Teruglezen blog Midden-Oosten | Zeker 18 doden bij aanval op noorden van Libanon
Heb je vragen over dit nieuws? Stel ze in een mail naar redactie@nu.nl. Mogelijk beantwoorden we je vraag in dit liveblog of in een nieuw artikel.
12 okt 2024 om 10.14 u
Er zijn de afgelopen uren nieuwe Israëlische luchtaanvallen uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Dat melden Al Jazeera en het Libanese persbureau NNA. Er zouden zeker vier mensen zijn omgekomen.
Het Libanese ministerie van Volksgezondheid meldde vrijdag dat het dodental van het conflict tussen Israël en Hezbollah in Libanon is opgelopen tot 2.229. Daarnaast zouden er 10.380 gewonden zijn gevallen, schrijft persbureau AP.
11 okt 2024 om 1.08 u
VN-vredesmacht UNIFIL blijft gelegerd in het zuiden van Libanon. "We zijn daar omdat de VN-Veiligheidsraad ons heeft gevraagd daar te zijn", zegt UNIFIL-woordvoerder Andrea Tenenti donderdag. "We blijven dus tot de situatie voor ons onwerkbaar wordt." Twee leden van de vredesmacht raakten gewond toen hun uitkijktoren onder vuur werd genomen door een Israëlische tank.
10 okt 2024 om 22.13 u

Mensen verzamelen zich voor een beschadigd gebouw na een Israëlische aanval op Beiroet.
10 okt 2024 om 22.02 u
Ruim veertig Nederlanders zijn donderdag rond 21.00 uur geland in Brussel. Zij konden mee met een Belgische repatriëringsvlucht vanuit Libanon. De Nederlanders worden op het vliegveld verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur in België. Daarna kunnen ze zelf doorreizen naar Nederland, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag.
Eerder deze week vlogen vier Nederlanders met een Australische repatriëringsvlucht mee naar Cyprus. Nederland voerde vorige week vrijdag en zaterdag zelf twee vluchten uit. Daarmee zijn in totaal ruim 350 mensen naar Nederland gekomen.
10 okt 2024 om 21.00 u
Het Libanese ministerie van Volksgezondheid meldt dat er donderdag elf doden zijn gevallen bij Israëlische aanvallen op Beiroet. Daarnaast zouden 48 personen gewond zijn geraakt.
10 okt 2024 om 20.55 u
Het Israëlische leger (IDF) bevestigt te hebben geschoten in de buurt van de Libanese stad Naqoura, waar de VN-missie UNIFIL zit. IDF stelt dat de militairen van de vredesmacht de instructie hebben gekregen om binnen te blijven. Uiteindelijk is het vuur geopend toen er toch nog mensen buiten waren. Israël zegt dat er ook Hezbollah-strijders in de buurt waren.
10 okt 2024 om 19.53 u
Israël wil dat de militairen van de VN-vredesmacht UNIFIL zich verplaatsen om meer incidenten te voorkomen. "Onze aanbeveling is dat UNIFIL zich 5 kilometer naar het noorden verplaatst om gevaar te vermijden", zegt de Israëlische VN-ambassadeur Danny Danon. Twee mensen raakten vandaag gewond toen hun uitkijktoren onder vuur werd genomen door een Israëlische tank. Daar lees je hier alles over.
10 okt 2024 om 19.30 u

10 okt 2024 om 18.58 u
De Israëlische VN-ambassadeur Danny Danon heeft troepen van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) gesuggereerd zich enkele kilometers te verplaatsen. "Onze aanbeveling is dat UNIFIL zich 5 kilometer naar het noorden verplaatst om gevaar te vermijden", zegt Danon in een verklaring.
Vanochtend raakten twee UNIFIL-militairen gewond toen hun uitkijktoren werd beschoten door een Israëlische tank. Israëlische troepen hebben de afgelopen dagen vaker bases van UNIFIL onder vuur genomen. Officieel heeft Israël nog niet op de beschietingen gereageerd, maar de uitspraak van Danon lijkt een reactie op dat nieuws. Vorige week stelde Israël ook al een verplaatsing van UNIFIL-militairen voor.
10 okt 2024 om 18.56 u
Op 14 oktober begint in Gaza een tweede vaccinatiecampagne tegen polio, meldt UNICEF-directeur Catherine Russell. De VN-organisatie heeft met Israël en Hamas overeenstemming bereikt over tijdelijke gevechtspauzes op de plekken waar kinderen worden gevaccineerd. Lees hier verder.
10 okt 2024 om 15.55 u
"Enkele tientallen" Nederlanders vliegen vandaag mee met de Belgische repatriëringsvlucht, zegt minister Casper Veldkamp (Buitenlandse Zaken) tijdens een Kamerdebat. Het toestel vertrok vanochtend vanuit het Duitse Keulen naar de Libanese hoofdstad Beiroet om mensen op te halen. Bij de twee eerdere Nederlandse repatriëringsvluchten waren ook groepen Belgische staatsburgers aan boord.
Volgens Veldkamp zijn er daarna nog ruim honderd Nederlanders in Libanon die in aanmerking komen voor repatriëring. Zij kunnen zich melden als ze Libanon willen verlaten.
10 okt 2024 om 14.25 u
Een Israëlische tank heeft vanochtend een observatietoren van het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) beschoten. Daarbij zijn twee UNIFIL-militairen gewond geraakt, meldt de VN-organisatie. De militairen zijn naar het ziekenhuis gebracht, maar de verwondingen zijn niet ernstig. Lees hier verder.
10 okt 2024 om 12.51 u
Bij een Israëlische aanval op een voormalig schoolgebouw in Gaza zijn zeker 21 doden gevallen. Het gebouw in Deir al-Balah werd gebruikt als opvanglocatie voor vluchtelingen. Volgens Israël was de aanval gericht op militanten die in het gebouw actief zouden zijn geweest. Lees hier verder.
10 okt 2024 om 11.51 u
Een Belgisch militair vliegtuig is vanochtend vanuit het Duitse Keulen richting Beiroet vertrokken. Gisteren moest een Airbus A330 rechtsomkeert maken boven de Adriatische Zee vanwege een technische fout.
Het vliegtuig komt voor een evacuatie van burgers en andere mensen die daar recht op hebben. Daarnaast wordt er medisch materiaal gebracht. Belgische media meldden eerder dat 250 Belgen en andere Europeanen werden opgehaald. Het is onduidelijk of er Nederlanders mee zouden vliegen.
10 okt 2024 om 10.33 u
Een tanker die vaart onder de Liberiaanse vlag is op de Rode Zee getroffen door een ongeïdentificeerd projectiel, meldt Reuters. Het Britse agentschap voor maritieme handel (UKMTO) meldt het incident ook op X. Vermoedelijk gaat het om een aanval van Houthi-rebellen uit Jemen. Het schip is niet beschadigd.
Het schip werd ongeveer 135 kilometer ten zuidwesten van de Jemenitische haven Hodeidah getroffen. Kort daarop waren er nog twee ontploffingen in de buurt van de tanker. Sinds november hebben Houthi's uit solidariteit met Gaza al bijna honderd aanvallen uitgevoerd op schepen op de Rode Zee.
10 okt 2024 om 7.55 u
Samenwerkende hulporganisaties openen Giro555 voor alle slachtoffers van het escalerende geweld in het Midden-Oosten. De organisaties zetten zich in voor honderdduizenden mensen in Libanon, Gaza, de Westelijke Jordaanoever, Israël en Syrië.
Komende woensdag is er een Nationale Actiedag waaraan radio- en televisiezenders meewerken. Met de opbrengsten wordt een hoop geregeld, zoals schoon drinkwater, wc's, medische zorg, hulp bij traumaverwerking en tijdelijk onderdak voor mensen op de vlucht. Lees hier verder.
9 okt 2024 om 23.11 u
De Amerikaanse president Joe Biden heeft in zijn telefoongesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu eerder vandaag erop aangedrongen om het leed onder burgers in Libanon te beperken. Daarnaast herhaalde Biden de steun voor de strijd tegen militanten van Hezbollah, meldt het Witte Huis.
Biden en Netanyahu spraken ook over "de dringende noodzaak" tot diplomatiek overleg met Hamas, zodat de gijzelaars die Hamas in Gaza vasthoudt vrij kunnen komen. Daarnaast vroeg Biden aandacht voor de humanitaire situatie in het noorden van Gaza en het belang dat hulporganisaties toegang tot dat gebied krijgen.
Het telefoongesprek duurde ongeveer een half uur. Israël en de Verenigde Staten noemen het een "productief en positief" gesprek.
9 okt 2024 om 20.07 u
De Israëlische minister van Defensie speculeert woensdag over de aanval die Israël wil gaan uitvoeren tegen Iran. "Ze zullen niet begrijpen wat er gebeurd is en hoe", zei minister Yoav Gallant bij het Israëlische GLZRadio. Die zender, in handen van het leger van Israël, deelt op X een video waarin Gallant praat over de aanval.
Die zal volgens hem "dodelijk, precies en verrassend" zijn. Met de aanval wil Israël reageren op de 200 raketten die Iran vorige week afvuurde op doelen in Israël. Er zijn zorgen dat een grootschalige Israëlische aanval op Iran zorgt voor een onomkeerbare en grote escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Iran heeft al beloofd te reageren als Israël met een aanval komt.
9 okt 2024 om 19.15 u
De Amerikaanse president Biden en Israëlische premier Netanyahu hebben elkaar woensdag telefonisch gesproken. Het is het eerste gesprek tussen de twee in zeven weken tijd. Over de inhoud van het gesprek zijn nog geen officiële details bekend gemaakt. De kans is groot dat Biden en Netanyahu hebben gesproken over de plannen van Israël om Iran aan te vallen.
Israël zint wraak nadat het vorige week door 200 Iraanse raketten werd bestookt. The New York Times schrijft dat de Amerikaanse regering vreest voor verdere escalatie van het conflict als Israël bepaalde doelen in Iran aanvalt. Het gaat dan bijvoorbeeld om nucleaire installaties. Biden waarschuwde Netanyahu de afgelopen dagen daarom al publiekelijk om "proportioneel" te reageren op de Iraanse aanval.
9 okt 2024 om 16.57 u
Het Belgische militaire vliegtuig dat naar Libanon was vertrokken om burgers te evacueren, is omgedraaid voordat het in Libanon was aangekomen. Volgens Defensie had het toestel technische problemen.
Het vliegtuig vertrok rond 12.00 uur vanuit Keulen naar Beiroet. "Boven de Adriatische Zee moest het toestel echter rechtsomkeer maken door technische problemen met een van de motoren. De A330 is rond 15.00 uur veilig geland op de militaire luchthaven van Keulen."
Het toestel zou medische hulpmiddelen meenemen voor Libanese ziekenhuizen. Op de terugweg was er plaats voor 250 mensen die Libanon willen verlaten.
9 okt 2024 om 15.41 u
Twee mensen zijn woensdag in het noorden van Israël omgekomen bij een raketaanval van Hezbollah. Dat melden de Israëlische autoriteiten. Het zou gaan om een stel van rond de veertig jaar oud, schrijft onder meer Al Jazeera. De man en vrouw waren hun honden aan het uitlaten in de plaats Kiryat Shmona.
9 okt 2024 om 12.57 u
Nederland geeft een extra bijdrage van 4 miljoen euro voor humanitaire hulp in Libanon. Dat heeft minister Reinette Klever (Ontwikkelingshulp) aangekondigd. Het geld is bestemd voor voedsel, onderdak en medische hulpmiddelen voor de bevolking, die voor een flink deel ontheemd is.
Nederland geeft de steun via de Dutch Relief Alliance. De hulp moet "via lokale partners" bij de lokale bevolking terechtkomen. Het gaat om steun "boven op wat wij al via de internationale organisaties doen", benadrukte Klever. Va zogenoemde flexibele financiering ging al 10 miljoen euro aan Nederlands geld naar steun aan Libanon. Dit loopt onder meer via organisaties van de Verenigde Naties en het Rode Kruis.
9 okt 2024 om 10.02 u
Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn vanochtend zeker twaalf doden gevallen. Dat melden persbureaus WAFA en AP. Negen mensen kwamen om het leven bij aanvallen op de vluchtelingenkampen Nuseirat en Bureij.
In de buurt van Nuseirat kwamen nog drie mensen om het leven door de aanvallen. Meerdere mensen raakten gewond.
9 okt 2024 om 7.37 u
De Amerikaanse president Joe Biden zal naar verwachting vandaag een telefoongesprek voeren met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over eventuele plannen om Iran aan te vallen. Dat meldt Axios, verwijzend naar drie Amerikaanse overheidsfunctionarissen.
"We willen met dit gesprek proberen de beperkingen van de Israëlische vergelding vorm te geven", citeert het medium een van de Amerikaanse functionarissen. Volgens de functionaris zou Washington ervoor willen zorgen dat Israël doelen in Iran aanvalt die belangrijk zijn, zonder dat de aanval disproportioneel wordt.
9 okt 2024 om 0.31 u

In het zuiden van Beiroet stijgen vanavond rookpluimen op, nadat Israël opnieuw heeft opgeroepen enkele gebouwen te verlaten.
9 okt 2024 om 0.24 u
Bij de aanvallen die het Israëlische leger gisteren uitvoerde, zijn 36 mensen omgekomen en ruim 150 mensen gewond geraakt. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Die cijfers zijn niet onafhankelijk geverifieerd.
8 okt 2024 om 22.10 u
De Israëlische legerwoordvoerder Daniel Hagari zegt op een persconferentie dat hij niet kan bevestigen dat de opvolger van Hezbollah-leider Hassan Nasrallah dood is. Hagari benadrukt dat het resultaat van de luchtaanval waarbij Hashem Safieddine vorige week zou zijn uitgeschakeld nog wordt onderzocht.
8 okt 2024 om 21.37 u

8 okt 2024 om 21.11 u

8 okt 2024 om 19.41 u
Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het Israëlische leger in de afgelopen dagen alle mogelijke opvolgers van de omgebrachte Hezbollah-leider Hassan Nasrallah gedood. Dat maakte Netanyahu vandaag bekend in een video op sociale media, gericht aan de inwoners van Libanon. Netanyahu noemde niet de namen van de omgebrachte opvolgers van Hasrallah.
Volgens Israël had Hezbollah delen van het zuiden van Libanon omgebouwd tot een "militaire basis van Iran". "We hebben de slagkracht van Hezbollah teruggebracht. We schakelden duizenden terroristen uit, inclusief Nasrallah, zijn opvolger en de opvolger van zijn opvolger."
Netanyahu beweert dat Hezbollah op dit moment zwakker is dan het de laatste jaren is geweest. Hij roept de inwoners van Libanon op om Hezbollah niet de kans te geven om de positie van de beweging in Libanon te herstellen.
8 okt 2024 om 18.37 u

