Heb je vragen over de Amerikaanse verkiezingen? Stel ze aan onze chatbot
Door Kim Einder28 okt 2024 om 18:13
NU.nl heeft iets nieuws: een robot die jou kan helpen om de Amerikaanse verkiezingen beter te begrijpen. Heb je vragen over de stembusgang? Stel ze aan onze chatbot Vera. Die beantwoordt jouw vragen met behulp van NU.nl-artikelen en generatieve AI.
Voor de echte NU.nl-kenners: ja, Vera is het pasgeboren zusje van onze moderatierobot Maura. Maar over Maura gaat het nu even niet.
Aan chatbot Vera kun je bijvoorbeeld vragen stellen over het laatste nieuws over de presidentskandidaten, hoe het systeem met de kiesmannen precies werkt of wat de cruciale momenten zijn op weg naar de uitslag. De chatbot zal op basis van jouw vraag relevante NU.nl-artikelen ophalen en proberen je vraag te beantwoorden op basis van deze artikelen.
Vera zal alleen verschijnen onder geselecteerde artikelen die over de Amerikaanse verkiezingen gaan. Op alle andere nieuwsonderwerpen is de chatbot (nog) niet getraind.
Hoe stel je een vraag aan de chatbot?
Onder onze artikelen over de Amerikaanse verkiezingen vind je het veld Stel een vraag bij het nieuws. Klik of tik op het tekstvak en vul daar je vraag in. Bijvoorbeeld: Hoe werken de Amerikaanse verkiezingen? Klik vervolgens op Verzenden. Vera zal dan relevante NU.nl-artikelen doorzoeken om deze vraag te beantwoorden. De bot reageert met een antwoord op je vraag en links naar die relevante artikelen, zodat je die kunt lezen voor verdere informatie.
Wil je nog een vraag stellen? Klik dan op Nieuwe vraag. De pagina ververst en je kunt een volgende vraag stellen. Het is niet mogelijk om in gesprek te gaan met de AI. Je eerdere vraag en het daarop gegeven antwoord worden niet onthouden.
Je kunt de chatbot zowel gebruiken om uitleg te vragen over een artikel dat je net gelezen hebt, als voor algemene vragen over de Amerikaanse verkiezingen. Maar let op: om misbruik te voorkomen, kun je maximaal tien vragen per 24 uur stellen.
Een robot die vragen beantwoord met AI… is dat wel betrouwbaar?
Dat is een terechte vraag. We hebben Vera gebouwd met een zogeheten Large Language Model. Het bekendste voorbeeld van dat model is ChatGPT. Hoewel deze modellen erg goed zijn in het beantwoorden van vragen, kunnen ze nog altijd fouten maken of antwoorden met onwaarheden geven.
Dat willen we natuurlijk absoluut niet. Daarom hebben we het model beperkt tot het gebruik van eerder op NU.nl-verschenen artikelen. Het antwoord dat de bot geeft, is dus altijd gebaseerd op betrouwbare informatie, zorgvuldig verzameld en gepubliceerd door de NU.nl-redactie.
Desondanks zou het misschien nog steeds kunnen gebeuren dat de chatbot een fout maakt in het verwerken van die informatie en formuleren van een antwoord. Het is daarom belangrijk om altijd de aangeraden artikelen te bekijken om te zien of het klopt wat de chatbot zegt.
Moet je ingelogd zijn om vragen te kunnen stellen?
Ja, net als bij andere vormen van interactie op NU.nl moet je ingelogd zijn om een vraag te stellen. Dit is bijvoorbeeld ook al het geval bij de 'gewone' vraaginstuurblokjes, die je misschien al kent van onder andere artikelen. Als je daar je vraag instuurt, krijg je geen antwoord, maar help je de redactie bij het bedenken van nieuwe artikelideeën. Tot welke producties dat zoal leidt, zie je hier.
Waarom laten we redacteuren niet de vragen beantwoorden in plaats van een chatbot?
Het is geenszins onze bedoeling om de lezersvragen aan de redactie te vervangen door een chatbot. We willen onze lezers alleen een extra tool aanbieden waarmee zij snel antwoorden en extra informatie kunnen vinden op onze website.
Je kunt nog altijd vragen aan de redactie stellen via de 'gewone' vraaginstuurblokjes. Of mail je vraag naar redactie@nu.nl. We kunnen niet beloven dat we de tijd hebben om je vraag te beantwoorden, maar zullen het altijd proberen.
En wat gebeurt er na de verkiezingen?
Goede vraag! Deze chatbot is een experiment. Na de verkiezingsuitslag en reacties daarop kan Vera in principe met pensioen. Of zou jij graag willen dat we haar trainen op een heel ander onderwerp, zoals misdaadnieuws of de Eredivisie? Of heb je heel andere ideeën over hoe NU.nl een chatbot het beste kan inzetten? Laat het ons vooral weten. Mail Kim Einder, chef Nieuws & Interactie, op kim@nu.nl.