Tweede scheepslading van 400 ton voedsel vanuit Cyprus onderweg naar Gaza
Een tweede schip met bijna 400 ton voedsel aan boord is vanuit de haven Larnaca op Cyprus vertrokken naar Gaza. Deze lading is twee keer zo groot als de eerste lading noodhulp, die twee weken geleden werd geleverd.
De missies worden georganiseerd door het Amerikaanse World Central Kitchen (WCK) en de Spaanse ngo Open Arms, met steun van de Verenigde Arabisch Emiraten, Cyprus, de Verenigde Staten en andere partners. Nederland heeft 10 miljoen euro vrijgemaakt voor humanitaire hulp over zee. Dat geld gaat naar een internationaal fonds waaruit de hulp wordt betaald.
De hulproute over zee werd in overleg met Israël geopend. Israëlische militairen controleren wel eerst alle schepen voordat ze richting Gaza varen.
De Verenigde Staten is ondertussen bezig met het aanleggen van een noodhaven in Gaza. Het is de bedoeling dat vrachtschepen daar kunnen aanleggen om voedsel, water, medicijnen en tijdelijke woningen te brengen. De president van Cyprus, Nikos Christodoulides, zei vrijdag dat de noodhaven half april klaar kan zijn.
Hongersnood in Gaza
Over land komt er maar heel beperkt humanitaire hulp de Gazastrook binnen. Dat komt doordat veel noodhulp wordt tegengehouden bij Israëlische controles. Ook houden joodse kolonisten in Israël voedseltransporten naar Gaza tegen uit protest. Israël kondigde recentelijk aan de noodhulp van de VN-organisatie voor Palestijnse Vluchtelingen (UNRWA) niet langer toe te laten tot het noorden van de Gazastrook.
Door het maandenlange geweld en de zeer beperkte aanvoer van humanitaire hulp dreigt er hongersnood in Gaza. VN-rechters eisten donderdag dat Israël alles in werk moet stellen om voedsel toe te laten tot de Gazastrook en de hongersnood te beëindigen. Volgens het Internationaal Gerechtshof in Den Haag moet dat doelmatig en snel gebeuren.