8 okt 2024 om 18.09 u

"Het afgelopen jaar zijn honderden zorgmedewerkers vermoord en tientallen ziekenhuizen aangevallen en verwoest bij Israëlische aanvallen in Gaza, en sinds kort in Libanon", zeiden de deelnemende medewerkers tegen persbureau ANP.
De herdenking vond plaats op een plein voor het ziekenhuis, omdat het ziekenhuisbestuur geen toestemming had gegeven voor een bijeenkomst binnen. "Het Erasmus MC heeft geen standpunt in deze oorlog", zegt een woordvoerder van het ziekenhuis.
8 okt 2024 om 17.03 u
De binnenlandse veiligheidsdienst van Noorwegen (PST) heeft het dreigingsniveau voor het land verhoogd naar het op een na hoogste niveau. Vooral het risico op aanvallen op Joodse en Israëlische doelen is gegroeid.
"PST verhoogt het terreurdreigingsniveau in Noorwegen van gematigd naar hoog als gevolg van de voortdurende escalatie van het conflict in het Midden-Oosten", zegt de politie vandaag in een verklaring. Door het niveau te verhogen mogen Noorse politieagenten wapens dragen. Normaal gesproken gaan zij ongewapend de straat op, meldt persbureau Reuters.
De politie in buurland Denemarken heeft vorige week twee mannen aangeklaagd die verdacht worden van het tot ontploffing brengen van handgranaten in de buurt van de Israëlische ambassade in Kopenhagen.
8 okt 2024 om 16.39 u
Volgens de Israëlische minister van Defensie, Yoav Gallant, is de beoogde opvolger van Hezbollah-leider Hassan Nasrallah "waarschijnlijk" dood. Het gaat om Hashem Safieddine. Sinds een grootschalige Israëlische luchtaanval op het zuiden van Beiroet vrijdag is er niets meer van Safieddine gehoord, meldt persbureau Reuters.
"Hezbollah is een organisatie zonder hoofd. Nasrallah werd geëlimineerd, zijn vervanger werd waarschijnlijk ook geëlimineerd", vertelt Gallant vandaag aan officieren van het Israëlische leger in een kort videofragment dat door het leger is verspreid.
8 okt 2024 om 16.27 u
De wereldgezondheidsorganisatie WHO meldt op X dat sinds oktober 2023 1.140 aanvallen op de gezondheidszorg zijn gepleegd in de Palestijnse Gebieden. Het gaat om 516 incidenten in Gaza en 624 op de Westelijke Jordaanoever. Daarbij gaat het onder meer om aanvallen waarbij medewerkers, ambulances of gebouwen getroffen worden.
8 okt 2024 om 16.16 u

Een man inspecteert een beschadigd appartement in Kiryat Yam in het noorden van Israël. Kiryat Yam ligt in de buurt van de stad Haifa.
8 okt 2024 om 16.15 u
Vanuit Libanon zijn volgens Israël ruim honderd raketten afgevuurd op het noorden van het land. De meeste raketten zouden zijn onderschept, maar sommige projectielen raakten buitenwijken van de Israëlische stad Haifa. Dat is de op twee na grootste stad van het land. Volgens de krant Times of Israel gaat het om de grootste raketaanval op de stad sinds Hezbollah een jaar geleden begon met de beschietingen op het noorden van Israël.
8 okt 2024 om 12.42 u
UNICEF heeft 167 ton aan medische hulpgoederen geleverd voor ongeveer twee miljoen mensen die zijn getroffen door het conflict in Libanon. De hulp richt zich vooral op kinderen, vrouwen en gezinnen, meldt de hulporganisatie.
De hulppakketten bevatten onder meer "noodkits voor ziekenhuizen, medicijnen voor acute aandoeningen en hulpmiddelen voor bevallingen". Ze worden verspreid onder ziekenhuizen, gezondheidscentra en mobiele medische teams in Libanon.
8 okt 2024 om 11.03 u

Israël voert operaties uit in Jabalia om "Hamas-terroristen" en hun "terroristische infrastructuur" te vernietigen.
8 okt 2024 om 10.01 u
Oproepen van de Verenigde Naties voor "zelfbeheersing, de bescherming van burgers en naleving van het internationaal humanitair recht" in Libanon worden al een jaar lang "in de wind geslagen". Dat stellen het VN-kantoor UNSCOL, dat onder leiding staat van oud-minister Jeanine Hennis, en de VN-vredesmissie UNIFIL.
De twee organisaties zijn met een gezamenlijke verklaring gekomen na een jaar van "bijna dagelijkse vuurgevechten over de Blauwe Linie", de VN-grens tussen Israël en Libanon. Die begonnen op 8 oktober 2023 met raketbeschietingen van Hezbollah. "Nu, een jaar later, zijn de bijna dagelijkse vuurgevechten geëscaleerd tot een genadeloze militaire operatie met een humanitaire impact die niets minder dan catastrofaal is", schrijven Hennis en UNIFIL-commandant Aroldo Lázaro in hun verklaring.
8 okt 2024 om 9.59 u
Volgens het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken vertrekken vandaag twee Turkse marineschepen met hulpgoederen voor Libanon naar Beiroet. Dat schrijft Reuters. De schepen worden daar morgen ingezet voor de evacuatie van Turken die daarom hebben gevraagd. Op de twee schepen is plaats voor ongeveer tweeduizend passagiers.
8 okt 2024 om 7.41 u
Het Israëlische leger meldt dat het gisteren een hooggeplaatst Hezbollah-lid heeft gedood in de Libanese hoofdstad Beiroet. Het zou gaan om Suhail Hussein Husseini, het hoofd van het logistieke hoofdkwartier van Hezbollah. Dat hoofdkwartier houdt volgens het Israëlische leger toezicht op de logistiek en het budget van Hezbollah-eenheden.
Husseini zou ook lid zijn geweest van de Jihadraad van Hezbollah, het hoogste militaire orgaan van de militante groep.
8 okt 2024 om 5.41 u
De Verenigde Staten willen dat Israël stopt met het aanvallen van de internationale luchthaven Rafik Hariri bij Beiroet. Dat zei de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteravond op een persconferentie.
"Het vliegveld moet openblijven, zodat Amerikanen en burgers van andere landen Libanon veilig kunnen verlaten", zei de woordvoerder. De luchthaven is door verschillende westerse landen, waaronder Nederland, gebruikt voor repatriëringsvluchten.
7 okt 2024 om 23.14 u
De vernietiging van Hamas in de Gazastrook en de terugkeer van alle gijzelaars is een heilige missie, zei Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak, precies een jaar na de aanval van Hamas op Israël en het begin van de Gaza-oorlog. "We zullen blijven vechten", aldus de Israëlische premier tegen zijn landgenoten.
Netanyahu beloofde de strijd voort te zetten tot de oorlogsdoelen van zijn regering zijn behaald.
7 okt 2024 om 22.47 u

