Ga naar de inhoud
Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUshop
    • Adverteren

Teruglezen blog Midden-Oosten | EU-leiders: 'Dood Sinwar biedt perspectief voor vrede'

Hallo en welkom in dit blog. Hier houden we je op de hoogte van de spanningen in het Midden-Oosten.

Israël meldt dood van Hamas-leider Sinwar
Ministerie Gaza meldt 28 doden bij Israëlische aanval in Gaza
VS geeft Israël 30 dagen om situatie Gaza te verbeteren
Evacuatiebevelen uitgevaardigd voor kwart van Libanon

Heb je vragen over dit nieuws? Stel ze in een mail naar redactie@nu.nl. Mogelijk beantwoorden we je vraag in dit liveblog of in een nieuw artikel.
Liveblog

18 okt 2024 om 5.39 u

Blinken belt met Saoedi-Arabië en Qatar over einde conflict
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken belde gisteravond met de buitenlandminister van Saoedi-Arabië, prins Faisal Bin Farhan Al Saud, en de premier van Qatar, sjeik Mohammed Bin Abdulrahman al Thani. Ze spraken over de dood van Hamas-leider Yahya Sinwar en een einde aan het conflict in Gaza, meldt het Amerikaanse ministerie. 

Blinken wil garantie dat Hamas in Gaza niet aan de macht blijft en dat de Palestijnen een nieuw leven kunnen opbouwen. Hij besprak ook de gevechten tussen Israël en Hezbollah in Libanon. Ze zijn allen van mening dat humanitaire hulp daar urgent is. Saoedi-Arabië levert die al en Blinken sprak daar zijn waardering voor uit.

Blinken benadrukte dat de Verenigde Staten een diplomatieke oplossing voor de strijd tussen Hezbollah en Israël willen.


18 okt 2024 om 1.02 u

Biden stuurt minister Blinken naar Israël na dood Hamas-leider
De Amerikaanse president Joe Biden stuurt minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken naar Israël. Dat vertelde hij in Duitsland, waar hij aankwam voor een kort bezoek. Het doel van Blinkens reis naar Israël is om tot een staakt-het-vuren te komen.

"Het is tijd dat aan deze oorlog een einde komt en dat de gijzelaars thuiskomen", zei Biden tegen verslaggevers in Berlijn. Volgens Biden gaat Blinken over enkele dagen naar Israël. De Amerikaanse president zei ook dat hij de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gefeliciteerd met de dood van Hamas-leider Sinwar.

18 okt 2024 om 0.29 u

Hezbollah kondigt 'nieuwe fase' in confrontatie met Israël
Hezbollah kondigt een "overgang naar een nieuwe en escalerende fase in de confrontatie met Israël" aan. De Libanese militante beweging zegt dat ze precisiegeleide raketten heeft gebruikt om Israëlische troepen te beschieten, meldt The Times of Israel.

18 okt 2024 om 0.22 u

'VS had niets te maken met dood Sinwar'
Het Amerikaanse leger had niets te maken met de dood van Hamas-leider Sinwar, zegt het Pentagon. "Dit was een Israëlische operatie. Er waren geen Amerikaanse troepen direct bij betrokken", zegt een woordvoerder.

"De VS heeft geholpen bij het leveren van informatie en inlichtingen met betrekking tot het redden van gijzelaars en het opsporen en lokaliseren van Hamas-leiders. En dat draagt ​​zeker bij aan het algemene beeld. Maar nogmaals: dit was een Israëlische operatie."

18 okt 2024 om 0.05 u

EU-leiders: Dood Sinwar biedt perspectief voor vrede in Gaza
De dood van Hamas-leider Yahya Sinwar biedt uitzicht op een einde aan de oorlog in Gaza, hoopt de Italiaanse premier Giorgia Meloni. Sinwars liquidatie door Israël "verzwakt Hamas zeker aanzienlijk", denkt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie.

Sinwars leidersrol maakt zijn dood een aderlating voor Hamas, denkt Von der Leyen. Maar voor de Gazanen is het juist een opsteker, vindt voorzitter Charles Michel van de raad van regeringsleiders van de EU. Sinwar was niet alleen verantwoordelijk voor het leed in Israël, maar "ook voor het menselijke leed van de bevolking van Gaza door zijn handelen".

17 okt 2024 om 22.16 u

Beeld: AFP
In Tel Aviv klinkt ook een tevreden toon, maar er is ook kritiek. Aanhangers en familieleden van Israëliërs die sinds 7 oktober in Gaza gegijzeld worden, houden plakkaten vast met de tekst "Stop de sin + war (zonde en oorlog). Breng ze naar huis". Ze demonstreren bij het ministerie van Defensie in Tel Aviv.


17 okt 2024 om 22.13 u

Beeld: AFP

Mensen houden plakkaten omhoog terwijl ze het nieuws over de dood van Hamas-leider Sinwar vieren in Jeruzalem.


17 okt 2024 om 22.11 u

Uit Libanon gevluchte Nederlanders moeten snel uit vakantieparken
De uit Libanon gevluchte Nederlanders die tijdelijk zijn opgevangen in vakantieparken omdat ze geen slaapplek konden vinden, moeten daar over anderhalve week weer uit. Het gaat om zo'n 40 van de ruim 350 mensen die begin deze maand met twee repatriëringsvluchten uit Libanon zijn gehaald, meldt een woordvoerder van minister Mona Keijzer (Volkshuisvesting) aan ANP na berichtgeving van NRC.

Mensen die meegingen op de vluchten, hebben er volgens de zegsvrouw vooraf mee ingestemd dat ze hun huisvesting zelf zouden regelen. Een deel van hen had na landing toch geen slaapplek en is daarom in hotels opgevangen. Afgelopen maandag zijn de mensen die in de tussentijd niets hebben gevonden, ondergebracht in vakantieparken. Zij hebben die dag wel meteen te horen gekregen dat ze daar maximaal twee weken kunnen blijven.

17 okt 2024 om 22.08 u

Lichaam Sinwar naar Tel Aviv voor onderzoek
Het lichaam van de gedode Hamas-leider Yahya Sinwar is naar Tel Aviv gebracht voor "verder onderzoek", meldt de Israëlische politie. Israël claimde vandaag dat hij is gedood bij een gevecht in de Gazastrook, waarna Israëlische troepen zijn lichaam meenamen naar Israël.

17 okt 2024 om 21.01 u

VS wil gesprekken over wapenstilstand Gaza aanzwengelen
De VS wil de gesprekken over een staakt-het-vuren in Gaza nieuw leven ingeblazen. Dat zegt een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Woensdag zei de Qatarese premier Mohammed Bin Abdulrahman Al Thani dat er al zeker drie tot vier weken niet meer gesproken was over een eventuele wapenstilstand. Qatar behoort samen met de VS en Egypte tot de landen die de gesprekken tussen Israël en Hamas faciliteren.

17 okt 2024 om 20.40 u

Harris noemt dood Sinwar 'stap in goede richting'
De Amerikaanse vicepresident Kamala Harris noemt de dood van Sinwar een stap in de goede richting om de dreiging die Hamas vormt voor Israël weg te nemen. "Gerechtigheid is geschied", zegt Harris. "Sinwar was verantwoordelijk voor de moord op duizenden onschuldige mensen, waaronder de slachtoffers van 7 oktober en de gegijzelden die in Gaza werden gedood."

"Dit moment geeft ons de kans om eindelijk een einde te maken aan de oorlog in Gaza", zegt de vicepresident. "Vandaag kan ik alleen maar hopen dat de families van de slachtoffers van Hamas een gevoel van opluchting hebben."


