Handelaar 'wist niet' dat masker dat hij voor 150 euro kocht 4,2 miljoen waard was
Een Franse kunsthandelaar stond dinsdag voor de rechter omdat hij een ouder echtpaar zou hebben opgelicht. De man betaalde het koppel 150 euro voor een Afrikaans masker. Zes maanden later bracht het masker 4,2 miljoen euro op bij een veiling.
Zes maanden later zag het echtpaar het masker terug in de catalogus van een veiling in Montpellier. Volgens het veilinghuis ging het om een uiterst zeldzaam Ngi-masker, dat in de negentiende eeuw is gemaakt door het Fang-volk in Gabon.
Volgens een kunstkenner zijn er maar tien van dat soort maskers gemaakt. Tegenover Franse media noemde hij het masker "zeldzamer dan een schilderij van Leonardo da Vinci". Het veilinghuis schatte de waarde van het masker op zeker 300.000 euro.
Bij de veiling werd vervolgens 4,2 miljoen euro geboden door een anonieme verzamelaar. Het echtpaar startte daarop een rechtszaak tegen de handelaar, om de verkoop tegen te houden. De handelaar beweerde dinsdag in de rechtszaal dat hij geen idee had hoeveel het masker echt waard was.
Het is niet bekend wanneer de rechter uitspraak doet. De regering van Gabon heeft gevraagd om de uitspraak uit te stellen totdat duidelijk is of het masker gestolen is. In dat laatste geval gaat de verkoop sowieso niet door en moet Frankrijk het teruggeven aan Gabon, vindt dat land.