7 okt 2024 om 22.11 u

De politie heeft maandag in totaal 320 pro-Palestijnse demonstranten opgepakt in Amsterdam. Een flink deel van de arrestaties werd verricht nadat een betoging op het Damrak op last van burgemeester Femke Halsema was beëindigd.
Lees hier verder.
7 okt 2024 om 22.06 u
Bij een Israëlische aanval op een vluchtelingenkamp in Gaza zijn zeker drie mensen om het leven gekomen. Volgens het Palestijnse persbureau Wafa raakten zes anderen gewond.
7 okt 2024 om 22.01 u

In het zuiden van Beiroet stijgt rook boven de stad uit. De Israëlische aanvallen gaan onophoudelijk door.
7 okt 2024 om 21.58 u

"Hij verkeert in goede gezondheid en voert zijn activiteiten uit. Sommigen vragen ons om een verklaring af te geven... dat is niet nodig", schrijven Iraanse staatsmedia op basis van een Al-Quds-woordvoerder.
7 okt 2024 om 21.55 u
Premier Dick Schoof was "geraakt" door een oproep die een familielid van een Israëlische gegijzelde tot hem richtte bij een herdenking van 7 oktober in Amsterdam. Een broer van een gegijzelde sprak de premier in een toespraak aan: "U moet tot een deal komen om de gijzelaars terug te krijgen. Alleen dat is genoeg".
Schoof zei na afloop van de bijeenkomst in de Rav Aron Schuster Synagoge te kijken hoe de Nederlandse initiatieven voor het terughalen van gijzelaars "intensief kunnen worden voortgezet". "Zolang ze niet vrijkomen hebben we niet genoeg gedaan", zei de premier. Ook was een videoboodschap te zien van de Nederlands-Israëlische Ofir Engel, die een van de gegijzelden was. Hij bedankt daarin de Nederlandse regering voor haar inzet bij zijn bevrijding.
De premier noemt de gebeurtenis van een jaar geleden "een dag van blinde haat, van onbeschrijflijk wreed geweld, van dood en verderf, met al het menselijke leed, al het verdriet, dat daaruit nu al een jaar lang voortvloeit. Mijn wens vandaag bestaat uit één woord: sjalom - vrede, harmonie."
7 okt 2024 om 20.10 u
De rust is wedergekeerd in de hoofdstad, waar eerder vanavond de mobiele eenheid moest ingrijpen bij een pro-Palestijnse demonstratie op het Damrak. Een politiewoordvoerder kan tegen NU.nl nog niet zeggen hoeveel mensen in totaal zijn aangehouden vandaag. Er staan volgens de woordvoerder nog tientallen personen op de Nieuwezijds Voorburgwal die zijn aangehouden en wachten tot ze met bussen worden weggebracht.
"Qua sfeer lijkt het rustiger", zegt hij. Op de Dam staat nog een groep van ongeveer tientallen pro-Palestijnse demonstranten. Eerst mochten zij daar niet komen vanwege een pro-Israëlische herdenking, maar inmiddels is dat geen probleem meer, bevestigt de politiewoordvoerder.
7 okt 2024 om 19.50 u
Ook de Israëlische ambassadeur Modi Ephraim is in Amsterdam aanwezig. "Voor ons is het nog altijd 7 oktober", zei hij in zijn toespraak, doelend op de nog altijd gegijzelde Israëli's.
Familieleden van gegijzelden spraken ook. Ephraim bedankte verder de Nederlandse kabinetsleden voor hun aanwezigheid. "Israël en Nederland zijn al 75 jaar goede vrienden. Uw steun is ontzettend belangrijk voor ons."
7 okt 2024 om 19.43 u
Op de Dam in Amsterdam waren vanavond zo'n 1.000 tot 1.500 aanwezigen om 7 oktober te herdenken, schatten NU.nl-verslaggevers ter plaatse. Inmiddels is de Dam weer leeggestroomd.
7 okt 2024 om 19.40 u

Bij de herdenking in de Rav Aron Schuster Synagoge zijn vierhonderd genodigden aanwezig om de aanval van Hamas op Israël, precies een jaar geleden, te herdenken. Naast de toespraken wordt er gezongen en gebeden.
7 okt 2024 om 19.37 u
"Soms lijkt het wel alsof Jodenhaat weer vrij spel heeft gekrgen in ons land." Dat zei CJO-voorzitter Chanan Hertzberger zojuist bij de officiële herdenking in Amsterdam. "Nederland en de Joodse gemeenschap zijn het afgelopen jaar geconfronteerd, met een ongekende golf van antisemitisme", aldus Hertzberger.
"Gemaskerde actievoerders krijgen onder het mom van vrijheid van meningsuiting alle ruimte om hun haat op hogescholen, universiteiten, pleinen en treinstations te verspreiden. Politici wenden zich tijdens debatten in gemeenteraden, en zelfs in het parlement, af van de Joodse gemeenschap. Kranten die zijn opgericht als verzetskrant, grossieren net als veel andere media, in eenzijdige berichtgeving en een totaal gebrek aan historische kennis en context."
"Er zijn helaas ook veel politici, burgemeesters, bestuurders en beleidsmakers die stil blijven en die de andere kant op kijken", zei de voorzitter. "Dat is absoluut onacceptabel. De haat moet stoppen, maar misschien wel belangrijker: het wegkijken moet stoppen. Die oproep geldt natuurlijk voor alle Nederlanders, Joden en niet-Joden: spreek je uit als er in coffeecorners, op sportverenigingen of op de werkvloer sprake is van antisemitisme."
7 okt 2024 om 19.28 u
In Rotterdam zitten zeker driehonderd pro-Palestijnse demonstranten op het station. Naast het roepen van slogans spelen zij een boodschap af die zo klinkt dat het lijkt alsof het via de stationsomroeper gebeurt. Op Leiden Centraal zijn zo'n dertig pro-Palestijnse demonstranten samengekomen.
7 okt 2024 om 19.27 u

