Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Vrijdag 9 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Minister van Buitenlandse Zaken, Uri Rosenthal

'Kaddafi's tijd is voorbij'

Door ANP

22 aug 2011 om 12:05Update: 12 jaar geleden
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
DEN HAAG - Minister Uri Rosenthal van Buitenlandse Zaken vindt dat Kaddafi de strijd nu moet staken.

''Zijn tijd is voorbij'', aldus de bewindsman.

''De roep om vrijheid en democratie van de bevolking zelf, en geduld en volharding, hebben het regime van Kaddafi op de knieën gekregen. Het is nu zaak de democratische transitie zorgvuldig vorm te geven'', aldus Rosenthal.

Kaddafi moet de strijd staken en daarmee verder bloedvergieten voorkomen, vindt de minister. Leden van Kaddafi's regime die verantwoordelijk zijn voor de misdaden tegen de menselijkheid, moeten zich verantwoorden voor het Internationale Strafhof, stelt de Nederlandse bewindsman.

Rosenthal verwelkomt daarom de arrestatie van Saif Al Islam, een zoon van Kaddafi ''Het arrestatiebevel van het Internationale Strafhof wordt hiermee ingevuld. Het recht moet nu zijn loop krijgen.''

Hervormingen

De Europese Unie staat klaar om de Libische interimregering te helpen om in de toekomst hervormingen door te voeren. Dat zeiden Herman Van Rompuy, president van de EU, en José Manuel Barroso, voorzitter van de Europese Commissie, maandag in een gezamenlijke verklaring.

"De onvermoeibare pogingen van de krachten van het nieuwe Libië, op militair vlak gesteund door de NAVO en diverse EU-lidstaten, en landen uit de regio maken een einde aan het regime van Kaddafi", zeiden Van Rompuy en Barroso. Ze riepen Muammar Kaddafi op onmiddellijk af te treden.

Steun

"De EU blijft het land steunen in zijn democratische transitie en economische wederopbouw, gebaseerd op sociale rechtvaardigheid, betrokkenheid en territoriale integriteit, samen met de internationale gemeenschap", stond in de verklaring.

"Het eerste wat we moeten doen is een team sturen om de behoeften van de autoriteiten te inventariseren", zei EU-woordvoerder Michael Mann. "Wat we kunnen bieden is humanitaire hulp, steun bij democratisering, hulp bij de organisatie van verkiezingen, bij de opbouw van instituten en bij de economie."

De sancties van de EU tegen het Libische regime blijven voorlopig van kracht, aldus Mann. "Zodra we van mening zijn dat het moment is gekomen om de bevolking te helpen zullen we ze aanpassen", zei hij.

China

Verschillende landen, waaronder China en Egypte, hebben maandag de Overgangsraad erkent als de nieuwe wettelijke regering van Libië. "Wij respecteren de keuze van het Libische volk," aldus het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.

''China hoopt dat de situatie snel stabiliseert en dat de mensen hun normale leven weer kunnen oppakken." Een woordvoerder van het ministerie zei dat Peking een bijdrage wil leveren aan de wederopbouw van Libië.

Ook de Libische ambassade in de Syrische hoofdstad Damascus staat achter de revolutie die momenteel in Libië plaatsvindt. Dat heeft de ambassade maandag in een verklaring laten weten.

Solidair

De voorzitter van de Arabische Liga, Nabil al-Arabi, zei maandag dat de hij solidair is met de NTC en wenste de raad veel succes.

Al-Arabi's voorganger, Amr Moussa, speelde in maart een cruciale rol bij het werven van Arabische steun voor internationaal militair ingrijpen tegen Kaddafi's troepen tijdens de opstand die half februari uitbrak.

Les

De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmet Davutoglu, sprak maandag met betrekking tot de aanstaande val van Kaddafi van "een les voor andere leiders in de regio die de wensen van hun eigen bevolking veronachtzamen".

''Er is een begin gemaakt met een nieuw tijdperk in Libië'', aldus Davutoglu. De Turkse minister was eerder zeer kritisch over buurland Syrië, waar het bewind van president Bashar al-Assad al maanden probeert met geweld een opstand te onderdrukken.

