die tijd was er in de aanloop naar de WK niet. Na de Spelen heeft hij er heel bewust voor gekozen zijn studie geneeskunde op te pakken.
"De voorbereiding van vorig jaar was natuurlijk veel langer, toen trok ik de lijn van de World Cups gewoon door. Nu heb ik me maar drie maanden kunnen voorbereiden. Vanaf juli heb ik compleet vrij gehad van mijn studie en je zag dat er een mooie progressie in de trainingen zat. Mijn lichaam hield het goed. Ik zat wel tegen de belasting aan, maar het ging prima."
"In de testwedstrijden ging het nog niet heel erg goed. Ik heb de laatste tijd gebruikt om de puntjes op de i te zetten en om helemaal fit te worden. Als ik helemaal fit ben, dan turn ik die oefening veel netter en dat scheelt weer wat tienden. Als ik mijn oefening van nu netjes turn, dan maak ik gewoon een realistische kans op de titel."
Lastig
Maar waar staat hij precies, dat is de grote vraag in dit na-olympische jaar. Zonderland weet het zelf ook niet precies. "Het is lastig om mijn concurrenten te beoordelen, omdat ook zij minder wedstrijden turnen. Ik weet alleen dat Fabian Hambüchen (hij pakte olympisch zilver achter Zonderland op rek, red.) een oefening heeft van 7,4 en dat mijn oefening drietienden hoger ligt. Dus ik weet wat ik op hem kan verliezen. De Chinezen heb ik niet gezien."
Op Zonderlands palmares prijken olympisch goud, de Europese titel op rek van 2011, goud in de wereldbekerfinale 2008 en WK-zilver op rek in 2009 en 2010. "Ik ben erg gemotiveerd om de wereldtitel te winnen, omdat het de enige titel is die ik nog niet heb gewonnen. Het zorgt niet voor extra druk. Maar de motivatie om nu ook de wereldtitel te pakken, komt vooral voort uit het feit dat ik nu olympisch kampioen ben."
Zijn status is veranderd. De 27-jarige Fries heeft immers die olympische gouden plak thuis liggen. "Ik merk wel dat de benadering wat anders is nu ik olympisch kampioen ben. Voorheen had ik meer te winnen dan te verliezen en nu is het andersom. Tijdens wedstrijden denk ik daar niet over na hoor, maar tijdens trainingen wel."