Op station Amsterdam Centraal is, net als op zestien andere stations, een sit-in om aandacht te vragen voor slachtoffers van de oorlog in de Gazastrook. In Amsterdam kwamen een paar honderd demonstranten bijeen.
7 okt 2024 om 19.21 u
7 okt 2024 om 19.17 u
Op was losse opstootjes na is het rustiger nu.
7 okt 2024 om 19.14 u

Bij de herdenking zijn onder meer fractievoorzitters Geert Wilders, Caroline van der Plas en Dilan Yesilgöz van regeringspartijen PVV, BBB en VVD aanwezig. Ook premier Dick Schoof en ministers Marjolein Faber (Asiel) en Mona Keijzer (Wonen) zijn bij de herdenking.
7 okt 2024 om 19.11 u

Inmiddels is ook de officiële herdenking van de aanval van Hamas op Israël begonnen. Chanan Hertzberger, voorzitter van het Centraal Joods Overleg, hield daar een toespraak waarin hij de gebeurtenissen van 7 oktober aanstipte en antisemitische sentimenten in de Nederlandse samenleving veroordeelde.
7 okt 2024 om 19.06 u

Amnesty International is ook aanwezig op de Nieuwezijds Voorburgwal.
7 okt 2024 om 18.59 u
Demonstranten die in de weg staan en de bus blokkeren, worden aan de kant geduwd. Ook worden ze geslagen met een wapenstok.
7 okt 2024 om 18.58 u

De demonstranten die op de Nieuwezijds Voorburgwal zijn aangehouden worden in bussen gestopt, ziet NU.nl-verslaggever Linda van Beest. De aangehouden actievoerders kloppen van binnenuit op de ramen.
7 okt 2024 om 18.55 u

7 okt 2024 om 18.44 u
7 okt 2024 om 18.41 u

Op de Nieuwezijds Voorburgwal is het nog onrustig, ziet NU.nl-verslaggever Linda van Beest. Er zijn een aantal rake klappen uitgedeeld aan demonstranten die niet naar de politie willen luisteren. Veel actievoerders zijn gemaskerd en de sfeer is gespannen.
7 okt 2024 om 18.32 u
De aangehouden demonstranten worden met bussen afgevoerd naar een plek buiten de stad. Ze zullen niet lang vastgehouden worden, laat een politiewoordvoerder weten.
7 okt 2024 om 18.32 u

Een NU.nl-verslaggever ter plaatse ziet dat een aantal actievoerders nog op het plein voor Amsterdam Centraal staat. Net als op de Dam is het er rustig.
7 okt 2024 om 18.27 u

Op zeventien stations werd zojuist een sit-in gehouden om aandacht te vragen voor het lot van Palestijnen in de Gazastrook. Zo ook op Utrecht Centraal, waar tientallen pro-Palestijnse actievoerders zich hadden verzameld. In Rotterdam zijn de actievoerders van plan om na afloop een mars in de richting van het Stadhuis op de Coolsingel te houden.
7 okt 2024 om 18.23 u
7 okt 2024 om 18.22 u
7 okt 2024 om 18.21 u
Toen de demonstratie werd ontbonden, mochten de actievoerders onder begeleiding van de politie naar het Centraal Station, aan het andere uiteinde van het Damrak. Toen actievoerders opnieuw tevergeefs richting de Dam wilden vertrekken, werden ze door de politie aangehouden.
7 okt 2024 om 18.14 u

Ook Ronald Plasterk was aanwezig bij de herdenking op de Dam. Hier is de voormalig PvdA-minister en ex-informateur van het huidige kabinet-Schoof te zien met een keppeltje.
7 okt 2024 om 18.10 u
Op de Dam in Amsterdam is het inmiddels rustig. Veel van de vierhonderd mensen die aanwezig waren bij de herdenking 'Davidster op de Dam' zijn vertrokken nadat de herdenking was afgelopen.
7 okt 2024 om 17.54 u
7 okt 2024 om 17.47 u

