
Nederland koopt zeker honderd Leopard 1-tanks voor Oekraïne
Ook schaft Nederland de benodigde munitie en reserveonderdelen aan, meldt het ministerie van Defensie. Nederland wil daarnaast de opleiding van de bemanning voor de tanks gaan verzorgen.
De Leopard 1A5 is een gemoderniseerde versie van de 1A1 en de voorganger van de Leopard 2. De tanks worden direct gekocht bij de Duitse industrie, schrijven ministers Kajsa Ollongren (Defensie) en Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. Volgens de Duitsers worden tot de zomer nog 20 tot 25 tanks geleverd.
"De oorlog in Oekraïne bevindt zich in een cruciale fase. Ik verwacht dat de gevechtshandelingen in de komende maanden intensiever worden. Rusland blijft doorgaan met mobilisatie en er zijn tekenen dat Rusland een nieuw offensief voorbereidt", zegt Ollongren. "Daarom is het leveren van gevechtstanks van belang."
Hoeveel tanks er mogelijk nog meer worden geleverd naast deze honderd is afhankelijk van de beschikbaarheid.
Al eerder tanks geleverd aan Oekraïne
Vorige maand ging de Duitse regering akkoord met de levering van Leopard 2-tanks aan Oekraïne. Er was internationaal grote druk uitgeoefend op Duitsland om hiermee in te stemmen. Inmiddels hebben landen aangekondigd meer dan honderd moderne tanks aan Oekraïne te leveren.
Deze levering van Leopard 1A5-tanks staat los van de levering van Leopard 2A6-tanks aan Oekraïne. "Daarover zijn de gesprekken nog gaande." Nederland heeft zelf geen tanks, maar leent er achttien van Duitsland. Het kabinet overweegt ze te kopen en over te dragen aan Oekraïne.
Het is niet de eerste keer dat Nederland tanks naar Oekraïne stuurt. Vorig jaar kocht het kabinet samen met de Verenigde Staten en Tsjechië negentig gemoderniseerde Russische T-72-tanks voor Oekraïne. Nederland heeft al voor meer dan 1 miljard euro aan militair materieel aan Oekraïne gegeven.
Er wordt al langer gewaarschuwd voor een Russisch offensief in het oosten van het land. De Oekraïense minister van Defensie zei onlangs een nieuwe grootscheepse aanval rond de verjaardag van de invasie te verwachten. Op 24 februari is het een jaar geleden dat Rusland het buurland binnenviel.

NUjij: Uitgelichte reacties