Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zondag 26 maart 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Midden-Oostenconflict Israel Gaza

Bestand tussen Israël en Hamas al na vier uur voorbij

Door NU.nl/ANP

01 aug 2014 om 09:52Update: 9 jaar geleden
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Het staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas van 72 uur dat vrijdagmorgen om 7.00 uur (Nederlandse tijd) is ingegaan, is alweer voorbij. Israël heeft het bestand opgezegd. 

Dat melden diverse media op basis van bronnen binnen de veiligheidsdienst.

Bij een Israëlische militaire actie in en bij Rafah, in het zuiden van de Gazastrook, zijn vrijdag zeker vijftig Palestijnen omgekomen. Israël reageerde naar eigen zeggen op ernstige schendingen van het bestand door Hamas bij de grenspost Kerem Shalom. 

Kerem Shalom is een opening in de afrasteringen rond de Gazastrook, ongeveer dertig kilometer ten zuiden van de stad Gaza. Strijders van Hamas zouden daar op Israëlisch grondgebied een aanval hebben uitgevoerd. 

Wat daar is gebeurd, is vooralsnog niet geheel duidelijk. Het Witte Huis spreekt van een "barbaarse schending" van het staakt-het-vuren door Hamas. De Verenigde Naties (VN) roept Israël en Hamas vrijdagmiddag op om zich weer aan het bestand te houden. 

Persbureau AP meldt op basis van het Israëlische leger dat Palestijnse strijders twee Israëlische militairen hebben gedood. Een soldaat zou gevangen zijn genomen. De militair nam deel aan een actie om gevechtstunnels die de beweging Hamas richting Israël heeft gegraven, te verwoesten.

Hamas

Later op vrijdag heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Kerry, gezegd dat het aan Hamas te wijten is dat de gevechten weer zijn begonnen. Hamas schond het staakt-het-vuren door twee Israëlische militairen te doden en een andere te ontvoeren, aldus Kerry, vrijdag in Washington.

Kerry riep Hamas op de Israëlische militair onmiddellijk en zonder voorwaarden vooraf vrij te laten. Hij riep de internationale gemeenschap op haar inspanningen op te voeren, zodat er een einde komt aan de aanvallen op Israël vanuit de Gazastrook.

De Amerikaanse minister heeft er telefonisch bij zijn ambtgenoten van Turkije en Qatar op aangedrongen hun invloed aan te wenden om Hamas tot de vrijlating van de Israëliër te bewegen. Dat het staakt-het-vuren, dat 72 uur had moeten duren, tot stand kwam, was in belangrijke mate aan Kerry en VN-topman Ban Ki-moon te danken.

Ook Ban riep Hamas vrijdag op de Israëlische militair onmiddellijk en zonder voorwaarden vooraf vrij te laten. Hij veroordeelde ook de hervatting van het offensief van Israël in de Gazastrook. Ban uitte deze week felle kritiek op de twee strijdende partijen. Het grote aantal burgerslachtoffers in de Gazastrook leidt tot vraagtekens bij de proporties waarmee geweld wordt toegepast, zei hij.

Bestand

De VN en de VS meldden donderdagavond dat Israël en Hamas het eens waren geworden over een tijdelijk en onvoorwaardelijk bestand van 72 uur in de Gazastrook. VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry lieten dat in een gezamenlijke verklaring weten.

Tijdens de wapenstilstand zou volgens de verklaring van de VN en de VS humanitaire hulp naar de Gazastrook kunnen worden gebracht. Ook zou de bevolking van het conflictgebied de kans krijgen om doden te begraven, gewonden te verzorgen en geslonken voedselvoorraden aan te vullen.

''Uitgebleven reparaties aan essentiële infrastructuur op het gebied van water en energie kunnen ook worden uitgevoerd'', schreven Ban en Kerry.

Ingestemd

Hamas liet donderdagavond nog weten zich te gaan houden aan het bestand. ''Met het oog op de situatie waar onze mensen zich in bevinden, hebben de verzetsgroepen ingestemd met een 72 uur durende humanitaire en gemeenschappelijke rustperiode'', zei een woordvoerder van de militante beweging. 

Israëlische en Palestijnse delegaties vertrokken volgens de verklaring direct naar Caïro voor onderhandelingen met de Egyptische regering. Dat zou moeten leiden tot een duurzamer bestand. Kerry zei donderdagavond tegen verslaggevers dat de VS van plan is een kleine delegatie naar de gesprekken te sturen.

Delegaties

De delegaties praten tijdens de onderhandelingen in Caïro niet direct met Hamas. Dat zei een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag tegen persbureau Reuters.

De Palestijnse delegatie bestaat uit vertegenwoordigers van verschillende groepen, waaronder Hamas, het gematigde Fatah en de Islamitische Jihad, melden Palestijnse bronnen. President Mahmoud Abbas zou volgens de Amerikaanse functionaris niet naar Caïro afreizen.

Amnesty

Volgens Amnesty International is er steeds meer bewijs dat er door alle partijen oorlogsmisdaden worden gepleegd. Die moeten door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag worden onderzocht, stelt Amnesty International vrijdag.

