Twee VN-militairen gewond in Libanon na Israëlische beschieting
De twee gewonden komen uit Indonesië, meldt UNIFIL. Het Israëlische leger (IDF) heeft volgens de VN-organisatie de afgelopen dagen vaker geschoten op locaties van de vredesmacht. Zo schoten Israëlische militairen gericht op camera's van UNIFIL, die daardoor werden uitgeschakeld. Ook werd een Israëlische drone gezien boven een bunker van UNIFIL.
"We herinneren de IDF en alle partijen aan hun verplichtingen om de veiligheid en beveiliging van VN-personeel en -eigendommen te waarborgen", schrijft de VN-organisatie in een verklaring. Ook roept UNIFIL hen op "te allen tijde de onschendbaarheid van VN-terreinen te respecteren".
De organisatie noemt elke opzettelijke aanval op vredestroepen een "ernstige schending van het internationaal humanitair recht".
Israël wil dat UNIFIL uit grensgebied vertrekt
Frankrijk en Italië hebben verontwaardigd gereageerd op de Israëlische beschietingen. Beide landen leveren militairen aan UNIFIL.
De Italiaanse minister van Defensie Guido Crosetto noemt de beschieting van VN-bases "totaal onacceptabel". Italië heeft de Israëlische ambassadeur ontboden. Rome wil samen met de Franse regering een vergadering inplannen met de Europese landen die bijdragen aan UNIFIL.
UNIFIL is in 1978 opgericht als VN-vredesmissie. De organisatie houdt toezicht op het Libanese grensgebied met Israël. Zo houdt UNIFIL in de gaten of Israëlische troepen zich in het grensgebied terugtrekken en welke posities Hezbollah inneemt. De organisatie moet er mede voor zorgen dat de Libanese regering het gezag in het gebied terugkrijgt.
Israël heeft UNIFIL onlangs tevergeefs verzocht zich terug te trekken uit het grensgebied, omdat het land Hezbollah wil uitschakelen. UNIFIL heeft meermaals opgeroepen tot een staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah.
In de jaren 1979 tot en met 1985 leverde Nederland in totaal zo'n negenduizend militairen aan UNIFIL.