Kritisch

De Turkse minister was eerder zeer kritisch over buurland Syrië, waar het bewind van president Bashar al-Assad al maanden probeert met geweld een opstand te onderdrukken. Turkije, zowel in politiek als in economisch opzicht een opkomende macht in het Midden-Oosten, gold tot dan toe als een belangrijke bondgenoot van Assad.

Davutoglu zei verder dat hij dinsdag naar Benghazi reist voor gesprekken met de leiders van de Libische rebellen.

Ballingschap

Volgens de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Franco Frattini, hebben militairen die loyaal zijn aan de Libische leider Kaddafi nog maar 10 tot 15 procent van Tripoli in handen.

Frattini zei dat er niet meer kan worden onderhandeld over een mogelijke ballingschap voor Kaddafi. Frattini stelde net als Rosenthal dat Kaddafi terecht moet staan voor het Internationaal Strafhof in Den Haag.

EU-buitenlandchef Catherine Ashton zei dat Kaddafi onmiddellijk de macht moet afstaan om nog meer bloedvergieten te voorkomen.

Ambassade Turkije

Tegenstanders van Kaddafi zijn maandag de Libische ambassade in de Turkse hoofdstad Ankara binnengedrongen. Ze hesen er de rood-zwart-groene vlag van de opstandelingen die eerder de vlag van het koninkrijk Libië (1951-1969) was.

De ambassadeur Ziyad Adham al-Muntaser, zei blij met de revolutie te zijn, maar hij werd snel de mond gesnoerd omdat hij ''pro-Kaddafi'' zou zijn.

Lees de berichten over de onrust in het Midden-Oosten in ons nieuwsdossier

Eerder

  • 22 aug 2011 om 11:32
    'Tripoli vrijwel volledig in handen rebellen'
    'Tripoli vrijwel volledig in handen rebellen'
  • 22 aug 2011 om 10:42
    Ambassade Libië blijft open en wacht af
    Ambassade Libië blijft open en wacht af
  • 22 aug 2011 om 00:57
    Strafhof wil zoon Kaddafi snel in Den Haag
    Strafhof wil zoon Kaddafi snel in Den Haag
  • 22 aug 2011 om 02:29
    Familiebewind Kaddafi nadert einde
    Familiebewind Kaddafi nadert einde
Beeld: NU.nl/Arnoud Lievense
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

Libiëonrust midden-oosten


Aanbevolen artikelen

Net binnen

  • 13:05
    NU+Hoe een nederige en te zware Serviër de beste basketballer ter wereld werd
  • 12:54
    Eerste zomerse dag is gemeten in De Bilt, maar was nog niet eerder zó laat
  • 12:39
    VideoAustralische winkelier sluit 'klant' in en voorkomt diefstal
  • 12:08
    Wel of niet doen? Praat mee over een korte broek op kantoor

Meest gelezen

  • 1
    Run op vaste energiecontracten nu ze weer beschikbaar zijn
  • 2
    Yolanthe Cabau bouwt aan nieuw leven in Los Angeles: 'Droom die uitkomt'
  • 3
    André Hazes neemt gevolgen leerplichtzaak om 'verboden' vakantie voor lief
  • 4
    Russische man omgekomen door aanval van haai in Egypte
  • 5
    Trump opnieuw aangeklaagd, nu voor opslag geheime documenten op landgoed


Nieuwsvideo's

  • Amerikaanse boswachter bevrijdt beer die zichzelf opsloot in auto
    Amerikaanse boswachter bevrijdt beer die zichzelf opsloot in auto
  • Helikopter filmt 'opgedroogd' lavameer op Hawaï
    Helikopter filmt 'opgedroogd' lavameer op Hawaï
  • Waarom Oekraïne nog tientallen jaren last heeft van de damramp
    Waarom Oekraïne nog tientallen jaren last heeft van de damramp
  • Van der Burg is blij met asieldeal: 'Maar lost op korte termijn niets op'
    Van der Burg is blij met asieldeal: 'Maar lost op korte termijn niets op'

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden