Ga naar de inhoud
Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUshop
    • Adverteren
Netanyahu wil Hezbollah terugdringen tot aan Libanese rivier Litani

Overzicht Netanyahu wil Hezbollah terugdringen tot aan Libanese rivier Litani

Door onze nieuwsredactie
3 nov 2024 om 22:21

Regelmatig geeft NU.nl je een overzicht van de situatie in Israël, Palestijnse Gebieden en de omliggende landen. Met deze keer: Israël wil Hezbollah terugdringen tot aan de Libanese Litani-rivier. En de helft van de gijzelaars is Gaza is mogelijk nog in leven.



Hezbollah moet teruggedrongen worden tot voorbij de Litani-rivier, stelt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zondag. Die rivier ligt ongeveer 30 kilometer vanaf de grens met Israël in het zuiden van Libanon. Dat terugdringen moet volgens Netanyahu sowieso gebeuren, met of zonder een staakt-het-vuren.

"Met of zonder overeenkomst is de sleutel tot een veilige terugkeer van onze (geëvacueerde) inwoners in het noorden het tegenhouden van Hezbollah voorbij de Litani, het voorkomen van elke poging tot herbewapening en het krachtig reageren op alle acties die tegen ons gericht zijn." Israëlische premier bracht zondag een bezoek aan de grens met Libanon.

Het Libanese ministerie van Volksgezondheid meldde zondag dat er bijna drieduizend mensen om het leven zijn gekomen door de Israëlische aanvallen sinds oktober 2023.

Tientallen doden in Gaza, aanval op medische instelling gemeld

Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zondag tientallen mensen om het leven gekomen. Dat melden Al Jazeera en persbureau Reuters op basis van hulpverleners in de regio.


Er zouden zeker 31 doden zijn gevallen. Dertien van hen kwamen om bij afzonderlijke aanvallen op huizen in de steden Beit Lahiya en Jabalia. De andere dodelijke slachtoffers vielen bij aanvallen in Gaza-Stad en in zuidelijke gebieden. Acht mensen zouden zijn omgekomen in Khan Younis.

In het noorden van Gaza is bovendien een Israëlische aanval op een medische instelling gemeld. Israëlische troepen zouden de kinderafdeling, de intensivecareafdeling en watertanks van het Kamal Adwan-ziekenhuis hebben geraakt, zegt ziekenhuisdirecteur Hussam Abu Safiya. Dat ziekenhuis ligt vlak bij de stad Beit Lahiya.

Volgens Safiya werd het ziekenhuis eerder al zwaar beschoten. Dat gebeurde bij een bezoek van een delegatie van de Wereldgezondheidsorganisatie. Het Israëlische leger zegt de berichten nog te onderzoeken.

Eerder deze week meldden de Verenigde Naties in een rapport dat Israël "opzettelijk medisch personeel en medische faciliteiten aanvalt". Dat zou passen in Israëlisch beleid om "het gezondheidszorgsysteem van Gaza te vernietigen".

Israël pakt vermeende Iraanse spion op in Syrië

Het Israëlische leger heeft een vermeende Iraanse spion gevangengenomen in Syrië. De man wordt ervan beschuldigd informatie over Israëlische troepen in het grensgebied te hebben verzameld voor "toekomstige terreuractiviteiten" van een Iraans terreurnetwerk.

De arrestatie van de man vond plaats in Saida, in het zuiden van Syrië, waarna hij naar Israël werd gebracht voor verhoor.

"De operatie van de troepen van het Israëlische leger om hem te arresteren, voorkwam een toekomstige aanval en zorgde voor de blootlegging van de operationele methoden van Iraanse terreurnetwerken in de buurt van de Golanhoogten", zegt het Israëlische leger.

Het is niet bekendgemaakt wanneer de operatie precies plaatsvond, maar volgens het leger is het plan in "recente maanden" uitgevoerd.

Placeholder afbeelding NU.nl
Lees meer over het Israëlisch-Palestijns conflict in ons dossier
Lees meer over het Israëlisch-Palestijns conflict in ons dossier

Helft gijzelaars in Gaza mogelijk nog in leven

De Israëlische inlichtingendiensten schatten dat er nog 51 gijzelaars in de Gazastrook in leven zijn, bericht de Israëlische krant Israel Hayom. Dat betekent dat 50 van de 101 mensen die zijn gegijzeld door Hamas al zouden zijn overleden.

Van 37 gijzelaars is bevestigd dat ze dood zijn en dat hun lichamen worden vastgehouden door Hamas. Van dertien gevangenen wordt aangenomen dat ze niet meer in leven zijn, maar zij kunnen nog niet worden doodverklaard vanwege strenge Israëlische regels die nodig zijn om een overlijden vast te stellen.

Volgens Israel Hayom gelden in Israël strenge medische en religieuze regels voor het doodverklaren van mensen. Hoewel het bewijs bij dertien mensen dus nog niet voldoet aan die regels, hebben de inlichtingendiensten genoeg informatie om aan te nemen dat ze niet meer in leven zijn. Hun families zouden van die inschatting op de hoogte zijn gebracht.

Ruim een jaar geleden ontvoerde Hamas zo'n 250 mensen naar de Gazastrook. Eind november 2023 kwamen er meer dan honderd vrij tijdens een staakt-het-vuren van een week. Later liet Hamas nog vier mensen gaan en hebben Israëlische troepen gijzelaars bevrijd bij de grondoperatie in Gaza.

Waarom je niet kunt reageren onder dit bericht

De reactiemogelijkheid onder artikelen en video's over het Israëlisch-Palestijnse conflict en de directe gevolgen daarvan staat standaard uitgeschakeld. De hevigheid van de discussies maakt goede moderatie lastig. Op dinsdag-, donderdag- en zondagavonden vind je wel een Praat mee op onze voorpagina. Daaronder kun je wel discussiëren. Tot die tijd zien we je graag terug onder onze andere producties.
Is er een foutje in bovenstaand artikel geslopen? Mail ons dan op redactie@nu.nl.
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Huisregels NUjij
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker

Volg ons op sociale media

  • Volg ons op TikTok
  • Volg ons op Instagram
  • Volg ons op Facebook
  • Volg ons op YouTube
  • Volg ons op X
  • RSS Feed
Download de NU.nl app in de App StoreDownload de NU.nl app in de Google Play Store
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Huisregels NUjij
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

NU.nl is onderdeel van DPG Media.

  • Cookiebeleid
  • Privacybeleid
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy-instellingen

KvK Nummer: 34172906 | BTW Nummer: NL810828662B01

© 2025 DPG Media B.V. Alle rechten voorbehouden