Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zaterdag 27 mei 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Palestijnen roepen op tot protest en staking na Jeruzalem-besluit VS

Palestijnen roepen op tot protest en staking na Jeruzalem-besluit VS

Door ANP

07 dec 2017 om 05:30Update: 5 jaar geleden
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Palestijnse religieuze en seculiere groeperingen hebben inwoners opgeroepen om donderdag het werk neer te leggen en te gaan protesteren. De oproep is een reactie op het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om Jeruzalem als hoofdstad van Israël te erkennen, dat woensdag werd aangekondigd.

Het Palestijnse ministerie voor onderwijs heeft donderdag tot vrije dag bestempeld. Leraren en studenten wordt opgedragen deel te nemen aan de protesten in de Gazastrook, de Westelijke Jordaanoever en in delen van Jeruzalem.

Op verschillende plekken binnen en buiten Israël en de Palestijnse gebieden gingen woensdag al betogers de straat op. Zo werd er door enkele honderden mensen gedemonstreerd bij het Amerikaanse consulaat in de Turkse hoofdstad Ankara.

Persbureau Reuters meldt donderdag op basis van interne documenten dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Israël heeft verzocht vreugdevolle officiële reacties op het besluit te temperen. Het ministerie schrijft maatschappelijke onrust te verwachten en zich nog te beraden op eventuele gevolgen voor de veiligheid van Amerikaans personeel in het buitenland.

Het ministerie heeft Amerikaanse diplomaten in Israël en de EU geadviseerd om te benadrukken dat de "definitieve status" van Jeruzalem nog steeds een belangrijk onderwerp van toekomstige vredesgesprekken zal zijn, en dat Israël en de Palestijnen daar gezamenlijk uit moeten komen.

Beeld uit video: Palestijnen steken vlaggen VS in brand om besluit Jeruzalem0:47
Afspelen knop

Palestijnen steken vlaggen VS in brand om besluit Jeruzalem

Palestijnen steken vlaggen VS in brand om besluit Jeruzalem

Felle kritiek 

Mahmoud Abbas, de president van de Palestijnen, heeft in een reactie op het Amerikaanse besluit gezegd dat Jeruzalem de "eeuwige hoofdstad van de Palestijnse staat" is. Hij zegt ook dat deze beslissing het einde is van de rol van de VS als bemiddelaar tussen de Palestijnen en Israël.

In de rest van de Arabische wereld werd het Amerikaanse besluit ook met woede ontvangen. Jordanië noemt het "onwettig" en Qatar betitelt het als de "doodsteek voor de vrede". Libanon, Egypte, Saudi-Arabië en Turkije tekenden fel protest aan. Iran deed dat ook en greep de gelegenheid bovendien aan om uit te halen naar aartsvijand Saudi-Arabië, dat beter geld had kunnen uitgeven aan de Palestijnen dan aan "terrorisme en extremisme".

Palestijnse religieuze en seculiere groeperingen hebben inwoners opgeroepen om donderdag het werk neer te leggen en te gaan protesteren. © AFP
De oproep is een reactie op het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om Jeruzalem als hoofdstad van Israël te erkennen, dat hij woensdag aankondigde.© AFP
Mahmoud Abbas, de president van de Palestijnen, heeft in een reactie op het Amerikaanse besluit gezegd dat Jeruzalem de "eeuwige hoofdstad van de Palestijnse staat" is.© AFP
Woensdagavond werd er door enkele honderden mensen gedemonstreerd bij het Amerikaanse consulaat in de Turkse hoofdstad Ankara.© AFP
In de rest van de Arabische wereld werd het Amerikaanse besluit ook met woede ontvangen. Jordanië noemt het "onwettig" en Qatar betitelt het als de "doodsteek voor de vrede". Libanon, Egypte, Iran, Saudi-Arabië en Turkije tekenden fel protest aan.© AFP
De VN-Veiligheidsraad heeft aangekondigd vrijdag bijeen te komen voor een vergadering over het Amerikaanse besluit.© AFP
Israël beschouwt Jeruzalem als zijn hoofdstad maar de Palestijnen zien de stad ook als hun hoofdstad. © AFP
Onder meer in Gaza-Stad gingen woedende Palestijnen woensdag al de straat op tegen het aangekondigde besluit. © AFP
Volgens veel landen is dat de 'doodsteek' voor het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen.© AFP
Trump beloofde al tijdens zijn verkiezingscampagne dat hij de Amerikaanse ambassade zou verhuizen van Tel Aviv naar Jeruzalem.© AFP
Toon alleen het PlaatjeToon alleen het Plaatje
Protest tegen erkenning Jeruzalem als hoofdstad Israël
Protest tegen erkenning Jeruzalem als hoofdstad Israël