17 okt 2024 om 20.33 u

Biden bevestigt dood Hamasleider en vindt het een goede dag
De Amerikaanse president Joe Biden bevestigt dat de Hamasleider Yahya Sinwar is gedood. Hij zegt dat het een goede dag is voor Israël, de VS en de wereld. Hij heeft vernomen dat DNA-tests hebben uitgewezen dat Sinwar is omgekomen. Biden zegt snel met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te spreken.

17 okt 2024 om 20.19 u

Netanyahu waarschuwt Hamas-militanten na dood Sinwar
In dezelfde videoverklaring richt premier Netanyahu zich onder meer tot Hamas-militanten: "Jullie leiders vluchten en ze zullen worden geëlimineerd." Netanyahu zegt dat iedereen die gegijzelden vasthoudt, mag blijven leven als ze hun wapens neerleggen en hun gevangenen vrijlaten.

"En tegelijkertijd zeg ik: wie onze gegijzelden kwaad doet, krijgt bloed op zijn hoofd. We zullen met hem afrekenen."

17 okt 2024 om 19.56 u

NAVO-chef Rutte over dood Sinwar: 'Ik zal hem niet missen'
Voordat het Israëlische leger de dood van Sinwar meldde, is NAVO-chef Mark Rutte gevraagd naar zijn reactie op de mogelijke dood van de Hamas-leider. Dat deed hij in ferme bewoordingen.

"Sinwar is overal erkend als de architect van de terreuraanvallen op Israël van 7 oktober 2023. Ik heb hem eerder al veroordeeld, alle bondgenoten hebben hem veroordeeld, elke redelijke ziel in deze wereld heeft hem veroordeeld. Dus als hij dood is, dan zal ik hem persoonlijk niet missen."

17 okt 2024 om 19.50 u

Netanyahu over dood Sinwar: 'Rekening is vereffend'
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat de dood van Sinwar de kans biedt op vrede in het Midden-Oosten. Maar daarbij waarschuwt hij dat de oorlog in Gaza nog niet voorbij is en dat Israël door zal gaan totdat de gegijzelden zijn teruggekeerd.

"Vandaag hebben we de rekening vereffend. Vandaag is het kwaad een klap toegebracht, maar onze taak is nog steeds niet voltooid", zegt Netanyahu in een opgenomen videoverklaring. "Aan de dierbare gijzelaarsfamilies zeg ik: dit is een belangrijk moment in de oorlog. We zullen met volle kracht doorgaan totdat al uw geliefden, onze geliefden, thuis zijn."

17 okt 2024 om 19.49 u

Beeld: Reuters

Het Israëlische leger deelt eten uit nadat bekend is geworden dat Hamas-leider Sinwar is omgekomen bij gevechten in Gaza.



17 okt 2024 om 19.47 u

Nog geen reactie van Hamas op Israëlische berichten
Hamas heeft nog niet gereageerd op het bericht van het Israëlische leger dat Hamas-leider Sinwar gedood is in Gaza. Bronnen binnen Hamas zeggen wel tegen persbureau Reuters dat ze aanwijzingen hebben dat Sinwar dood is.

17 okt 2024 om 19.07 u

Israël meldt dood van Hamas-leider Yahya Sinwar in Gaza
Hamas-leider Yahya Sinwar is gisteren omgekomen bij gevechten in Gaza, meldt de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Israel Katz. Ook het Israëlische leger meldt zijn dood. Lees hier meer.

17 okt 2024 om 15.59 u

Sinwar | Beeld: Getty Images
Israël onderzoekt of Hamas-leider Yahya Sinwar is gedood bij gevechten in de Gazastrook. De Israëlische strijdkrachten houden rekening met die mogelijkheid. Het leger wordt tijdens het onderzoek bijgestaan door de Israëlische binnenlandse veiligheidsdienst Shin Bet. Lees hier verder.

17 okt 2024 om 15.56 u

Dodental van aanval op opvanglocatie in schoolgebouw naar 28
Het dodental van de aanval op de opvanglocatie in een voormalig schoolgebouw in Jabalia is opgelopen tot 28. Dat melden Reuters en Al Jazeera op basis van de lokale gezondheidsautoriteiten. Nog eens 160 personen zouden gewond zijn geraakt.

17 okt 2024 om 15.21 u

Hongersnood dreigt voor nog meer mensen in Gaza
Bijna 133.000 inwoners van de Gazastrook hebben te maken met hongersnood. Deze aantallen lopen deze winter naar verwachting op tot 345.000 mensen. Dat blijkt uit een analyse van de Integrated Food Security Phase Classification (IPC) die vandaag is gepubliceerd. Het gaat om "catastrofale voedselzekerheid". Dat betekent dat er zo weinig voedsel is dat mensen kunnen verhongeren.
Het Israëlische leger blijft aanvallen uitvoeren en humanitaire hulp komt nog steeds weinig binnen. "Gezien de recente toename van de vijandelijkheden bestaat er steeds meer bezorgdheid dat dit worstcasescenario werkelijkheid wordt", schrijft de IPC.


17 okt 2024 om 14.52 u

Israëlisch leger: Aanval op school in Gaza was precisieaanval op terroristen
Volgens het Israëlische leger was de luchtaanval op de school in Jabalia een precisieaanval bedoeld om terroristen te doden. Het leger deelde twaalf namen van leden van Hamas en de Islamitische Jihad die op dat moment aan het vergaderen zouden zijn op die plek. Het leger zou hebben geprobeerd burgerslachtoffers zoveel mogelijk te voorkomen. Onder meer Al Jazeera en The Times of Israel berichten hierover. De school wordt gebruikt om ontheemden op te vangen.

17 okt 2024 om 14.26 u

Beeld: AFP

Ontheemde Palestijnen staan in de rij voor voedsel dat wordt uitgedeeld door een hulporganisatie in vluchtelingenkamp Al Shati in Gaza.


17 okt 2024 om 13.39 u

Israëlische aanval op school in Gaza, ministerie meldt negentien doden
Bij een Israëlische aanval op een school in Jabalia waar vluchtelingen worden opgevangen, zouden minstens negentien Palestijnen zijn gedood, onder wie kinderen. Daarnaast zouden tientallen mensen gewond zijn geraakt. Dat zegt Medhat Abbas van het Gazaanse ministerie van Volksgezondheid tegen persbureau Reuters. "Er is geen water om de brand te blussen. Er is niets", zegt hij. Jabalia ligt in het noorden van de Gazastrook.

17 okt 2024 om 11.44 u

Duits marineschip van VN-vredesmissie schiet drone neer bij Libanon
Een Duits marineschip dat deelneemt aan de VN-vredesmissie in Libanon (UNIFIL) heeft een drone neergehaald. Dat zegt een woordvoerder van het Duitse defensieministerie tegen de persbureau's dpa en Reuters.

Het is niet duidelijk van wie de drone is en waarom de bemanning besloot om de drone neer te halen. Er is niemand gewond geraakt en het schip liep geen schade op bij de actie.

17 okt 2024 om 7.48 u

VS valt wapenopslagplaatsen Houthi's aan
De VS heeft met behulp van zogenoemde B-2-bommenwerpers ondergrondse wapenopslagplaatsen van de Houthi's in Jemen aangevallen, schrijft het Pentagon in een verklaring. 

Volgens defensieminister Lloyd Austin gaat het om precisieaanvallen op vijf plekken. "Dit was een uniek bewijs van het vermogen van de VS om faciliteiten aan te vallen die onze tegenstanders buiten bereik willen houden, ongeacht hoe diep begraven, verhard of versterkt die zijn."

De schade als gevolg van de aanvallen moet nog worden opgemaakt. De VS zegt dat er geen burgerslachtoffers zijn gevallen.


