Bij de NK afstanden stond dit weekend voor de schaatsers veel meer op het spel dan alleen de nationale titels. Van vrijdag tot en met zondag waren er in Thialf startplaatsen te verdienen voor alle grote toernooien van deze winter. Een overzicht van de uitslagen en de geplaatste schaatsers.

Uitslagen

500 meter mannen
1. Dai Dai Ntab* - 34,37
2. Jan Smeekens* - 34,81
3. Kai Verbij* - 34,87
4. Hein Otterspeer - 34,91
5. Jesper Hospes - 35,12
6. Thomas Krol - 35,17
7. Lennart Velema - 35,23
8. Gijs Esders - 35,25
9. Michel Mulder - 35,27
11. Ronald Mulder - 35,38

1.500 meter vrouwen
1. Melissa Wijfje* - 1.55,65
2. Ireen Wüst* - 1.55,69
3. Joy Beune* - 1.55,87
4. Antoinette de Jong - 1.56,16
5. Carlijn Achtereekte - 1.56,60
6. Sanneke de Neeling - 1.57,37
7. Reina Anema - 1.57,43
8. Irene Schouten - 1.57,51
10. Jorien ter Mors - 1.57,88

5.000 meter mannen
1. Patrick Roest* - 6.09,79
2. Sven Kramer* - 6.10,91
3. Jorrit Bergsma* - 6.14,65
4. Marcel Bosker - 6.17,51
5. Douwe de Vries - 6.18,62
6. Jan Blokhuijsen - 6.21,47
7. Bart de Vries - 6.22,06
8. Marwin Talsma - 6.22,53

500 meter vrouwen
1. Jutta Leerdam* - 37,75
2. Letitia de Jong* - 37,93
3. Femke Kok* - 38,14
4. Femke Beuling - 38,23
5. Sanneke de Neeling - 38,36
6. Jorien ter Mors - 38,46
7. Michelle de Jong - 38,63
8. Helga Drost - 38,64
9. Anice Das - 38,64
10. Janine Smit - 38,66

1.500 meter mannen
1. Thomas Krol* - 1.43,86
2. Patrick Roest* - 1.44,78
3. Koen Verweij* - 1.45,89
4. Wesly Dijs - 1.46,04
5. Jan Blokhuijsen - 1.46,75
6. Chris Huizinga - 1.47,04
7. Marcel Bosker - 1.47,16
8. Sven Kramer - 1.47,43
9. Douwe de Vries - 1.47,81
10. Merijn Scheperkamp - 1.48,55

3.000 meter vrouwen
1. Esmee Visser* - 4.01,28
2. Irene Schouten* - 4.01,80
3. Carlijn Achtereekte* - 4.02,20
4. Antoinette de Jong - 4.02,23
5. Ireen Wüst - 4.02,65
6. Reina Anema - 4.02,67
7. Melissa Wijfje - 4.03,58
8. Joy Beune - 4.08,12
9. Aveline Hijlkema - 4.11,19
10. Ineke Dedden - 4.11,54

5.000 meter vrouwen
1. Esmee Visser* - 6.50,96
2. Irene Schouten* - 6.54,87
3. Carlijn Achtereekte - 6.55,04
4. Reina Anema - 7.03,83
5. Carien Kleibeuker - 7.03,90
6. Melissa Wijfje - 7.07,77
7. Ineke Dedden - 7.08,53
8. Aveline Hylkema - 7.14,06

10.000 meter mannen
1. Jorrit Bergsma* - 12.45,04
2. Patrick Roest* - 12.48,59
3. Marwin Talsma - 12.59,12
4. Jan Blokhuijsen - 13.05,00
5. Erik-Jan Kooiman - 13.06,69
6. Bob de Vries - 13.11,32
7. Bart de Vries - 13.18,88
8. Kars Jansman - 13.22,25

1.000 meter vrouwen
1. Jutta Leerdam* - 1.14,21
2. Letitia de Jong* - 1.14,68
3. Ireen Wüst* - 1.15,64
4. Elisa Dul - 1.15,72
5. Sanneke de Neeling - 1.15,76
6. Helga Drost - 1.15,84
7. Femke Kok - 1.16,11
8. Marijke Groenewoud - 1.16,40
Jorien ter Mors gediskwalificeerd

1.000 meter mannen
1. Thomas Krol - 1.08,35
2. Kai Verbij - 1.08,53
3. Dai Dai Ntab - 1.08,87
4. Lennart Velema - 1.09,23
5. Koen Verweij - 1.09,26
6. Wesly Dijs - 1.09,50
7. Ronald Mulder - 1.09,65
8. Thomas Geerdinck - 1.09,80

*naar WK afstanden (13-16 februari, Salt Lake City)

Massastart vrouwen
1. Irene Schouten
2. Marijke Groenewoud
3. Suzanne Schulting

Massastart mannen
1. Arjan Stroetinga
2. Koen Verweij
3. Jan Blokhuijsen

EK afstanden (10-12 januari, Heerenveen)

Selectievolgorde mannen

  • 1. Winnaar 5.000 meter (Patrick Roest)
  • 2. Winnaar 1.500 meter (Thomas Krol)
  • 3. Winnaar 1.000 meter (Thomas Krol)
  • 4. Nummer 2 van 1.500 meter (Patrick Roest)
  • 5. Nummer 2 van 1.000 meter (Kai Verbij)
  • 6. Nummer 3 van 1.000 meter (Dai Dai Ntab)
  • 7. Massastart (Arjan Stroetinga)
  • 8. Nummer 2 van 5.000 meter (Sven Kramer)
  • 9. Nummer 3 van 1.500 meter (Koen Verweij)
  • 10. Nummer 1 van 500 meter (Dai Dai Ntab)
  • 11. Nummer 3 van 5.000 meter (Jorrit Bergsma)
  • 12. Nummer 2 van 500 meter (Jan Smeekens)
  • 13. Nummer 3 van 500 meter (Kai Verbij)

Selectievolgorde vrouwen

  • 1. Winnaar 1.500 meter (Melissa Wijfje)
  • 2. Winnaar 3.000 meter (Esmee Visser)
  • 3. Massastart (Irene Schouten)
  • 4. Winnaar 1.000 meter (Jutta Leerdam)
  • 5. Nummer 2 van 3.000 meter (Irene Schouten)
  • 6. Nummer 2 van 1.000 meter (Letitia de Jong)
  • 7. Nummer 3 van 3.000 meter (Carlijn Achtereekte)
  • 8. Nummer 3 van 1.000 meter (Ireen Wüst)
  • 9. Nummer 2 van 1.500 meter (Ireen Wüst)
  • 10. Nummer 3 van 1.500 meter (Joy Beune)
  • 11. Winnaar 500 meter (Jutta Leerdam)
  • 12. Nummer 2 van 500 meter (Letitia de Jong)
  • 13. Nummer 3 van 500 meter (Femke Kok)

WK allround (28 februari-1 maart, Hamar)

WK-tickets mannen: Patrick Roest en Sven Kramer
WK-tickets vrouwen: Ireen Wüst en Antoinette de Jong

WK sprint (28 februari-1 maart, Hamar)

WK-tickets mannen: Dai Dai Ntab en Kai Verbij
WK-tickets vrouwen:
Jutta Leerdam en Letitia de Jong

Calamiteiten

Zoals altijd heeft de selectiecommissie van de KNSB zich ingedekt voor het geval wereldtoppers zich door pech en/of blessures bij de NK afstanden niet weten te plaatsen voor de grote toernooien.

"In, naar het oordeel van de selectiecommissie, zeer uitzonderlijke gevallen kan de selectiecommissie per sekse en per afstand één rijder aanwijzen voor een internationale wedstrijd of een internationaal kampioenschap", zo staat er in het selectiedocument van de KNSB.

Dit is de achterdeur waar in ieder geval Kjeld Nuis op moet hopen. De regerend Nederlands kampioen en wereldrecordhouder op de 1.000 en 1.500 meter heeft zich vanwege ziekte afgemeld voor de NK afstanden en kan dus alleen nog via een aanwijsplaats naar de EK of de WK's.

De selectiecommissie zal zich pas volgende week, na de NK afstanden, buigen over de zaak van Nuis, en eventuele andere aanwijsplaatsen.