'Onverstandig'

De Europese Unie en verschillende EU-lidstaten tonen zich ook kritisch. De Nederlandse minister Halbe Zijlstra (Buitenlandse Zaken) noemde het besluit om Jeruzalem te erkennen woensdag op voorhand "onverstandig en contraproductief".

De VN-Veiligheidsraad heeft aangekondigd vrijdag bijeen te komen voor een vergadering over het Amerikaanse besluit. Acht van de vijftien leden, waaronder Frankrijk, Egypte en Groot-Brittannië, hebben aangedrongen op die bijeenkomst.

  • Verenigde Staten erkennen Jeruzalem officieel als hoofdstad van Israël
    Zie ookVerenigde Staten erkennen Jeruzalem officieel als hoofdstad van Israël

Eerder

  • 06 dec 2017 om 21:36
    Aantal partijen in Tweede Kamer achter Jeruzalem-besluit Trump
    Aantal partijen in Tweede Kamer achter Jeruzalem-besluit Trump
  • 06 dec 2017 om 16:47
    Zijlstra hekelt Jeruzalem-besluit Verenigde Staten
    Zijlstra hekelt Jeruzalem-besluit Verenigde Staten
  • 06 dec 2017 om 07:10
    Erkenning VS van Jeruzalem als hoofdstad leidt tot woedende reacties
    Erkenning VS van Jeruzalem als hoofdstad leidt tot woedende reacties
Beeld: AFP
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

IsraëlDonald Trump


Aanbevolen artikelen

Net binnen

  • 00:17
    Begrafenisondernemer in de VS bewaarde maandenlang tientallen lichamen
  • 23:23
    Horner lovend over Verstappen na pole in Monaco: 'Een onwerkelijke ronde'
  • 22:45
    Franse film Anatomy of a Fall wint Gouden Palm op filmfestival Cannes
  • 22:25
    Thomas ontgoocheld na dreun in Giro: 'Roglic heeft me helemaal kapotgemaakt'

Meest gelezen

  • 1
    Honderden arrestaties bij A12-blokkade, nog steeds klimaatactivisten op het wegdek
  • 2
    Dortmund geeft Duitse landstitel op dramatische wijze weg aan Bayern München
  • 3
    Verstappen pakt in extremis pole voor Grand Prix van Monaco, Pérez crasht
  • 4
    Twee lichamen gevonden in Maas na bootongeluk bij Limburgs Heijen
  • 5
    Twee mannen opgepakt voor mogelijke ontvoering in Spanbroek


Nieuwsvideo's

  • Inhalen in Monaco is lastig: deze aanpassing maakt het makkelijker
    Inhalen in Monaco is lastig: deze aanpassing maakt het makkelijker
  • Klimaatactivisten ‘genieten’ van waterwerper op A12 in Den Haag
    Klimaatactivisten ‘genieten’ van waterwerper op A12 in Den Haag
  • Belg die 455 dagen in Iraanse cel zat sluit familie in de armen
    Belg die 455 dagen in Iraanse cel zat sluit familie in de armen
  • Pick-uptruck valt bijna van viaduct bij verkeersruzie in China
    Pick-uptruck valt bijna van viaduct bij verkeersruzie in China

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden