Ga naar de inhoud Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Woensdag 27 september 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Weer, veel bewolking 17° TV GidsLive voetbalwedstrijden 0 liveVerkeersinformatie 3 kmBeursinformatie 725.96
Beoogde minister langs bij VVD-leider Rutte

Rutte verandert zijn manier van leidinggeven niet in nieuw kabinet

Door NU.nl/Avinash Bhikhie

27 okt 2017 om 03:20 Update: 6 jaar geleden
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail
Hij heeft er een formatierecord voor moeten breken, maar 225 dagen na de verkiezingen stond premier Mark Rutte eindelijk met zijn ministersploeg op het bordes. NU.nl sprak met de premier over zijn nieuwe ministersploeg en de belangrijkste uitdaging van dit kabinet. 

Dit is het derde kabinet waar u zich minister-president mag noemen. Met wat voor ministersploeg krijgt u dit keer te maken?

"Ik vind dit een ploeg waar ik heel veel vertrouwen in heb. Er zit behoorlijk wat bestuurlijke ervaring in,  het is een mooie mix van mensen die bijvoorbeeld wethouder zijn geweest in kleinere en grotere steden, mensen met ervaring in de Tweede Kamer en ook mensen die van buiten de politiek komen."

"Er ligt een enorme kluif werk voor de komende jaren. Er ligt nu een agenda om het mensen echt te laten voelen dat het ook echt beter gaat. Iedereen in het kabinet is zeer doordrongen van die opdracht en weet ook dat dit de kans is om aan Nederland te laten zien dat deze middenpartijen (VVD, CDA, D66 en ChristenUnie) ook problemen kunnen oplossen."

Rutte: 'Ik vond dat Buma en Pechtold het kabinet in moesten'

2:02
Afspelen knop

Rutte: 'Ik vond dat Buma en Pechtold het kabinet in moesten'

Die coalitie van middenpartijen bestaat uit vier partijen die met een minimale meerderheid van 1 zetel in de Eerste en Tweede Kamer zeer fragiel is. Dit wetende, hoe anders wordt het voor u om leiding te geven aan dit kabinet?

"Mijn opvatting van leiderschap verandert niet. Het belangrijkste is dat je een goed team samenstelt en met elkaar weet waar je naartoe wil. Als leider bepaal je in belangrijke mate de sfeer en dat ga ik niet anders aanpakken."

"Maar het klopt dat er dit keer vier partijen zijn en niet twee partijen. De agenda van de afgelopen zeven jaar was om Nederland weer uit die crisis te krijgen. Dat hebben we met z’n allen gedaan en daar ook de prijs voor betaald. Nu het weer beter gaat, willen mensen dat ook ervaren en dat is voor dit kabinet een andere opdracht."

"Dat betekent dat wij op de arbeidsmarkt en het pensioenstelsel de noodzakelijke hervormingen moeten doorvoeren om die ook voor de toekomst bestendig te maken."


Het is een unieke kans om te laten zien dat de keuze voor deze partijen uit dat brede midden - die heel verschillend zijn, maar wel in een traditie staan van verantwoordelijkheid nemen - uiteindelijk de beste manier is om het land fatsoenlijk te besturen.
Rutte

Als we kijken naar uw collega-hoofdonderhandelaars Sybrand Buma (CDA), Alexander Pechtold (D66) en Gert-Jan Segers (ChristenUnie), dan zien we dat zij in de Tweede Kamer zijn blijven zitten om te werken aan het profiel van hun partij. Vindt u dat niet vervelend?

"Ik vond aanvankelijk dat Sybrand Buma en Alexander Pechtold beter in het kabinet konden stappen. Dat was vanaf het begin van de onderhandelingen mijn opvatting. We hebben er vervolgens lang over gesproken en ik ben ervan overtuigd geraakt dat zij de goeie keuze hebben gemaakt."

"Dat een fractievoorzitter - of hij partijleider is of niet - profiel zoekt voor zijn partij is logisch. Dat zal Klaas Dijkhoff ook voor de VVD doen. Maar we hebben het hier over de mannen die heel intensief hebben onderhandeld en waar het onderlinge vertrouwen zeer is gegroeid."

Buma en Pechtold, zijn twee fractievoorzitters die u in het verleden nog weleens wilden vertellen wat u als premier wel of juist niet moest zeggen. Gaat u deze kabinetsperiode wel naar ze luisteren?

"Nu hebben we een andere situatie. Pechtold hielp het vorige kabinet op onderdelen van het beleid en kreeg daar ook veel voor terug. Buma zat echt in de oppositie. Nu zitten we met elkaar in een coalitie. Met z’n vieren hebben wij getekend voor dit regeerakkoord. Dat betekent ook dat wij in een andere verhouding tegenover elkaar staan; als professionals en als mensen die elkaar vertrouwen."

Kabinet-Rutte III poseert op bordes Paleis Noordeinde

Beeld uit video: Kabinet-Rutte III poseert op bordes Paleis Noordeinde0:28
Afspelen knop

Kabinet-Rutte III poseert op bordes Paleis Noordeinde

Wat is de belangrijkste opgave van dit kabinet?

"Dat nu het weer beter gaat het de mensen ook te laten ervaren. Niet alleen in de portemonnee, maar ook door investeringen in defensie, onderwijs, onze wegen en ook politie."

"Hierdoor laten wij zien aan Nederland dat deze coalitie - bestaande uit brede middenpartijen - niet simpelweg 'ja' of 'nee' zeggen, maar uit complexe afwegingen keuzes maken waardoor Nederland een van de sterkste economieën is met de beste gezondheidszorg van Europa en met een van de beste onderwijsstelsels."

"Wij laten zien dat deze type partijen dit kunnen. Ik hoop dat mensen bij de volgende verkiezingen in de keuze tussen bredere volkspartijen en de flankpartijen die met de simpele oplossingen komen, kiezen voor de volkspartijen."

Zegt u dat het met dit kabinet van deze partijen het erop of eronder is voor het politieke midden?

"Dat is te zwaar gesteld. Het is wel een unieke kans om te laten zien dat de keuze voor deze partijen uit dat brede midden - die heel verschillend zijn, maar wel in een traditie staan van verantwoordelijkheid nemen - uiteindelijk de beste manier is om het land fatsoenlijk te besturen."

  • Profiel: Mark Rutte (VVD), premier en minister van Algemene Zaken
    Zie ookProfiel: Mark Rutte (VVD), premier en minister van Algemene Zaken

Eerder

  • 26 okt 2017 om 12:12
    Profiel: Mark Rutte (VVD), premier en minister van Algemene Zaken
    Profiel: Mark Rutte (VVD), premier en minister van Algemene Zaken
  • 25 okt 2017 om 08:41
    Eerste Kamer wil uitleg over dubbele ministers in Rutte III
    Eerste Kamer wil uitleg over dubbele ministers in Rutte III
  • 24 okt 2017 om 15:31
    Rutte stelt bezoek aan Sint Maarten uit om onenigheid hulpfonds
    Rutte stelt bezoek aan Sint Maarten uit om onenigheid hulpfonds
  • 11 okt 2017 om 00:03
    Rutte noemt ingrepen op woningmarkt 'steentjes in schoen'
    Rutte noemt ingrepen op woningmarkt 'steentjes in schoen'
  • 20 sep 2017 om 20:36
    Rutte pleit in New York voor 'sterke VN in veilige en duurzame wereld'
    Rutte pleit in New York voor 'sterke VN in veilige en duurzame wereld'
  • 12 sep 2017 om 17:35
    Rutte: 'Nu niet zomaar de portemonnee trekken voor Sint Maarten'
    Rutte: 'Nu niet zomaar de portemonnee trekken voor Sint Maarten'
  • 23 jun 2017 om 17:43
    Mark Rutte neemt even waar als 'premier' van Luxemburg
    Mark Rutte neemt even waar als 'premier' van Luxemburg
  • 16 jun 2017 om 12:16
    Rutte ontmoet Franse president Macron in Parijs
    Rutte ontmoet Franse president Macron in Parijs
Beeld: ANP
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

Mark Rutte


Aanbevolen artikelen

Net binnen

  • 10:39
    Handel NN-aandelen stilgelegd na hard oordeel van rechter over woekerpolissen
  • 10:35
    Nederlandse film Sweet Dreams maakt kans op European Film Awards
  • 10:35
    Fabriek Chemours aansprakelijk voor pfas-vervuiling in omgeving Dordrecht
  • 10:19
    Baanwielrenner Hoogland valt tien jaar oud wereldrecord op kilometer aan

Meer Economie

  • amazon prime
    Toezichthouder beschuldigt Amazon van monopoliegedrag in VS
  • Rechter oordeelt vandaag of Chemours aansprakelijk is voor pfas-vervuiling
    Rechter oordeelt vandaag of Chemours aansprakelijk is voor pfas-vervuiling
  • NS moet van staatssecretaris opnieuw naar plan voor spitsheffing kijken
    NS moet van staatssecretaris opnieuw naar plan voor spitsheffing kijken
  • huurhuis
    Huurprijzen volgend jaar mogelijk bijna 6 procent omhoog
  • Grootste bank in VS schikt met Maagdeneilanden in zaak rond Jeffrey Epstein
    Grootste bank in VS schikt met Maagdeneilanden in zaak rond Jeffrey Epstein
Meer Economie

Meest gelezen

  • 1
    Oranje verslaat Engeland van Wiegman en houdt olympische droom levend
  • 2
    Wiegman gefrustreerd na buitenspelgoal van Nederland: 'Het hele stadion zag het'
  • 3
    NU+Hoe een onervaren dj een wereldhit scoort met een lied voor huisfeestjes
  • 4
    Donald Trump en familiebedrijf zijn schuldig aan financiële fraude
  • 5
    Jos B. blijft zestien jaar vastzitten voor doden Nicky Verstappen (11)


Nieuwsvideo's

  • Vlammen slaan uit leegstaand kantoorpand in Rijswijk
    Vlammen slaan uit leegstaand kantoorpand in Rijswijk
  • Feestzaal zwartgeblakerd na dodelijke brand op Iraakse bruiloft
    Feestzaal zwartgeblakerd na dodelijke brand op Iraakse bruiloft
  • Omtzigt presenteert kandidatenlijst: 'Nederland heeft zin in verandering'
    Omtzigt presenteert kandidatenlijst: 'Nederland heeft zin in verandering'
  • IJslanders redden papegaaiduikers door ze van klif te gooien
    IJslanders redden papegaaiduikers door ze van klif te gooien

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Apps
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Apps
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden