Ga naar de inhoud
Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUshop
    • Adverteren
Israël roept onderhandelaars terug, Hamas wil einde aan droppings

Overzicht Israël roept onderhandelaars terug, Hamas wil einde aan droppings

Door onze nieuwsredactie
26 mrt 2024 om 22:26

Regelmatig geeft NU.nl je een overzicht van de situatie in Israël en de Palestijnse Gebieden. Met deze keer: Israël roept onderhandelaars terug, de VN-rapporteur ziet aanwijzingen voor genocide en Hamas wil dat voedselpakketten niet meer met droppings worden aangevoerd.



De ontwikkelingen in Israël en de Palestijnse Gebieden volgen elkaar snel op. Wij zetten de recente gebeurtenissen daarom geregeld op een rij. Abonneer je op de tag 'Gazaconflict-update' om een melding te krijgen wanneer we weer zo'n overzicht plaatsen.

Israël roept onderhandelaars terug

Israël heeft zijn onderhandelaars teruggeroepen uit de onderhandelingen over een mogelijk staakt-het-vuren. Volgens Israël zit het overleg "op een dood spoor" door de eisen van Hamas. Israël beweert dat Hamas de diplomatie saboteert "als onderdeel van een bredere poging om deze oorlog tijdens de ramadan op te stoken".

De strijdende partijen onderhandelden in de Qatarese hoofdstad Doha onder bemiddeling van Qatar en Egypte. Er werd gesproken over een zes weken durende opschorting van het Israëlische offensief. In ruil daarvoor zou Hamas gijzelaars moeten vrijlaten. Hamas wil het liefst dat de Israëlische troepen zich terugtrekken, maar Israël vindt dat geen optie.

VS lijkt afstand te nemen van Israëlisch optreden in Gaza: 'De maat is vol'
Zie ook |VS lijkt afstand te nemen van Israëlisch optreden in Gaza: 'De maat is vol'

VN-rapporteur ziet aanwijzingen voor genocide

De VN-rapporteur voor de bezette Palestijnse Gebieden, Francesca Albanese, zegt dat er "aannemelijke redenen" zijn om te stellen dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. Ze roept landen daarom op om onmiddellijk sancties op te leggen.



Volgens Albanese kunnen de vele doden, de grote verwoesting in Gaza en het leed van de bevolking op het eerste gezicht alleen worden geïnterpreteerd "als bewijs van de intentie om de Palestijnen als groep systematisch te vernietigen". Albanese deelde dinsdag in de VN-Mensenrechtenraad haar bevindingen na analyse van de Israëlische operaties in Gaza.

Een van de belangrijkste constateringen van Albanese is dat de Israëlische legerleiding de basis van het internationaal humanitair recht opzettelijk zou verdraaien. Daarmee zou Israël proberen om genocide tegen het Palestijnse volk te legitimeren. Albanese spreekt van een "escalerende fase" in een langer lopend proces van "uitwissing" dat de Palestijnen als volk verstikt.

Israël, dat niet bij de bijeenkomst van de raad in Genève was, verwerpt de bevindingen van Albanese. Het land heeft regelmatig ontkend dat het genocide pleegt. Volgens Israël zijn de militaire acties gericht op het uitschakelen van Hamas en wordt er geen oorlog tegen Palestijnse burgers gevoerd.

Placeholder afbeelding NU.nl
Lees meer over het Israëlisch-Palestijns conflict in ons dossier
Lees meer over het Israëlisch-Palestijns conflict in ons dossier

Hamas wil einde aan luchtdroppings

Hamas wil dat landen stoppen met het leveren van voedselpakketten via droppings. Volgens Hamas zijn de luchtdroppings te gevaarlijk en moet de noodhulp dus op een andere manier worden geleverd. Dinsdag overleden achttien Gazanen bij een stormloop tijdens de landing van de pakketten.

Twaalf slachtoffers verdronken toen zij probeerden voedselpakketten uit zee te halen. De hulpgoederen belandden in zee doordat sommige parachutes tijdens de dropping niet goed werkten. De zes anderen overleden volgens Hamas in het gedrang rondom de pakketten.

Het is de afgelopen weken al vaker gebeurd dat er mensen omkwamen tijdens droppings. De droppings worden uitgevoerd door de luchtmacht van Jordanië en verschillende andere landen, waaronder Nederland, de Verenigde Staten en Frankrijk. Het Britse leger voerde in de nacht van maandag op dinsdag voor het eerst een dropping uit.

Vliegtuigen droppen hulpgoederen met parachutes boven Gaza
Vliegtuigen droppen hulpgoederen met parachutes boven Gaza

Israël bevestigt dood Hamas-commandant bij eerdere aanval

Het Israëlische leger heeft bevestigd dat Marwan Issa op 10 maart is omgekomen bij een Israëlische luchtaanval op Gaza. Issa was de vicecommandant van de gewapende tak van Hamas en stond op de derde plaats in de rangorde van het opperbevel.

Issa kwam om het leven bij een aanval op vluchtelingenkamp Nuseirat, in het midden van Gaza. Hamas heeft nog niet op de bevestiging van Israël gereageerd.

Heb jij een vraag over dit nieuws?

Om een vraag te kunnen stellen dien je in te loggen. Log in of maak binnen 1 minuut jouw gratis account aan.

NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht114 reacties

Log in en lees reacties

Lees reacties, stel vragen aan de redactie, geef respect en praat mee over het belangrijkste nieuws.

  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Huisregels NUjij
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker

Volg ons op sociale media

  • Volg ons op TikTok
  • Volg ons op Instagram
  • Volg ons op Facebook
  • Volg ons op YouTube
  • Volg ons op X
  • RSS Feed
Download de NU.nl app in de App StoreDownload de NU.nl app in de Google Play Store
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Huisregels NUjij
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

NU.nl is onderdeel van DPG Media.

  • Cookiebeleid
  • Privacybeleid
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy-instellingen

KvK Nummer: 34172906 | BTW Nummer: NL810828662B01

© 2025 DPG Media B.V. Alle rechten voorbehouden