Zeker 14 agenten zijn gewond geraakt tijdens uit de hand gelopen pro-Palestijnse betogingen in Berlijn. Een agent moest volgens de Duitse politie met ernstig letsel aan het gezicht naar het ziekenhuis. De politie hield bijna veertig demonstranten aan. De meesten worden verdacht van onder meer ordeverstoring, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, belediging en het gebruik van symbolen van illegale en terroristische organisaties. In totaal werden ongeveer zeshonderd agenten ingezet.
7 okt 2024 om 17.44 u
7 okt 2024 om 17.26 u
De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema beëindigt de pro-Palestijnse demonstraties in het centrum. De betogers staan op de Prins Hendrikkade in de buurt van het Centraal Station. De demonstranten mogen zich daarom niet richting de Dam begeven, waar de 7 oktoberherdenking wordt gehouden.
7 okt 2024 om 17.00 u
De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft zijn solidariteit met Israël uitgesproken. Tegelijkertijd wees hij op het lijden van de bevolking in Gaza en riep hij opnieuw op tot een staakt-het-vuren. "Beste vrienden in Israël, we voelen met jullie mee. We staan aan jullie kant", zei Scholz op een conferentie in Hamburg.
Over de situatie in Gaza zei hij dat er "niets goeds kan voortkomen uit het dagelijks ervaren van geweld en honger". Volgens de bondskanselier is een tweestatenoplossing de enige uitweg voor het conflict, zodat "Israëliërs en Palestijnen permanent naast elkaar kunnen leven".
7 okt 2024 om 16.48 u

Na de waarschuwing van IDF aan Palestijnen om Khan Younis te verlaten, slaan families opnieuw op de vlucht in de hoop ergens anders een veiligere plek te vinden.
7 okt 2024 om 16.21 u

7 okt 2024 om 16.06 u
In Amsterdam zijn meerdere pro-Palestijnse demonstranten aangehouden. Een van hen is opgepakt vanwege belediging en iemand anders is meegenomen omdat diegene vuurwerk in het bezit had of afstak. Een ANP-verslaggever ter plaatse zag daarna nog zeker een persoon meegenomen worden. Het is onduidelijk waarvoor.
De tegendemonstranten mogen van de burgemeester actie voeren op het iets verderop gelegen Damrak. De politie zorgt er met busjes en ME voor dat deze groep van een paar honderd mensen de Dam niet kan betreden.
7 okt 2024 om 15.39 u
7 okt 2024 om 15.14 u
Israël kan de dood van Hashem Safieddine niet bevestigen. Safieddine is de vermeende opvolger van Hassan Nasrallah, de Hezbollah-leider die eind vorige maand omkwam door een Israëlische aanval. Safieddine zou doelwit zijn geweest van nieuwe aanvallen. Er is sindsdien geen contact meer met hem. IDF kan zijn dood niet bevestigen.
7 okt 2024 om 15.06 u

7 okt 2024 om 14.36 u
In het zuiden van Libanon zijn vannacht zeker tien Libanese brandweerlieden om het leven gekomen door Israëlische luchtaanvallen, schrijft onder meer de Jerusalem Post. Bij de aanval werd onder meer een kazerne geraakt waar brandweerlieden zich volgens Al Jazeera voorbereidden op een reddingsmissie.
Volgens de autoriteiten zijn het afgelopen jaar 115 brandweerlieden omgekomen in het conflict tussen Israël en Hezbollah.
7 okt 2024 om 14.00 u
Het Israëlische leger voert vandaag zware aanvallen uit op het zuiden van Libanon. Dat schrijft onder meer The Times of Israel op basis van een statement van het leger. Het leger wil met de aanvallen "terreurdoelen van Hezbollah" uitschakelen. Sinds vorige week dinsdag zijn Israëlische grondtroepen actief in het zuiden van Libanon.
Ook in Gaza voert Israël opnieuw zware aanvallen uit, precies een jaar nadat Hamas een verrassingsaanval had uitgevoerd in Israël. Tanks reden binnen in Jabalia, een stad iets ten noorden van Gaza-Stad, waar een groot vluchtelingenkamp ligt. Volgens bewoners werd Jabalia ook vanuit de lucht aangevallen.
Ook Hamas vuurde precies een jaar na 7 oktober enkele projectielen af op Israël, waardoor in delen van het land sirenes afgingen tijdens de herdenkingsdiensten.
7 okt 2024 om 13.34 u
7 okt 2024 om 13.17 u
De Amerikaanse vicepresident Kamala Harris zegt dat ze de "horror van 7 oktober" nooit zal vergeten. "Wat Hamas die dag deed, was puur kwaadaardig", zegt ze, verwijzende naar de aanval van precies een jaar geleden. "Het was bruut en walgelijk. En het heeft een diepe angst aangewakkerd onder het Joodse volk."
Harris, die ook de Democratische presidentskandidaat is voor de aankomende verkiezingen in de VS, voegt eraan toe dat ze "alles eraan zal doen om ervoor te zorgen dat Hamas nooit meer kan regeren over de Gazastrook".
7 okt 2024 om 12.28 u
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft vandaag een toespraak gehouden bij een herdenking in Jeruzalem. "We hebben een jaar geleden een vreselijk bloedbad meegemaakt en we zijn opgestaan als een volk, als leeuwen", zei hij, verwijzend naar de aanval van Hamas op 7 oktober vorig jaar.
"Op deze dag herdenken we onze doden, onze gegijzelden - aan wie we verplicht zijn om ze terug te halen - en onze helden die zijn gevallen bij de verdediging van het thuisland", zei Netanyahu ook. De premier staat internationaal onder druk door de zware Israëlische aanvallen op Gaza en Libanon in het afgelopen jaar.
7 okt 2024 om 11.21 u

Nabestaanden van slachtoffers die bij de aanval door Hamas-militanten op het muziekfestival Nova zijn omgekomen, hebben vanochtend een herdenking gehouden. De aanval vond precies een jaar geleden plaats nabij kibboets Re'im, dicht bij de grens met de Gazastrook in Zuid-Israël. Volgens de Israëlische politie zijn op het festival meer dan 360 Israëliërs gedood.
7 okt 2024 om 11.16 u
Veel joodse gemeenten in Nederland hebben sinds 7 oktober 2023 vollere synagoges en zien hun ledentallen groeien, schrijft Trouw na een rondgang. Het gaat om de Liberaal Joodse Gemeenten (LGJ) in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht en de orthodoxe Nederlands-Israëlitische HoofdSynagoge Amsterdam.
De gemeenten zien jong en oud naar de synagoge trekken. Sinds de Hamas-aanval op 7 oktober vorig jaar heeft de LGJ in Amsterdam het aantal leden met 14 procent zien groeien. De LGJ's in Utrecht en Den Haag zagen een toename van ongeveer 10 procent.
Meerdere rabbijnen vertelden Trouw dat Joden, ook wanneer ze niet gelovig zijn, de synagoge zien als een veilige plek om samen te komen. Zo vertelt rabbijn Marianne van Praag dat volgens sommige mensen alle Joden medeverantwoordelijk zijn voor de situatie in Gaza. Van Praag: "Daardoor gaan veel Joden op zoek naar een plek waar ze zich niet hoeven te verdedigen, waar ze veilig zijn."
7 okt 2024 om 10.44 u
Een gebouw van de Universiteit Utrecht (UU) wordt sinds 7.00 uur geblokkeerd door pro-Palestijnse demonstranten. Dat laat een woordvoerder van de universiteit aan persbureau ANP weten. De UU heeft medewerkers die normaal gesproken in het gebouw werken geadviseerd om thuis te werken.
Het gaat om de actiegroep Utrecht Student Encampment. Die noemt op haar Instagram-pagina "de voortdurende medeplichtigheid van de universiteit aan de bezetting en apartheid" door Israël als reden voor de blokkade. Een woordvoerster van de universiteit kan niet inschatten hoelang de demonstratie gaat duren en wil "niet vooruitlopen" op de vraag of de universiteit de betogers zal wegsturen.
7 okt 2024 om 10.30 u
Burgemeester Femke Halsema roept iedereen in Amsterdam op "elkaar heel" te houden op de dag dat de slachtoffers van de terroristische aanval van Hamas op Israël van een jaar geleden worden herdacht. "Ik vraag alle Amsterdammers vandaag: houd elkaar heel. Rouwen om onschuldige slachtoffers is niet politiek, verdriet is niet politiek. Geef elkaar de ruimte."
Ook benadrukt Halsema het recht op demonstreren. "Demonstreren is een grondrecht en daar moeten we niet aan willen tornen", schrijft ze. "Juist in een periode van onrust is het van groot belang dat mensen de straat op kunnen en hun stem kunnen laten horen, zolang dat vreedzaam en binnen de kaders van het demonstratierecht gebeurt."
7 okt 2024 om 10.24 u
Hezbollah erkent een jaar na de aanval van Hamas op Israël dat er een "hoge prijs" is betaald voor de steun aan bondgenoot Hamas. Maar de Libanese militante beweging zweert ook te blijven vechten tegen "Israëlische agressie". Hezbollah zegt dat Israël "geëlimineerd moet worden, hoelang het ook duurt".
Op 8 oktober vorig jaar vuurde Hezbollah voor het eerst raketten af op Israël om Hamas te steunen. Sindsdien nemen Hezbollah en Israël elkaar vrijwel dagelijks onder vuur. De laatste weken is de strijd geëscaleerd door grootschalige Israëlische luchtaanvallen en een grondoffensief.
7 okt 2024 om 8.36 u
7 okt 2024 om 7.21 u
Israël heeft in een jaar tijd meer dan 40.000 doelen in de Gazastrook getroffen. Dat meldt het leger vandaag, precies een jaar na de terroristische aanval van Hamas op Israël. Bij de gevechten in de Gazastrook zijn volgens het leger 346 Israëlische militairen omgekomen.
Door de Israëlische aanvallen is de Gazastrook vrijwel volledig verwoest. Volgens van het ministerie van Volksgezondheid, dat onder controle staat van Hamas, zijn er bijna 42.000 doden en bijna 100.000 gewonden gevallen. Het gaat voornamelijk om vrouwen en minderjarigen. De cijfers worden als betrouwbaar gezien door onder meer de Verenigde Naties.
7 okt 2024 om 7.11 u
Op het moment dat in Israël de herdenking van de Hamas-aanval op 7 oktober 2023 van start ging, werden vanuit Gaza vier projectielen afgevuurd. Kort daarvoor was in een aantal gebieden dicht bij de Gazastrook ook het luchtalarm afgegaan, meldt het Israëlische leger.
Volgens berichtgeving van The New York Times moesten deelnemers aan de herdenking vanwege de dreiging even plat op de grond gaan liggen. Op die plek vond een jaar eerder het festival Nova plaats.
Het leger kon drie van de projectielen onderscheppen. Het vierde projectiel kwam terecht op een stuk onbewoond land. Vannacht had het leger naar eigen zeggen aanvallen op de Gazastrook uitgevoerd en daarbij raketlanceerders en ondergrondse infrastructuur vernietigd.