17 okt 2024 om 7.34 u

Beeld: Reuters
Bij een Israëlische luchtaanval op de Zuid-Libanese stad Nabatieh zijn zeker zestien mensen om het leven gekomen, schrijft The New York Times. De aanval was gericht op een staatsgebouw waar meerdere functionarissen aanwezig waren om de noodsituatie in de stad te bespreken. Onder de dodelijke slachtoffers is ook de burgemeester van de stad. Bij de aanval raakten minstens vijftig mensen gewond, meldt persbureau Reuters.

Libanese autoriteiten spreken van een "verplaatsing van aanvallen op Hezbollah naar de Libanese staat". Israël richtte zich volgens interim-premier Najib Mikati "opzettelijk op een vergadering van de gemeenteraad".

17 okt 2024 om 0.01 u

Giro555 heeft op de Nationale Actiedag ruim 15 miljoen euro opgehaald, meldt de organisatie. Het gaat om een beduidend lager bedrag dan bij eerdere acties. Lees hier meer.

16 okt 2024 om 20.54 u

Beeld: Getty Images
Er is al zeker drie tot vier weken niet meer gesproken over een eventuele wapenstilstand in Gaza. Dat zegt de Qatarese premier Mohammed Bin Abdulrahman Al Thani na afloop van een top in Brussel. Qatar is een van de landen die de gesprekken tussen Israël en Hamas faciliteren. Ook Egypte en de Verenigde Staten zijn betrokken bij de onderhandelingen, die steeds op niets uitliepen.

Het is woensdag precies vier weken geleden dat in Libanon voor de tweede dag op rij communicatieapparatuur ontplofte.

16 okt 2024 om 20.41 u

Tussenstand Giro555-actie voor Midden-Oosten
Inmiddels is er meer dan 10 miljoen euro opgehaald voor hulp aan het Midden-Oosten, meldt Giro555 in een tussenstand. De tussenstand werd vlak voor aanvang van de live-uitzending vanuit Beeld & Geluid op NPO1, RTL 4 en SBS6 bereikt. De verwachting is daarom dat dit bedrag de komende uren verder oploopt.

16 okt 2024 om 20.20 u

UNIFIL meldt nieuwe beschieting van blauwhelmen door Israël
VN-vredesmissie UNIFIL zegt dat een uitkijkpost bij Kfarkela in het zuiden van Libanon onder vuur is genomen door een Israëlische tank. Twee camera's op de toren zouden daarbij zijn kapotgeschoten. Ook is er schade aan de uitkijkpost zelf.

Zondag drongen twee Israëlische tanks met geweld een basis in Zuid-Libanon binnen. Vijftien VN-medewerkers raakten daarbij gewond. In de dagen daarvoor raakten ook al vijf blauwhelmen gewond in Zuid-Libanon.

UNIFIL verwijt Israël opzettelijk de posities van de militairen te hebben bestookt. Meer weten over wat UNIFIL wel en niet doet? Lees dan dit artikel.


16 okt 2024 om 18.26 u

Beeld: EPA
Het dodental als gevolg van de luchtaanvallen op de Libanese stad Nabatieh is opgelopen tot zestien. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie is het definitieve aantal gewonden 52, schrijft Reuters.

Bij de aanvallen in de nacht van dinsdag op woensdag werden onder meer het gemeentehuis en andere overheidskantoren geraakt. De burgemeester van de stad is een van de slachtoffers.

Volgens het ministerie heeft het conflict tussen Israël en Hezbollah inmiddels aan 2.367 mensen in Libanon het leven gekost. Nog eens 10.088 mensen raakten gewond.

16 okt 2024 om 15.44 u

Israël meldt levering hulpgoederen in noorden van Gazastrook
Israël meldt dat vijftig vrachtwagens met hulpgoederen het noorden van de Gazastrook hebben bereikt. De verantwoordelijke overheidsdienst COGAT zegt dat levensmiddelen, water en medicatie zijn afgeleverd.

De mededeling volgt op internationale kritiek op het uitblijven van humanitaire hulp voor Palestijnen in de Gazastrook. Topman Philippe Lazzarini van de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA zegt dat "met uitzondering van gisteren" al twee tot drie weken geen konvooien met hulpgoederen naar het noorden van Gaza zijn gegaan.

Ook de Verenigde Staten voeren de druk op. De regering eist volgens Amerikaanse media schriftelijk dat minstens 350 vrachtwagens met hulpgoederen per dag worden toegelaten tot Gaza.

16 okt 2024 om 14.08 u

Beeld: ANP

Er is tot nu toe 6.126.980 miljoen euro ingezameld voor slachtoffers van het conflict in het Midden-Oosten via Giro555. De teller stond aan het begin van de Nationale Actiedag nog op 4,4 miljoen euro.


16 okt 2024 om 13.09 u

Hulpverlening Gaza nadert volgens UNRWA breekpunt
De VN-hulporganisatie UNRWA nadert een kritiek punt in de hulpverlening in de Gazastrook, zegt directeur Philippe Lazzarini. Dat komt door de steeds moeilijkere omstandigheden in het gebied. 

"Ik zal het feit dat we op een punt kunnen komen waarop we niet meer kunnen functioneren niet verbergen", zegt de UNRWA-directeur op een persconferentie in Berlijn. "We zijn heel dicht bij een mogelijk breekpunt. Wanneer dat zal zijn? Ik weet het niet. Maar we zitten er heel dicht tegenaan."

16 okt 2024 om 10.47 u

Zeker vijf doden bij Israëlische aanval op Zuid-Libanon
Zeker vijf mensen zijn gedood door Israëlische aanvallen in de Libanese stad Nabatiye. Raketten troffen het gemeentehuis en andere overheidskantoren, meldt het Libanese persbureau NNA op basis van het ministerie van Volksgezondheid. Onder anderen de burgemeester van Nabatiye kwam bij de aanval om het leven, schrijven AFP en Reuters. Er zouden nog steeds zoek- en reddingsoperaties aan de gang zijn.

Israël zelf meldt dat het tientallen Hezbollah-doelen in Nabatiye heeft aangevallen.


16 okt 2024 om 10.36 u

Kabinet verdubbelt Giro555-opbrengst niet
Het kabinet gaat de opbrengst van Giro555 niet verdubbelen. Dat laat een woordvoerder van minister Reinette Klever (Ontwikkelingshulp) weten aan ANP. De woordvoerder zegt dat het kabinet zelf wil beslissen waar het geld aan uitgeeft.

Klever zegde vorige week nog wel 4 miljoen euro toe voor humanitaire hulp in Libanon. Dat geld gaat onder meer naar voedsel, onderdak en medische hulpmiddelen.

16 okt 2024 om 10.21 u

Onze lezers vroegen zich af: waar gaat het geld van Giro555 precies naartoe?
In de praktijk zal het meeste geld naar Libanon en naar Gaza gaan, zegt de woordvoerder van Giro555. "Daar is de noodsituatie onveranderd groot. Daar is geen twijfel over." Een klein deel van het opgehaalde bedrag gaat naar Israël.

Het geld wordt daar besteed "waar de nood het hoogst is". In Libanon gaat het geld bijvoorbeeld naar mensen die in het zuiden van het land hun huis moesten verlaten, vertelt een woordvoerder aan NU.nl. Hulporganisaties bieden hen voedselpakketten, water en medicijnen, maar ook basisartikelen als zeep en tandenborstels. Ook worden van het geld vluchtelingenkampen gebouwd.

In Gaza worden hulpgoederen die binnenkomen direct uitgedeeld aan de Palestijnen. "Die hebben de burgers keihard nodig", vertelt een woordvoerder van Giro555. In de tussentijd bouwen hulporganisaties veldziekenhuizen, zodat ze medische hulp kunnen verlenen aan Palestijnen die gewond raken door de oorlog. Kinderen krijgen bovendien psychosociale hulp. Zo worden er bijvoorbeeld spelletjes gespeeld in ziekenhuizen, "zodat ze even kind kunnen zijn".

In Israël bieden hulporganisaties vooral psychosociale ondersteuning aan. "Er zijn mensen geëvacueerd, kinderen hebben lang in schuilkelders gezeten of weten niet wanneer ze weer naar huis kunnen." In Israël worden er dan ook programma's opgezet om kinderen daar bij te helpen.

16 okt 2024 om 8.22 u

Israël meldt bombardement op wapenopslag Beiroet
Israëlische straaljagers hebben woensdag een ondergrondse wapenopslagplaats van Hezbollah aangevallen, schrijft IDF-kolonel Avichay Adraee op X.  Die zou in de wijk Dahieh, in het zuiden van Beroet liggen. Hezbollah heeft nog niet gereageerd.

Eerder riep Israël burgers in het zuiden van Beiroet al op tot "onmiddellijke evacuatie".

16 okt 2024 om 7.57 u

Beeld: Getty Images
De Verenigde Staten geven Israël dertig dagen de tijd om de humanitaire hulpverlening in Gaza te verbeteren. Als de situatie tussentijds niet verandert, loopt Israël het risico dat de Amerikaanse militaire hulp wordt beperkt. Lees hier verder.

16 okt 2024 om 6.36 u

De landelijke actiedag voor Giro555 start woensdag in museum Beeld & Geluid in Hilversum. De dag is soberder dan andere actiedagen vanwege de gevoeligheid van de oorlog in het Midden-Oosten. Giro555 start de actie met de teller op bijna 4,4 miljoen euro. Lees hier verder.


16 okt 2024 om 5.38 u

Zeker tien doden bij Israëlische aanval op gezondheidscentrum
In de Zuid-Libanese plaats Qana is een gezondheidscentrum, dat uit meerdere gebouwen bestaat, geraakt bij Israëlische luchtaanvallen, meldt persbureau Kuna op basis van het Libanese persbureau NNA. Dat heeft zeker tien mensen het leven gekost. Daarnaast raakten vijftien mensen gewond. Reddingswerkers zoeken onder het puin naar overlevenden. 

Er zijn ook branden uitgebroken in sommige gebouwen. De Arabische nieuwszender Al Jazeera spreekt van een "chaotische" en "zeer verontrustende" situatie.

16 okt 2024 om 5.26 u

Israël roept op tot evacuatie uit Beiroet
Israël heeft Libanese burgers opgeroepen tot "onmiddellijke evacuatie" uit het zuiden van Beiroet. Het leger heeft gezegd een gebouw te willen bombarderen omdat daar Hezbollah-doelen zouden zitten. Dat schrijft kolonel Avichay Adraee van de IDF op X.

15 okt 2024 om 23.03 u

Beeld: AFP

Reddingswerkers op de plek van een Israëlische aanval in Toul, in het zuiden van Libanon.


15 okt 2024 om 22.57 u

Opnieuw doden in Libanon na Israëlische aanvallen
Volgens het Libanese persbureau NNA zijn er vanavond vijf mensen, onder wie drie kinderen, omgekomen door Israëlische aanvallen in Rayak. Dat ligt in het oosten van Libanon. Zestien anderen raakten gewond. In het Zuid-Libanese Qana vielen elf doden en raakten tientallen mensen gewond.

In totaal vielen al meer dan 2.350 doden en bijna 11.000 gewonden sinds het conflict tussen Israël en Hezbollah meer dan een jaar geleden uitbrak. Het Libanese ministerie maakt bij de aantallen geen onderscheid tussen Hezbollah-militanten en burgers.

15 okt 2024 om 22.46 u

VS uit ook zorgen over bombardementen Beiroet
Dat was niet het enige nieuws dat van die persconferentie komt. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de VS zich zorgen maakt over de bombardementen die Israël uitvoert op de Libanese hoofdstad Beiroet. De VS maakt zich vooral zorgen over het aantal burgerslachtoffers. Dat heeft het land ook gezegd tegen Israël, zegt de woordvoerder.


15 okt 2024 om 22.15 u

Amerikaans ministerie bevestigt waarschuwing VS aan Israël
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat buitenlandminister Antony Blinken en defensieminister Lloyd Austin zondag een brief aan Israël hebben geschreven over "de zorgen van Washington over de hoeveelheid humanitaire hulp die Gaza bereikt".

"We moeten veranderingen zien bij de regering van Israël", zegt de woordvoerder van het ministerie volgens Reuters op een persconferentie.

15 okt 2024 om 20.49 u

Italiaanse premier Meloni reist deze week naar Libanon
De Italiaanse premier Giorgia Meloni brengt vrijdag een bezoek aan Libanon. Ze is de eerste westerse regeringsleider die naar Libanon reist sinds de strijd tussen Hezbollah en Israël vorige maand escaleerde. De premier noemt de Israëlische aanvallen op de VN-vredesmissie in Libanon "ongerechtvaardigd" en vraagt om veiligheidsgaranties voor de missie.

Sinds Israël Libanon ook over land aanvalt, zijn bases en waarnemersposten van de VN-missie UNIFIL in twee weken tijd al twintig keer aangevallen tijdens gevechtshandelingen, waarbij vijf gewonden zijn gevallen.  Israël heeft de militairen van UNIFIL opgeroepen zich terug te trekken uit het grensgebied. Volgens Meloni zou het een "ernstige fout" zijn om toe te geven aan dat verzoek en zou het de geloofwaardigheid van de Verenigde Naties schaden.

15 okt 2024 om 16.34 u

VS dreigt Israël met sancties om humanitaire situatie Gaza
De Amerikaanse regering van Joe Biden wil dat Israël stappen zet om de humanitaire situatie in Gaza te verbeteren. Dat moet binnen dertig dagen, anders volgen er sancties. Dat staat in een brief van buitenlandminister Antony Blinken en minister van Defensie Lloyd Austin, meldt CNN. De brief zou zondag zijn verstuurd. Een Israëlische functionaris bevestigt tegenover publieke omroep Kan News dat de VS met sancties heeft gedreigd.

De Amerikaanse bewindslieden suggereren in hun brief dat de militaire steun op het spel kan komen te staan als Israël geen stappen zet om meer hulp aan de Palestijnse bevolking in Gaza te faciliteren.

15 okt 2024 om 15.39 u

Hezbollah wil Israël maximaal raken én een wapenstilstand
Hezbollah wil Israël zoveel mogelijk "pijn doen". De militante beweging wil vooral militaire doelwitten en legerbases onder vuur nemen. Dat heeft Hezbollah-vicevoorzitter Naim Qassem gezegd in een toespraak op televisie, meldt persbureau Reuters. Afgelopen weekend kwamen bij een droneaanval op een Israëlische legerbasis vier Israëlische militairen om het leven.

Qassem laat tevens ruimte voor een staakt-het-vuren. Als Israël wil dat zijn burgers kunnen terugkeren naar het noordelijke grensgebied, zou het zo snel mogelijk akkoord moeten gaan met een wapenstilstand, zegt Qassem. Zolang Israël niet met de aanvallen op Libanon en de Gazastrook stopt, zullen de Israëlische burgers daar volgens hem niet veilig zijn.

15 okt 2024 om 15.20 u

Het systeem Terminal High-Altitude Area Defense (THAAD) | Beeld: AFP
De VS is begonnen met de levering van een geavanceerd raketafweersysteem aan Israël. Het systeem Terminal High-Altitude Area Defense (THAAD) is binnenkort volledig operationeel, meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie.

