Geen aanwijzingen dat onschuldige burgers vastzitten door naamfouten
Er zijn op dit moment geen aanwijzingen dat er onschuldige burgers vastzitten door fouten met namen van verdachten, zegt staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming). Woensdag werd bekend dat de namen van veroordeelden in minimaal 867 zaken niet kloppen.
Of er gevallen zijn waarin veroordeelden hun straf ontlopen kan Struycken "op dit moment niet met zekerheid zeggen".
De namen van verdachten in minimaal 867 zaken zijn verkeerd vastgelegd. In zeker 141 gevallen gaat het om ernstige zaken, zoals zoals zeden- en geweldsmisdrijven. De Algemene Rekenkamer spreekt van ernstige gevolgen voor de betrokken burgers en de maatschappij.
De precieze omvang van het probleem wordt nog onderzocht. Dat is de "eerste prioriteit" van Struycken. Hij laat ook de gevolgen voor burgers in kaart brengen. De NSC-staatssecretaris spreekt van een "complex vraagstuk" dat veel werk kost om uit te zoeken.
Ambtenaren hebben volgens de Rekenkamer geen duidelijke instructies hoe ze hiermee moeten omgaan. Daarom werkt Struycken aan richtlijnen voor medewerkers van de Justitiële Informatiedienst (Justid), zodat zij weten wat ze moeten doen met foute namen.
"Ook is er extra aandacht en ruimte voor medewerkers van Justid om voorkomende dilemma's te bespreken", zegt de staatssecretaris. "Zo hoop ik te voorkomen dat medewerkers nog in gewetensnood komen."
Deel van de zaken moet opnieuw
Struycken kan nog niet zeggen wanneer de problemen verholpen zijn. In een deel van de gevallen is een nieuwe uitspraak van de rechter nodig. Maar het is nog niet bekend hoeveel dat er zijn.
De problematiek is al meer dan tien jaar bekend op het ministerie van Justitie en Veiligheid (JenV). De eerste signalen kwamen in 2005 al binnen. Het heeft alleen nooit de top bereikt. Volgens de Rekenkamer waren verschillende ministers van JenV dus niet op de hoogte.
De Rekenkamer signaleert "onvermogen" bij Struycken en zijn voorgangers om hier iets aan te doen. De staatssecretaris zegt in januari over de problemen te zijn geïnformeerd.
