Ga naar de inhoud
Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUshop
    • Adverteren
Sobere actiedag voor Giro555 start met teller op 4,4 miljoen

Sobere actiedag voor Giro555 start met teller op 4,4 miljoen

Door onze nieuwsredactie
16 okt 2024 om 06:25

De landelijke actiedag voor Giro555 start woensdag in museum Beeld & Geluid in Hilversum. De dag is soberder dan andere actiedagen vanwege de gevoeligheid van de oorlog in het Midden-Oosten. Giro555 start de actie met de teller op bijna 4,4 miljoen euro.



Een Joodse en een Palestijnse studente openden de dag om 5.55 uur. Met de actie wil het uit tien organisaties bestaande Giro555 geld ophalen voor mensen in Libanon, Gaza, de Westelijke Jordaanoever, Israël en Syrië.

Rond 8.15 uur had het belteam van Giro555 "nog maar weinig telefoontjes gehad", vertelden hulpverleners op NPO Radio 1. "Er komen wel donaties binnen, maar het valt tot nu toe tegen." Toch blijft het team hoopvol. "Het is natuurlijk nog vroeg."

De actie is veel soberder dan vorige edities. "We zien dat iedereen een mening heeft over deze situatie", zegt een woordvoerder van Giro555. "En het is een vreselijk conflict. Wij vonden het niet passend om het op een grootsere manier te doen. "

Er zijn dit jaar daarom geen optredens van artiesten, en in het belpanel zitten vooral medewerkers van hulporganisaties en minder BN'ers. Er is ook geen grote nationale tv-avond.



Op NPO1, RTL 4 en SBS6 zijn om 20.25 uur en 23.00 uur wel twee live-uitzendingen, waarin ook een tussenstand van het ingezamelde bedrag wordt gegeven. Daarnaast is er gedurende de dag geregeld aandacht op radio en tv.

Onze lezers vroegen zich af: waar gaat het geld van Giro555 precies naartoe?

In de praktijk zal het meeste geld naar Libanon en naar Gaza gaan, zegt de woordvoerder van Giro555. "Daar is de noodsituatie onveranderd groot. Daar is geen twijfel over." Een klein deel van het opgehaalde bedrag gaat naar Israël.
Het geld wordt daar besteed "waar de nood het hoogst is". In Libanon gaat het geld bijvoorbeeld naar mensen die in het zuiden van het land hun huis moesten verlaten, vertelt een woordvoerder aan NU.nl. Hulporganisaties bieden hen voedselpakketten, water en medicijnen, maar ook basisartikelen als zeep en tandenborstels. Ook worden van het geld vluchtelingenkampen gebouwd.
In Gaza worden hulpgoederen die binnenkomen direct uitgedeeld aan de Palestijnen. "Die hebben de burgers keihard nodig", vertelt een woordvoerder van Giro555. In de tussentijd bouwen hulporganisaties veldziekenhuizen, zodat ze medische hulp kunnen verlenen aan Palestijnen die gewond raken door de oorlog. Kinderen krijgen bovendien psychosociale hulp. Zo worden er bijvoorbeeld spelletjes gespeeld in ziekenhuizen, "zodat ze even kind kunnen zijn".
In Israël bieden hulporganisaties vooral psychosociale ondersteuning aan. "Er zijn mensen geëvacueerd, kinderen hebben lang in schuilkelders gezeten of weten niet wanneer ze weer naar huis kunnen." In Israël worden er dan ook programma's opgezet om kinderen daarbij te helpen.

Angst dat geld verkeerd terechtkomt

De directeuren van de hulporganisaties zeiden eerder al in een gezamenlijk opiniestuk dat het geld niet terechtkomt "bij Hamas of Hezbollah of juist bij de Israëlische regering".

Die angst is er overigens wel. Maar Giro555 hoopt dat "mensen vertrouwen dat de donaties bij de juiste mensen terechtkomt", zei een woordvoerder woensdagochtend op NPO Radio 1. "Daar zijn heel strakke protocollen voor."

"In Libanon is de toegang goed. In Gaza is dat veel lastiger, maar ook daar is het niet onmogelijk", vervolgde de woordvoerder. Op de vraag hóé de hulp in Gaza terechtkomt, gaf hij geen sluitend antwoord. "Het is moeilijk en ingewikkeld, maar het kan wel."

De vorige Giro555-actie was voor slachtoffers van de aardbevingen in Turkije en Syrië, in februari 2023. Die actie leverde ruim 128 miljoen euro op. Een inzameling voor Oekraïne in 2022 bracht 184 miljoen euro op.

'Waarom deed UNIFIL niks?' Hierom grijpen VN-troepen in Libanon niet in
Zie ook |'Waarom deed UNIFIL niks?' Hierom grijpen VN-troepen in Libanon niet in

NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht315 reacties

Log in en lees reacties

Lees reacties, stel vragen aan de redactie, geef respect en praat mee over het belangrijkste nieuws.

  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Huisregels NUjij
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker

Volg ons op sociale media

  • Volg ons op TikTok
  • Volg ons op Instagram
  • Volg ons op Facebook
  • Volg ons op YouTube
  • Volg ons op X
  • RSS Feed
Download de NU.nl app in de App StoreDownload de NU.nl app in de Google Play Store
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Huisregels NUjij
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

NU.nl is onderdeel van DPG Media.

  • Cookiebeleid
  • Privacybeleid
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy-instellingen

KvK Nummer: 34172906 | BTW Nummer: NL810828662B01

© 2025 DPG Media B.V. Alle rechten voorbehouden