De eerste onderdelen zijn maandag gearriveerd. De komende dagen volgen meer onderdelen en Amerikaanse militairen om de THAAD te bedienen. De Verenigde Staten maakten zondag bekend het systeem te sturen om Israël te helpen bij het afweren van Iraanse raketaanvallen. Israël werd in april en begin oktober met drones en raketten aangevallen door Iran.


15 okt 2024 om 15.16 u

Libanon scherpt beveiliging van enige vliegveld aan
Libanon heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen voor het enige vliegveld van het land, zegt premier Najib Mikati tegen persbureau AFP. Volgens hem doet de regering er alles aan om alle "voorwendselen" voor een Israëlische aanval weg te nemen.

Israël heeft eerder gewaarschuwd te zullen ingrijpen als het vliegveld gebruikt zou worden voor de levering van Iraanse wapens aan Hezbollah. Tijdens de oorlog in 2006 heeft Israël het vliegveld Rafik Hariri om diezelfde reden al aangevallen. De Libanese regering ontkent dat Hezbollah gebruikmaakt van de luchthaven.

15 okt 2024 om 15.14 u

Beeld: Getty Images
Israël heeft ondertussen voor een kwart van Libanon evacuatiebevelen uitgevaardigd, meldt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR dinsdag. Volgens de Libanese regering zijn er al 1,2 miljoen Libanezen ontheemd geraakt. Lees hier verder.

15 okt 2024 om 14.17 u

Al bijna 93.000 kinderen in de Gazastrook hebben tweede polio-vaccinatie gekregen
Dat meldt een topman van de VN-hulporganisatie UNRWA vanochtend op X. De tweede vaccinatieronde is maandag begonnen.

De komende dagen moeten bijna 600.000 kinderen tot 10 jaar een tweede dosis krijgen. De eerste vaccinatieronde vond plaats van 1 tot en met 12 september. 

De topman roept de betrokken partijen op zich te houden aan de afgesproken gevechtspauzes voor de vaccinaties. "Dit is de enige manier om kinderen te beschermen tegen dit wrede virus dat gemakkelijk grenzen en frontlinies overschrijdt. Het beste vaccin voor kinderen is echter een staakt-het-vuren en vrede".

15 okt 2024 om 6.11 u

Beeld: Reuters
Israël zal luisteren naar de Verenigde Staten. Maar het land maakt "eigen beslissingen gebaseerd op het nationaal belang", zei een woordvoerder van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.

Israël wil al langer een vergeldingsaanval uitvoeren op Iran, maar zegt nu "alleen militaire doelen te gaan aanvallen", schrijft de Amerikaanse krant The Washington Post op basis van anonieme bronnen. Nucleaire doelwitten of de Iraanse olie-industrie zouden dus gespaard blijven.

Netanyahu en de Amerikaanse president Joe Biden belden vorige week met elkaar. De leiders zouden in dat gesprek praten over een tegenaanval op Iran. Biden liet eerder weten dat hij een aanval op de nucleaire faciliteiten van Iran niet zou steunen.

15 okt 2024 om 0.44 u

VN-Veiligheidsraad 'zeer bezorgd' over vredesmissie in Libanon
De VN-Veiligheidsraad is "zeer bezorgd" over de VN-vredesmissie UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon). Zondag drongen twee Israëlische tanks met geweld een basis in Zuid-Libanon binnen. Vijftien VN-medewerkers raakten daarbij gewond. In de dagen daarvoor raakten ook al vijf blauwhelmen gewond in Zuid-Libanon. De tijdelijke voorzitter van de veiligheidsraad zei maandag dat alle partijen de veiligheid en bescherming van de vredesmissie in acht moeten nemen.

UNIFIL verwijt Israël opzettelijk de posities van de militairen te hebben bestookt. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu verwierp die beschuldigingen eerder op maandag en noemde ze "volkomen onterecht". Hij herhaalde zijn oproep dat UNIFIL zich moet terugtrekken uit het gebied.



15 okt 2024 om 0.36 u

Al ruim 2,8 miljoen euro opgehaald voor slachtoffers in het Midden-Oosten
Op Giro555 is al ruim 2,8 miljoen euro binnengekomen voor noodhulp in Libanon, Gaza, de Westelijke Jordaanoever, Israël en Syrië. "Nederland geeft hiermee een duidelijke boodschap af: deze Giro555-actie gaat om mensen in nood, ongeacht waar je vandaan komt", zegt actievoorzitter Harm Goossens. Lees hier meer.

14 okt 2024 om 17.59 u

Beeld: Reuters

Het luchtalarm ging vanmiddag af in Centraal-Israël. Mensen doken daarom naar de grond. Het Israëlische leger meldt dat het alarm afging vanwege drie raketten vanuit Libanon, die zijn onderschept.


14 okt 2024 om 16.00 u

Doden door Israëlische luchtaanval op noorden Libanon
Een Israëlische luchtaanval in het noorden van Libanon heeft zeker achttien mensen het leven gekost, meldt het Libanese Rode Kruis. De getroffen plaats Aitou, iets ten zuidoosten van Tripoli, was volgens staatsmedia niet aangevallen sinds vorig jaar oktober. Dat schrijft Reuters.

Het getroffen gebied is overwegend christelijk en ligt ver van de bolwerken van Hezbollah. Door de aanval zijn volgens het Libanese Rode Kruis ook vier gewonden gevallen.

14 okt 2024 om 15.56 u

Frankrijk en Spanje tegen terugtrekking UNIFIL uit Libanon
Frankrijk en Spanje vinden dat de VN-missie UNIFIL in Zuid-Libanon moet doorgaan. Israël heeft de blauwhelmen meermaals opgeroepen te verplaatsen en heeft ze ook aangevallen, met meerdere gewonden tot gevolg. "De bescherming van vredestroepen is een verplichting die rust op alle betrokken partijen", verklaart het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken.

UNIFIL bestaat uit ongeveer 10.000 militairen uit vijftig verschillende landen en wordt sinds enkele jaren geleid door een Spaanse generaal. Zowel Spanje als Frankrijk levert bijna 700 militairen.

14 okt 2024 om 13.28 u

Doden en ernstige gewonden bij nachtelijke luchtaanvallen in Gaza
Bij een luchtaanval op een school in vluchtelingenkamp Nuseirat in de Gazastrook zijn zeker 22 Palestijnen gedood. Het gebouw werd gebruikt als opvang voor vluchtelingen. De aanval vond plaats in de nacht van zondag op maandag. Onder de doden zouden ook vrouwen en kinderen zijn. 

Kort na de luchtaanval werd ook een tentenkamp bij het Al Aqsa-ziekenhuis in Gaza gebombardeerd. Daar ontstond een grote brand, waardoor zeker vier Palestijnen werden gedood. Lees daar hier meer over.


14 okt 2024 om 11.04 u

Tweede deel van vaccinatiecampagne tegen polio in Gaza begonnen
Gezondheidsorganisatie WHO is begonnen met het tweede deel van de vaccinatiecampagne tegen polio in Gaza. Het is de bedoeling om bijna 600.000 jonge kinderen te vaccineren. 

Een school in het vluchtelingenkamp Nuseirat die als priklocatie gebruikt zou worden, is volgens de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) beschoten. Daarbij vielen mogelijk zo'n twintig doden. "We moesten de vaccinatiecampagne in de school afblazen vanwege de zware schade", schrijft UNRWA-topman Philippe Lazzarini op X. In de school zouden vluchtelingen hebben gezeten.