De mensenrechtenorganisatie roept zowel Israël als Palestina op de rechtsmacht van het hof te erkennen. De Palestijnse leiding voert daar al maanden intensief overleg over, terwijl de VS, Groot-Brittannië en andere EU-landen druk uitoefenen om dat niet te doen. De Palestijnen zijn van de financiële steun van die donoren afhankelijk.

Tevens roept Amnesty in een open brief de Veiligheidsraad van de VN op de situatie in Gaza door te verwijzen naar het ICC. Dat kan, ook en juist als Israël en Palestina het hof geen rechtsmacht geven. In het verleden hebben de Verenigde Staten geregeld resoluties tegengehouden die tot een politieke of juridische veroordeling van Israëli's zouden kunnen leiden.

Doden

Sinds Israël op 8 juli begon met bombardementen op de Gazastrook, zijn volgens Palestijnse bronnen zeker 1.509 personen om het leven gekomen. Aan Israëlische zijde zijn 66 militairen omgekomen. 

Overzicht: Dit moet u weten over de escalatie tussen Israël en de Palestijnen l Dossier Midden-Oostenconflict

Ondanks een bestand van 72 uur dat vrijdagmorgen is ingegaan in de Gazastrook, zijn er Israëlische beschietingen gemeld. © ANP
Secretaris-generaal van de VN Ban Ki-moon en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry (foto) lieten donderdagavond in een gezamenlijke verklaring weten dat de strijdende partijen een wapenstilstand van 72 uur waren overeengekomen. © ANP
Sinds Israël op 8 juli begon met bombardementen op de Gazastrook, zijn al circa 61 militairen om het leven gekomen. Volgens Palestijnse bronnen zijn in de Gazastrook in totaal meer dan 1.450 personen om het leven gekomen. © ANP
Op een foto van donderdag (nog voor het bestand) zijn rookpluimen te zien boven Rafah, in het zuiden van de Gazastrook.© AFP
Toon alleen het PlaatjeToon alleen het Plaatje
Tijdelijk bestand Gazastrook
Tijdelijk bestand Gazastrook

Eerder

  • 31 jul 2014 om 23:44
    Israël en Hamas bereiken akkoord over tijdelijk bestand
    Ban en Kerry riepen de strijdende partijen in de Gazastrook op om zich terughoudend op te stellen tot het staakt-het-vuren ingaat.
  • 31 jul 2014 om 22:12
    Verenigde Staten lezen Israël de les over beschieten school
    Het Israëlische projectiel zou op een fruit- en groentemarkt zijn geland in Gaza-Stad. Honderden Palestijnen waren daar aan het winkelen. Volgens het ministerie van Gezondheid van Gaza dachten de burgers dat het staakt-het-vuren dat eerder door Israël was aangekondigd nog van kracht was.
  • 31 jul 2014 om 15:00
    Mogelijk oorlogsmisdaden Israël en Hamas volgens VN
    Mogelijk oorlogsmisdaden Israël en Hamas volgens VN
  • 31 jul 2014 om 18:40
    Timmermans wil snel staakt-het-vuren in Gaza
    De PvdA wil van het kabinet weten of minister Frans Timmermans (Buitenlandse Zaken) en premier Mark Rutte Oekraïne duidelijk hebben gemaakt dat zij de wereldwijde "goodwill" dreigen te verliezen als zij het staakt-het-vuren niet accepteren.
  • 31 jul 2014 om 05:46
    Israël mobiliseert 16.000 extra reservisten
    Een jongen, omringd door dode ezels, verzorgt een paard nadat het gewond is geraakt door Israëlisch artillerievuur buiten bij de Abu Hussein School in Jabalia op de Gazastrook.
Beeld: ANP
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

Israël

Aanbevolen artikelen

Net binnen

  • 10:25
    Curaçao verliest vlak voor duel met wereldkampioen Argentinië van Canada
  • 10:00
    Zomertijd is ingegaan en dat betekent een uur minder slaap
  • 09:47
    VideoWaaghals springt van driehoog in Venetiaans kanaal
  • 09:08
    Van de hoofdredactieZo bepalen we wat er op deze voorpagina staat

Meest gelezen

  • 1
    Rusland stalt tactische kernwapens bij buurland en bondgenoot Belarus
  • 2
    Steeds meer jongvolwassenen maken een einde aan hun leven: 'Zorgelijke trend'
  • 3
    Cabaretier Theo Maassen stuurt peuter de zaal uit tijdens voorstelling
  • 4
    Reese Witherspoon gaat scheiden na huwelijk van bijna twaalf jaar
  • 5
    Noraly Beyer vindt relatie met Joost Prinsen intenser wegens levenservaring


Nieuwsvideo's

  • Waaghals springt van driehoog in Venetiaans kanaal
    Waaghals springt van driehoog in Venetiaans kanaal
  • Politie breekt illegale raveparty in Maastricht op
    Politie breekt illegale raveparty in Maastricht op
  • Waarom wereldwijd wordt gezocht naar deze munitie voor Oekraïne
    Waarom wereldwijd wordt gezocht naar deze munitie voor Oekraïne
  • Weerman geëmotioneerd als tornado stad in Mississippi treft
    Weerman geëmotioneerd als tornado stad in Mississippi treft

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Cookie instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden