Ga naar de inhoud
Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUshop
    • Adverteren
Opnieuw veel doden bij beschietingen rond wachtrij voor voedselpunt in Gaza

Opnieuw veel doden bij beschietingen rond wachtrij voor voedselpunt in Gaza

Door onze nieuwsredactie
3 jun 2025 om 09:29

Bij beschietingen rond een voedselpunt van de omstreden Gaza Humanitarian Foundation zijn dinsdag opnieuw meer dan twintig Palestijnen gedood. Volgens Palestijnse media opende het Israëlische leger het vuur.



Minstens 24 Palestijnen zouden zijn gedood, melden onder meer Al Jazeera en persbureau Reuters op basis van medisch hulpverleners. Dat gebeurde terwijl ze in de lange wachtrij stonden voor een voedselpunt van de Gaza Humanitarian Foundation (GHF) in Rafah.
Het Israëlische leger meldt dat het op enkele personen heeft geschoten. Volgens Israël bewogen "meerdere verdachten" zich naar Israëlische militairen die de lange wachtrij in de gaten hielden.

Na waarschuwingsschoten vuurden Israëlische militairen gericht op "enkele individuele verdachten die verder liepen". Israël zegt op de hoogte te zijn van "berichten van dodelijke slachtoffers" en het incident te onderzoeken. In de praktijk vinden die onderzoeken vrijwel niet plaats.

VN-mensenrechtencommissaris eist onafhankelijk onderzoek

Volker Türk, de mensenrechtencommissaris van de VN, spreekt schande van de gebeurtenissen. "De dodelijke aanvallen op radeloze mensen die toegang proberen te krijgen tot de krankzinnig kleine hoeveelheid voedselhulp zijn gewetenloos", zegt hij.



Türk meldt dat voor de derde dag op rij mensen worden gedood bij het hulpcentrum van de GHF. Hij heeft informatie gekregen over tientallen doden en gewonden en eist een onafhankelijk onderzoek. Zijn mensenrechtenbureau waarschuwt dat het opzettelijk beperken van voedselhulp een oorlogsmisdaad kan zijn.

Afgelopen week is er inderdaad vaker geschoten rond de wachtrij voor voedselpunten. Zondag kwamen daarbij ook al ruim twintig Palestijnen om.

Israël schoot al vaker rond de wachtrijen

Het voedselpunt waar werd geschoten is een van de vier plekken waar de GHF voedselpakketten uitdeelt aan Gazanen. De omstreden organisatie is opgezet door Israëliërs en Amerikanen.

Andere hulporganisaties, waaronder VN-organisaties, zijn kritisch op het initiatief. Ze weigeren samen te werken met de GHF, omdat die organisatie vanwege de Israëlische betrokkenheid niet neutraal is. Tegelijkertijd houdt Israël voedselhulp van andere organisaties tegen.

Doordat er zo weinig voedselpunten zijn, moeten Gazanen grote afstanden afleggen om het voedsel op te halen. Voor veel kwetsbare mensen is het dan ook niet mogelijk om naar zo'n punt te komen. Bovendien zijn de locaties slecht bevoorraad. Een groot deel van de Palestijnen uit de lange rijen voor het voedselpunt krijgt uiteindelijk geen pakket in handen. De schaarste leidt regelmatig tot chaotische situaties bij de voedselpunten.

Israël probeert met de GHF nu "de aandacht af te leiden van andere wreedheden", zei UNRWA-chef Philippe Lazzarini vorige week tegen Reuters. VN-organisatie UNRWA zorgde lang vanuit honderden hulppunten voor voedselhulp in Gaza. Maar een Israëlisch verbod heeft deze hulp onmogelijk gemaakt.

De Israëlische regering zou de GHF nu gebruiken om de oorlogsdoelen van het huidige offensief te bereiken. Een van de doelen zou de verplaatsing van alle Gazanen naar het zuiden van Gaza zijn. In de zuidelijke stad Rafah zijn ook drie van de vier voedselpunten.

Waarom je niet kunt reageren onder dit bericht

De reactiemogelijkheid onder artikelen en video's over de Midden-Oostenconflicten en de directe gevolgen daarvan staat standaard uitgeschakeld. De hevigheid van de discussies maakt goede moderatie lastig. Op woensdagavonden vind je wel een Praat mee op onze voorpagina. Daaronder kun je wel discussiëren. Tot die tijd zien we je graag terug onder onze andere producties.
Is er een foutje in bovenstaand artikel geslopen? Mail ons dan op redactie@nu.nl.
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Huisregels NUjij
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker

Volg ons op sociale media

  • Volg ons op TikTok
  • Volg ons op Instagram
  • Volg ons op Facebook
  • Volg ons op YouTube
  • Volg ons op X
  • RSS Feed
Download de NU.nl app in de App StoreDownload de NU.nl app in de Google Play Store
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Huisregels NUjij
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

NU.nl is onderdeel van DPG Media.

  • Cookiebeleid
  • Privacybeleid
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy-instellingen

KvK Nummer: 34172906 | BTW Nummer: NL810828662B01

© 2025 DPG Media B.V. Alle rechten voorbehouden