14 okt 2024 om 10.07 u

Borrell: 'EU had Israëlische aanval op UNIFIL eerder moeten veroordelen'
De lidstaten hadden de Israëlische aanval op VN-vredesmissie UNIFIL in Libanon sneller moeten veroordelen, zei EU-buitenlandchef Josep Borrell bij een vergadering met ministers van Buitenlandse Zaken. Zondag meldde UNIFIL dat twee Israëlische tanks met geweld een basis in Zuid-Libanon waren binnengedrongen. Vijftien VN-blauwhelmen raakten gewond door de rook die vrijkwam door explosies. 

De EU-chef verklaarde zondagavond alsnog namens de EU-landen dat "dergelijke aanvallen op VN-vredesmilitairen een zware inbreuk zijn op het internationale recht". Hij noemde de Israëlische aanval "totaal onacceptabel".

13 okt 2024 om 23.52 u

Beeld: Getty Images

Israëlische hulpverleners zoeken dekking in de Noord-Israëlische stad Binyamina na een waarschuwing.


13 okt 2024 om 23.47 u

Israël maakt melding van vier dode militairen bij droneaanval Hezbollah
Het Israëlische leger meldt op X dat vier militairen zijn omgekomen bij de droneaanval van Hezbollah. "IDF deelt het verdriet van de nabestaanden", schrijft het leger.

13 okt 2024 om 22.34 u

Aantal gewonden bij droneaanval Noord-Israël opgelopen tot 67
Het aantal gewonden bij een droneaanval door Hezbollah op de stad Binyamina is opgelopen tot 67, meldt onder meer The Times of Israel. Binyamina ligt in het noorden van Israël. Vier gewonden verkeren in kritieke toestand.


13 okt 2024 om 21.50 u

VN waarschuwt dat aanval op vredeshandhavers oorlogsmisdaad kan zijn
De Verenigde Naties waarschuwen zondag dat aanvallen op vredeshandhavers kunnen neerkomen op een oorlogsmisdaad. UNIFIL blijft bovendien op "alle posities en de VN-vlag blijft wapperen", zegt VN-woordvoerder Stéphane Dujarric.

"De secretaris-generaal herhaalt dat UNIFIL-personeel en -gebouwen nooit het doelwit mogen zijn. Aanvallen op vredeshandhavers zijn in strijd met het internationaal recht, waaronder het internationaal humanitair recht. Ze kunnen neerkomen op een oorlogsmisdaad", zei Dujarric namens secretaris-generaal van de VN António Guterres.

13 okt 2024 om 20.04 u

Zeker 39 gewonden bij droneaanval op Noord-Israël
Bij een droneaanval op de Noord-Israëlische stad Binyamina zijn 39 mensen gewond geraakt, schrijft The Times of Israel. Een aantal van hen is volgens Israëlische media in levensgevaar. 

Volgens de Israëlische troepen ging het om een aanval van Hezbollah. De Libanese militante groepering heeft dat inmiddels bevestigd.

Het luchtalarm in de stad ging niet af, waardoor mensen niet op tijd konden schuilen. Waarom het alarm niet werkte, wordt nog onderzocht.

13 okt 2024 om 18.35 u

Netanyahu betreurt wat VN-personeel is aangedaan
Benjamin Netanyahu heeft zijn spijt betuigd over wat personeel van VN-vredesmacht UNIFIL is aangedaan. Dat zei hij in een boodschap aan de Italiaanse premier Giorgia Meloni. Israël stelt volgens Netanyahu alles in het werk om te voorkomen dat er slachtoffers vallen onder de meer dan tienduizend UNIFIL-medewerkers. De premier voegde daar wel aan toe dat Israël er ook alles aan doet om de oorlog te winnen. In dit artikel lees je daar meer over.

13 okt 2024 om 17.55 u

VS stuurt luchtafweersysteem naar Israël
De Amerikaanse president Joe Biden wil een ​​geavanceerd luchtafweersysteem naar Israël sturen, schrijft The Wall Street Journal. De VS stuurt ook zo'n honderd Amerikaanse troepen mee om te helpen bij de bediening. Biden wil daarmee de verdediging van zijn belangrijkste bondgenoot in het Midden-Oosten versterken.

Het zogenoemde THAAD-systeem is ontworpen om ballistische raketten neer te schieten. Met Amerikaanse militairen op de grond zet de VS een belangrijke stap in de rechtstreekse bescherming van Israël. Hoe snel het Pentagon het systeem naar Israël kan verplaatsen, is nog niet duidelijk.

13 okt 2024 om 16.57 u

Beeld: AFP
Het Israëlische leger is vanochtend met twee tanks de Blauwe Linie overgetrokken, zegt UNIFIL. Volgens de VN-vredesmacht is er flink wat geweld gebruikt. Een aantal uren later brak er op zo'n 100 meter afstand van een VN-post als gevolg van een Israëlische aanval een brand uit. Vijftien vredesbewakers kregen daardoor huid- en darmklachten, schrijft UNIFIL in een verklaring.

De Verenigde Naties spreken van "schokkende schendingen" van de over UNIFIL gemaakte afspraken. De VN-vredesmacht vraagt de Israëlische strijdkrachten om opheldering.


13 okt 2024 om 13.13 u

Israëlisch leger beveelt evacuatie van 21 Libanese dorpen
Het Israëlische leger heeft inwoners van nog eens 21 Libanese dorpen bevolen te evacueren. Zij worden door het leger aangeraden naar gebieden ten noorden van de Awali-rivier te gaan, die door Zuid-Libanon stroomt. De reden voor de evacuatie is de intensivering van Israëlische aanvallen in de regio.

13 okt 2024 om 13.05 u

Netanyahu dringt aan op vertrek blauwhelmen VN uit delen Libanon
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu dringt er bij de secretaris-generaal van de VN op aan dat de vredesmacht UNIFIL vertrekt uit delen van Libanon waar wordt gevochten. Dat moet onmiddellijk gebeuren, zegt de premier in een videoboodschap. Hij stelt dat Israël dit al vaker heeft gevraagd. Blauwhelmen van de VN zijn volgens hem feitelijk "gijzelaars van Hezbollah".

UNIFIL bestaat uit duizenden militairen uit tientallen landen en kwam de afgelopen dagen zelf onder vuur te liggen. Er zou onder meer zijn geschoten op het hoofdkwartier in Naqoura. Meerdere blauwhelmen raakten gewond. UNIFIL, de afkorting van United Nations Interim Force in Lebanon, verwijt Israël opzettelijk posities van de militairen te hebben bestookt.

13 okt 2024 om 10.52 u

Iran hekelt nieuwe sancties VS: 'Illegaal en ongerechtvaardigd'
Iran heeft verontwaardigd gereageerd op nieuwe Amerikaanse sancties tegen de Iraanse oliesector. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de strafmaatregelen "illegaal en ongerechtvaardigd".

De VS legde Iran deze maand nieuwe sancties op na de grote Iraanse raketaanval op Israël. De strafmaatregelen zijn gericht tegen bedrijven en schepen die betrokken zijn bij de handel in Iraanse olieproducten.

13 okt 2024 om 10.27 u

Hezbollah meldt gevechten met Israëlische troepen bij grens
Hezbollah meldt vanochtend gevechten met Israëlische troepen in het grensgebied, schrijft Reuters. De strijd bij het dorp Ramiya zou ongeveer een uur hebben geduurd. Het Israëlische leger heeft nog niet gereageerd.

Israël heeft dit weekend inwoners van nog eens 23 dorpen in het zuiden van Libanon opgeroepen te evacueren naar gebieden ten noorden van de rivier de Awali. Hezbollah blijft ondertussen doelen in Israël bestoken. De Israëlische strijdkrachten stelden dat de Libanese groep daarbij gisteren zo'n 320 projectielen heeft afgevuurd.

