Ga naar de inhoud
Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUshop
    • Adverteren
NAVO roept landen op wapens uit eigen voorraad te leveren

Overzicht NAVO roept landen op wapens uit eigen voorraad te leveren

Door onze nieuwsredactie
17 apr 2024 om 21:58

Regelmatig geeft NU.nl je een overzicht van de situatie in Oekraïne. Deze keer: NAVO-chef Jens Stoltenberg roept NAVO-landen op om wapens uit eigen voorraad te leveren. Nederland kijkt of er meer geavanceerde luchtafweerraketten naar Oekraïne kunnen.



NAVO-chef Jens Stoltenberg heeft NAVO-landen woensdag opgeroepen om nu al uit eigen voorraad wapens aan Oekraïne te leveren, ook als de eigen voorraad dan niet meer voldoet aan de NAVO-norm.

In principe geldt de regel dat NAVO-landen ten minste 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie moeten uitgeven, maar Stoltenberg neemt die afspraak nu iets minder nauw. Zoveel mogelijk weggeven aan Oekraïne "is nu de juiste beslissing".

Stoltenberg voegde daar wel aan toe dat landen zelf een afweging moeten maken. Er moet een balans zijn tussen het beveiligen van Oekraïne en "de toegenomen risico's die we dan lopen voor onze eigen nationale gebeurtenissen".

Vrijdag overleggen de defensieministers van de NAVO en Oekraïne met elkaar over het versterken van de luchtafweer. De Oekraïense president Voldymyr Zelensky zal dan opnieuw een dringend hulpverzoek doen.



Vijf vragen over de 2 procentnorm: 'NAVO-landen verslaafd aan VS-steun'
Zie ook |Vijf vragen over de 2 procentnorm: 'NAVO-landen verslaafd aan VS-steun'

Nederland kijkt of er meer geavanceerde luchtafweerraketten naar Oekraïne kunnen

Na afloop van het NAVO-overleg riepen EU-kopstukken, onder wie demissionair minister Mark Rutte, Europese landen op om zo snel mogelijk luchtafweer aan Oekraïne te leveren. Eventueel moeten die aankopen ook gedaan worden in landen buiten de Europese Unie of de NAVO.

Het demissionaire kabinet gaat in ieder geval onderzoeken of Nederland extra Patriot-luchtafweerraketten naar Oekraïne kan sturen. Tot nu toe stelde het kabinet steeds dat Nederland de Patriots niet kan missen, vanwege de eigen veiligheid en vanwege NAVO-afspraken.

Maar nu Stoltenberg die afspraken minder nauw neemt, kijkt het kabinet nog eens of "de pijngrens" tot het uiterste is opgezocht, aldus Rutte. De geavanceerde Patriots zouden een uitkomst kunnen bieden voor Oekraïne. Tegelijkertijd liet Rutte weten dat hij "geen verwachtingen wil wekken".

Oekraïense luchtverdediging kan bombardementen niet aan

Voor Oekraïne is op dit moment alle hulp welkom. De luchtverdediging kan de Russische bombardementen bij lange na niet aan, waardoor de Oekraïense verdedigingslinies dreigen te wankelen.

Bij een Russische raketaanval op de Oekraïense stad Chernihiv zijn woensdag volgens de autoriteiten zeker zeventien mensen om het leven gekomen. Tientallen mensen raakten gewond.

In de buurt van het centrum van Chernihiv sloegen vanochtend op drie plekken raketten in. Daarbij raakten vier flatgebouwen, een ziekenhuis en een onderwijsinstituut beschadigd, melden de autoriteiten. De directeur van een ziekenhuis in de buurt riep op een regionale televisiezender op om bloed te doneren.

De Oekraïense president Zelensky vroeg bondgenoten om meer steun. "Dit was niet gebeurd als Oekraïne genoeg luchtverdedigingsmiddelen had gekregen en als de wereld vastberaden genoeg was geweest om zich tegen de Russische terreur te verzetten", schreef hij op Telegram.

Zeker dertien doden door Russische raketaanval op Oekraïense stad Chernihiv
Zie ook |Zeker dertien doden door Russische raketaanval op Oekraïense stad Chernihiv

Amerikaanse hulp staat al maandenlang stil

Het gebrek aan luchtverdedigingsmiddelen komt mede doordat de Amerikaanse militaire en financiële hulp aan Oekraïne al maanden lang stilstaat. De Europese landen slagen er bovendien niet in om dat gat te dichten. Daarbij zijn ook niet alle eerdere beloften over munitieleveringen waargemaakt.

Toch lijkt de Amerikaanse hulp voor Oekraïne nu ook een stap dichterbij. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zal zaterdag stemmen over een nieuw steunpakket van zo'n 60 miljard dollar. De Republikeinse meerderheid lag lange tijd dwars. De Republikeinse leider van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Mike Johnson, schreef dat de hulp aan Oekraïne als lening kan worden verstrekt.

Als het Huis akkoord gaat met de stemming, moet het voorstel nog langs de Senaat. Daar hebben de Democraten van president Joe Biden de leiding. Waarnemers verwachten dat zij hun steun zullen uitspreken.

Heb jij een vraag over dit nieuws?

Om een vraag te kunnen stellen dien je in te loggen. Log in of maak binnen 1 minuut jouw gratis account aan.

NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht750 reacties

Log in en lees reacties

Lees reacties, stel vragen aan de redactie, geef respect en praat mee over het belangrijkste nieuws.

  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Huisregels NUjij
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker

Volg ons op sociale media

  • Volg ons op TikTok
  • Volg ons op Instagram
  • Volg ons op Facebook
  • Volg ons op YouTube
  • Volg ons op X
  • RSS Feed
Download de NU.nl app in de App StoreDownload de NU.nl app in de Google Play Store
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Huisregels NUjij
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

NU.nl is onderdeel van DPG Media.

  • Cookiebeleid
  • Privacybeleid
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy-instellingen

KvK Nummer: 34172906 | BTW Nummer: NL810828662B01

© 2025 DPG Media B.V. Alle rechten voorbehouden