Moskou wil pas wapenstilstand na Oekraïense terugtrekking uit oostelijke regio's
Rusland wil pas een staakt-het-vuren overwegen als Oekraïne zich terugtrekt uit de regio's Luhansk, Kherson, Zaporizhzhia en Donbas. Dat hebben de onderhandelaars volgens Russische staatspersbureaus gezegd bij de gesprekken in Turkije. Rusland heeft die regio's slechts deels in handen.
De Russische onderhandelaars zouden Oekraïne in Istanboel twee opties gegeven om tot een volledig staakt-het-vuren te komen. De eerste is de volledige terugtrekking uit de genoemde regio's, ook al heeft het Russische leger deze nog niet volledig ingenomen.
De andere optie is een "pakket" van verschillende voorwaarden waaraan Oekraïne moet voldoen. Het land zou wat Moskou betreft geen westerse militaire steun meer mogen accepteren, waaronder militaire inlichtingen.
Daarnaast heeft Rusland in Istanboel opnieuw de bekende voorstellen gedaan. Zo wil Moskou dat Oekraïne de regio's Luhansk, Kherson, Zaporizhzhia, Donbas en de Krim erkent als Russisch grondgebied.
Ook zou het Oekraïense leger ingekrompen moeten worden, net als de wapen- en munitievoorraden van het land. Bovendien wil Moskou een verbod op de aanwezigheid van westerse troepen in Oekraïne.
Rusland wil verkiezingen in Oekraïne
Verder moeten er nieuwe verkiezingen gehouden worden in Oekraïne en moeten per direct alle economische sancties tegen Rusland worden opgeheven. Moskou stelt tenslotte voor dat Oekraïne de doorvoer van Russisch gas hervat.
Oekraïne en de Europese bondgenoten hebben in een eerder stadium al laten weten dat de Russische voorstellen niet serieus te nemen zijn.
Oekraïne en Rusland zijn maandag wel tot overeenstemming gekomen om komende week duizenden gesneuvelde soldaten uit te wisselen. De twee landen werken ook aan een nieuwe gevangenenruil.