13 okt 2024 om 9.03 u

Beeld: AFP
Een persoon staat bij de schade op de plek van een Israëlische luchtaanval op Nabatieh gisteren. Het Libanese persbureau NNA meldt dat Israëlische gevechtsvliegtuigen "een aanval uitvoerden op het centrum van de markt" in de Zuid-Libanese stad.


13 okt 2024 om 8.58 u

New York Times: Hamas zocht steun Iran en Hezbollah voor 7 oktober
Hamas zou hebben geprobeerd bondgenoten Iran en Hezbollah te overtuigen deel te nemen aan de aanval tegen Israël op 7 oktober vorig jaar. Daarvoor stelde de groepering de aanval zelfs een jaar uit, meldt The New York Times op basis van interne Hamas-documenten. De documenten zouden notulen zijn van geheime bijeenkomsten die Israëlische soldaten in januari vonden op een computer in Gaza.

Hamas en Hezbollah hebben niet op de beschuldigingen gereageerd. De Iraanse diplomatieke missie bij de Verenigde Naties ontkent de onthullingen in het artikel.

13 okt 2024 om 5.34 u

Verslaggever Hans Jaap Melissen volgt voor NU.nl vanuit Beiroet de Israëlische aanvallen op Hezbollah. Maar hij heeft besloten huiswaarts te keren. Onderweg naar het vliegveld en vanuit het vliegtuig wordt hij een laatste keer geconfronteerd met alle dood en verderf. Lees hier verder.

13 okt 2024 om 0.57 u

37 UNIFIL-leden veroordelen aanvallen op VN-vredesmacht Libanon
Een groep van 37 landen heeft de aanvallen op de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) veroordeeld. Ze roepen in een verklaring op tot een einde aan de acties en vragen om grondig onderzoek naar de geweldsincidenten. De ondertekenaars van de verklaring verzoeken de strijdende partijen de aanwezigheid van de VN-vredesmacht te respecteren en de veiligheid van de blauwhelmen te garanderen.

De verklaring werd opgesteld op initiatief van Polen en ondertekend door 36 landen, waaronder Nederland. Defensieminister Ruben Brekelmans sprak ook op X steun uit aan de verklaring.

12 okt 2024 om 20.36 u

Israël meldt ruim driehonderd projectielen uit Libanon tijdens Jom Kipoer
De Libanese Hezbollah-militie heeft volgens het Israëlische leger ongeveer 320 projectielen op Israël afgevuurd tijdens Jom Kipoer, de belangrijkste Joodse feestdag. De meeste raketten en drones zouden zijn onderschept door luchtafweergeschut of vielen op onbewoond gebied. Twee Israëliërs raakten gewond door granaatscherven bij de noordelijke stad Acre, melden media in het land.

Jom Kipoer (Grote Verzoendag) begon vrijdagavond bij zonsondergang. Gelovigen vasten gedurende deze tijd en hopen op vergeving van hun zonden. De Israëlische strijdkrachten zeggen tijdens het Jom Kipoer-weekend ongeveer 280 "terreurdoelen" in Libanon en de Gazastrook te hebben aangevallen. Het zou onder meer gaan om wapenopslagplekken, militaire commandocentra en terroristische cellen, zegt het leger in een verklaring. In Jabalia, in het noorden van de Gazastrook, zijn "ruim twintig terroristen geëlimineerd door middel van tankvuur, vuurgevechten van dichtbij en luchtaanvallen", meldt het leger.

12 okt 2024 om 18.08 u

VN-blauwhelmen weigerden unaniem Israëlisch verzoek om posities Libanon te verlaten
De militairen van de VN-vredesmissie in Libanon (UNIFIL) hebben het verzoek van Israël afgewezen om hun posities in het zuiden van Libanon te verlaten. Dat zegt UNIFIL-woordvoerder Andrea Tenenti tegen persbureau AFP. "Ze vroegen ons om ons terug te trekken tot 5 kilometer afstand van de Blauwe Linie", zegt Tenenti. "Maar we hebben de unanieme beslissing genomen om te blijven."

Gisteren zei een woordvoerder van het Israëlische leger al dat Israël UNIFIL had gevraagd posten in de buurt van de Israëlisch-Libanese grens te verlaten.


12 okt 2024 om 17.36 u

Vijfde VN-blauwhelm in Libanon gewond geraakt
Gisteravond is nog een militair van de VN-vredesmissie in Libanon (UNIFIL) door een kogel gewond geraakt. Dat gebeurde na "militaire activiteiten" in de buurt, meldt UNIFIL. De VN-organisatie weet niet wie er heeft geschoten. Het is de vijfde gewonde aan de zijde van UNIFIL in twee dagen tijd.

Donderdag en vrijdag raakten al vier militairen gewond bij twee verschillende incidenten. Bij het incident van donderdag zegt UNIFIL dat de twee militairen gewond raakten door schoten van een Israëlische tank. Bij het andere incident zegt UNIFIL niet specifiek van wie het vuur afkomstig was. De VN-organisatie maakte afgelopen dagen wel meerdere keren melding van Israëlische soldaten die schoten afvuurden op UNIFIL-posten en in de buurt van de posten in actie komen.

12 okt 2024 om 14.30 u

Beeld: Getty Images
Israël kondigt evacuatiebevel af voor ruim twintig dorpen in Zuid-Libanon
De inwoners van 23 dorpen in het zuiden van Libanon moeten tijdelijk hun huis verlaten. Dat heeft het Israëlische leger zaterdag aangekondigd. Het gaat om dorpen ten noorden van de Awali-rivier. Het leger zegt dat het genoodzaakt is om in actie te komen in het gebied vanwege "activiteiten van Hezbollah". Het Israëlische leger waarschuwt dat burgers niet moeten proberen om naar het zuiden te vluchten. Dat is volgens de strijdkrachten "levensgevaarlijk".

12 okt 2024 om 14.21 u

Nieuwe Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon gemeld
Er zijn de afgelopen uren nieuwe Israëlische luchtaanvallen uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Dat melden Al Jazeera en het Libanese persbureau NNA. Er zouden zeker vier mensen zijn omgekomen.

Het Libanese ministerie van Volksgezondheid meldde vrijdag dat het dodental van het conflict tussen Israël en Hezbollah in Libanon is opgelopen tot 2.229. Daarnaast zouden er 10.380 gewonden zijn gevallen, schrijft persbureau AP.

12 okt 2024 om 0.33 u

Een verzorgingshuis in de Israëlische kustplaats Herzliya is vrijdagavond beschadigd na de inslag van brokstukken van een drone. In het verzorgingshuis zitten veel ouderen met een Nederlandse achtergrond en overlevenden van de Holocaust. Er raakte niemand gewond. Lees hier verder.

11 okt 2024 om 23.37 u

Beeld: AFP

Een jongen kijkt vanaf een opvanglocatie in Jabalia naar een rookpluim die opstijgt uit het vluchtelingenkamp



11 okt 2024 om 23.31 u

Duizenden Palestijnen kunnen vluchtelingenkamp Jabalia niet verlaten
Inwoners van het vluchtelingenkamp Jabalia zitten in het kamp ingesloten nu Israël daar een nieuw grondoffensief uitvoert. Dat meldt hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG). Vijf medewerkers van de organisatie zitten ook in Jabalia vast.

"Niemand mag het kamp in of uit", zegt Sarah Vuylsteke, projectcoördinator bij AzG. "Iedereen die dat probeert, wordt beschoten." Volgens de hulporganisatie riep het Israëlische leger maandag de inwoners op tot evacuatie. Maar omdat Israël toen ook aanvallen zou hebben uitgevoerd, konden veel mensen niet veilig het gebied verlaten.

11 okt 2024 om 23.25 u

Twintig doden in vluchtelingenkamp in Noord-Gaza
Bij acties het Israëlische leger in het vluchtelingenkamp Jabalia in Noord-Gaza zijn vandaag zeker twintig mensen omgekomen, melden persbureau Reuters en Al Jazeera onafhankelijk van elkaar op basis van Palestijnse bronnen. De bronnen gaan ervan uit dat het dodental zal stijgen.

Israël voert sinds zondag een nieuw offensief uit in Jabalia. Volgens Israël heeft de aanval als doel om hergroepering van Hamas af te stoppen. Het is onduidelijk hoeveel slachtoffers daadwerkelijk leden van Hamas zijn.

11 okt 2024 om 17.47 u

Twee Libanese soldaten gedood na Israëlische aanval
Bij een Israëlische aanval op een post van het Libanese leger zijn twee soldaten omgekomen, meldt het Libanese leger. Drie soldaten raakten gewond. 

Israël voert in het zuiden van Libanon aanvallen uit op doelen van Hezbollah. Die militante beweging heeft veel politieke en militaire invloed in Zuid-Libanon. Hezbollah staat los van het Libanese leger, dat de afgelopen jaren buiten het conflict tussen Hezbollah en Israël is gebleven. Het leger richt zich vooral op het handhaven van de orde binnen Libanon.

11 okt 2024 om 17.38 u

Israël had VN-blauwhelmen verzocht om veilige plek op te zoeken
De twee VN-blauwhelmen die vandaag in Libanon gewond raakten, werden volgens Israël geraakt op het moment dat Israëlische militairen antwoordden op een "directe dreiging", zegt een Israëlische legerwoordvoerder. Volgens Israël was dat doel dichtbij een post van de VN-vredesmissie in Libanon. 

Enkele uren voor het incident had Israël de VN-militairen verzocht om die positie te verlaten en naar beschermde gebieden te gaan, zegt de woordvoerder.

11 okt 2024 om 17.18 u

Israël belooft onderzoek naar beschieting van VN-blauwhelmen die gewond raakten
Israël belooft dat het gaat onderzoeken hoe VN-blauwhelmen in het zuiden van Libanon gewond zijn geraakt na beschietingen van Israëlische militairen. Een woordvoerder van het Israëlische leger spreekt op X van een "grondig" onderzoek "op het hoogste niveau".

Vandaag en gisteren raakten in totaal vier militairen van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) gewond na Israëlische beschietingen. Volgens UNIFIL heeft Israël de afgelopen dagen vaker VN-commandoposten aangevallen.


11 okt 2024 om 16.35 u

Gewonden bij Israëlische aanval op VN-vredesmissie in Libanon
Twee militairen van de VN-missie in Libanon (UNIFIL) zijn gewond geraakt bij een aanval van Israël. Het gaat om Sri Lankanen. Ze zijn beiden naar een ziekenhuis in de buurt gebracht.

Volgens UNIFIL is het hoofdkantoor in Naqoura voor de tweede keer getroffen door explosies. Die vonden vrijdag plaats in de buurt van een uitkijktoren. "Vandaag stortten verschillende muren in bij de locatie nabij de Blauwe Linie in Labbouneh, toen een Israëlisch legervoertuig tegen de omheining botste en legertanks zich in de buurt van de VN-positie bewogen", verklaart UNIFIL.

Frankrijk heeft vanwege de explosies de Israëlische ambassadeur in het land ontboden. "Dit soort aanvallen zijn ernstige schendingen van het internationaal recht en moeten onmiddellijk stoppen", verklaarde het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken.

11 okt 2024 om 9.58 u

Israël zegt leider Islamitische Jihad in Westelijke Jordaanoever te hebben gedood
Het Israëlische leger meldt een leider van de groepering Islamitische Jihad in de Westelijke Jordaanoever te hebben gedood. Het gaat om Mohammad Abdullah, die verantwoordelijk was voor het gebied waar het vluchtelingenkamp van Nur Shams gelegen is. De dood van Abdullah is vooralsnog niet bevestigd door Islamitische Jihad. Zijn voorganger, Muhammad Jabber, werd in augustus om het leven gebracht.

Islamitische Jihad geldt als een bondgenoot van Hamas en is actief in zowel de Gazastrook als de Westelijke Jordaanoever.

11 okt 2024 om 8.14 u

VS en Frankrijk pleiten bij VN voor sterker Libanees leger
Het versterken van het Libanese leger is van cruciaal belang voor de uitvoering van een belangrijke resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, die de vrede aan de grens met Israël moet bewaren. Dat zeiden de Verenigde Staten en Frankrijk gisteren tijdens een bijeenkomst van de VN-Veiligheidsraad. 

De plaatsvervangende Amerikaanse gezant bij de Verenigde Naties, Robert Wood, zei dat de internationale gemeenschap haar inspanningen moet richten op het versterken van de Libanese staatsinstellingen. "De oplossing voor deze crisis is niet een zwakker Libanon. Het is een sterk en werkelijk soeverein Libanon, beschermd door een legitieme veiligheidsmacht, belichaamd in de Libanese strijdkrachten."

Volgens de Franse VN-ambassadeur Nicolas de Rivière moeten de Libanese strijdkrachten goed uitgerust en getraind zijn. "We hebben de Libanese strijdkrachten nodig zodat ze in het zuiden kunnen worden ingezet."

11 okt 2024 om 8.02 u

Dodental in Beiroet gestegen tot 22
Het dodental als gevolg van de Israëlische aanvallen op het centrum van Beiroet is donderdag gestegen tot 22. Meer dan 100 mensen zijn gewond geraakt, meldt nieuwszender Al Jazeera. Eerder was er nog sprake van 11 doden en 48 gewonden.

Een Hezbollah-kopstuk heeft de aanslag overleefd, meldt persbureau Reuters.

11 okt 2024 om 7.52 u

Lees hier ons vorige blog terug, met de ontwikkelingen van de afgelopen dagen.

Met onder meer:

Ruim veertig Nederlanders uit Libanon aangekomen in Brussel met Belgische repatriëringsvlucht
Biden en Netanyahu bellen elkaar na weken zonder enig contact
Hulporganisaties openen Giro555 voor slachtoffers Midden-Oosten
VN-vredesmacht UNIFIL blijft in Libanon ondanks Israëlische aanval waarbij twee leden gewond raakten

Waarom je niet kunt reageren onder dit liveblog

De reactiemogelijkheid onder artikelen en video's over de situatie in het Midden-Oosten staat standaard uitgeschakeld. De hevigheid van de discussies maakt goede moderatie lastig. Op dinsdag-, donderdag- en zondagavonden vind je wel een Praat mee op onze voorpagina. Daaronder kun je wel discussiëren. Tot die tijd zien we je graag terug onder onze andere producties.
Is er een foutje in bovenstaand liveblog geslopen? Mail ons dan op redactie@nu.nl.


Meer Spanningen Midden-Oosten
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Huisregels NUjij
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker

Volg ons op sociale media

  • Volg ons op TikTok
  • Volg ons op Instagram
  • Volg ons op Facebook
  • Volg ons op YouTube
  • Volg ons op X
  • RSS Feed
Download de NU.nl app in de App StoreDownload de NU.nl app in de Google Play Store
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Huisregels NUjij
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

NU.nl is onderdeel van DPG Media.

  • Cookiebeleid
  • Privacybeleid
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy-instellingen

KvK Nummer: 34172906 | BTW Nummer: NL810828662B01

© 2025 DPG Media B.V. Alle rechten voorbehouden