Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Vrijdag 2 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Rumoer aan het Luxemburgse hof: groothertogin zou angstcultuur veroorzaken

Rumoer aan het Luxemburgse hof: groothertogin zou angstcultuur veroorzaken

Door Danja Koeleman

21 feb 2023 om 19:56Update: 3 maanden geleden
nujij comment149 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Groothertogin Maria Teresa van Luxemburg schijnt niet al te vriendelijk te zijn voor haar personeel. Verschillende werknemers zouden al zijn weggelopen. De premier van Luxemburg zou de groothertogin zelfs op het matje hebben geroepen.

Maria Teresa (66), echtgenote van groothertog Henri, is groothertogin van Luxemburg. Die rol is vergelijkbaar met die van koningin. Maar een waardig vorstin zou ze niet zijn. Haar personeel zegt zich al jaren niet veilig bij haar te voelen. Onlangs escaleerde de situatie weer.

Volgens de krant Lëtzebuerger Land is Maria Teresa boos geworden tijdens een fotoshoot. Ze zou haar personeel hebben uitgekafferd: volgens de groothertogin deed dat niet genoeg zijn best om alles in goede banen te leiden. Ze eiste daarom dat er andere mensen zouden komen. Maria Teresa zou hebben gesproken van een "armoedige organisatie".

Verschillende personeelsleden zijn daarna opgestapt, onder wie de assistent van Maria Teresa. Emotionele mishandeling die al gaande was vóór dit incident, noemen ze het. Dat was voor premier Xavier Bettel genoeg reden om actie te ondernemen.

Hij ging in gesprek met betrokkenen, die vertelden dat er inderdaad sprake was van "een levendige uitwisseling van woorden en een onaanvaardbaar incident". Iedereen was het erover eens dat het gedrag van de groothertogin niet acceptabel was.

Willem-Alexander, Máxima, Maria Teresa en Henri.
Foto: GettyImages

Gedrag Maria Teresa maakt werk 'onmogelijk'

De boze personeelsleden spreken van een hoge werkdruk, gecombineerd met de negatieve houding van de groothertogin. "Dit maakt het werk ondraaglijk, soms zelfs onmogelijk. Haar stemming wisselt met de dag. De ene dag is ze charmant, de andere dag is het respect ver te zoeken", laten ze (anoniem) weten aan Lëtzebuerger Land.

Ook een voormalige hoge ambtenaar op het ministerie van Financiën herkent dit gedrag van Maria Teresa. Hij was daar zelf niet het slachtoffer van, maar merkte wel dat anderen eronder leden. "Ik voelde dat ze bang waren om berispt te worden of hun baan te verliezen."

Het is niet de eerste keer dat zulke verhalen naar buiten komen. In 2015 stapte een schoonmaakster van het hof naar de rechtbank. Ze werd geïntimideerd door Maria Teresa, zei ze. Haar ontslag vond ze daarom onterecht. De groothertogin ontkende, de politie vond geen bewijs en tot een proces kwam het niet.

Is afstand van de troon de beste optie?

In 2020 gingen er ook al alarmbellen af vanwege het gedrag van Maria Teresa. De verhalen lijken erg op die van nu: ze eiste veel te veel van haar personeel. Naar aanleiding hiervan liet premier Bettel een rapport opstellen. De conclusie was toen dat er inderdaad een angstcultuur heerste aan het hof. En Maria Teresa zou te veel te zeggen hebben over het personeel.

De geschiedenis lijkt zich dus te herhalen. Volgens Lëtzebuerger Land heeft premier Bettel de situatie al besproken met het groothertogelijk paar. Dat bleek heel anders te denken over hoe het hof moet worden aangestuurd dan de premier. Daar moet zo snel mogelijk een oplossing voor komen, vindt Bettel.

De vraag is of Maria Teresa haar imago nog kan herstellen. Er wordt dan ook geroepen dat groothertog Henri en zijn vrouw afstand zouden moeten doen van de troon en dat ze hun populairdere zoon Guillaume (41) die moeten laten bestijgen. Dat lijken ze nog niet van plan, bleek uit een interview. "We willen onze zoon nog van het vrije leven laten genieten."

Beeld: BrunoPress
nujij comment149 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

AchterklapKoningshuisEntertainment

NUjij: Uitgelichte reacties

Gandalph
21 feb 2023 om 21:05
Sommige mensen zijn gewoon totaal ongeschikt om leiding te geven, blijkbaar behoort zij tot die groep. Leiding van haar afnemen, een minister ervoor verantwoordelijk maken en als ze weer ergens niet mee eens is, kan ze met de minister er over gaan praten.
Respect: 👍 17Reacties: 💬 2
Reageer
MsBling
21 feb 2023 om 20:24
Misschien moet ze gewoon een tijdje even geen personeel krijgen. Laat haar zelf poetsen, koken en haar eigen photoshoots regelen. Dan ziet ze wel in dat die mensen waardering verdienen.
Respect: 👍 78Reacties: 💬 0
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment149 reacties

Net binnen

  • 17:21
    Van Bommel getergd richting titelontknoping: 'Iedereen is tegen Antwerp'
  • 17:01
    Toch straf voor man die aanslag wilde plegen op vaccinatielocatie in Den Helder
  • 16:41
    VideoVliegtuigen vormen Italiaanse driekleur op nationale feestdag
  • 16:34
    UBS-topman waarschuwt voor pijnlijke besluiten na overname Credit Suisse

Meest gelezen

  • 1
    AS Roma-fans belagen arbiter Taylor en gezin op vliegveld: 'Walgelijke beelden'
  • 2
    Waarom het kabinetsplan om Nederland te laten afvallen niet werkt
  • 3
    Verstappen en Nederlandse Grand Prix verliezen Jumbo als geldschieter
  • 4
    Problemen bij ING voorbij, klanten boos vanwege zoveelste storing in korte tijd
  • 5
    In beeldDe allesbehalve ingetogen bruiloft van Jordaanse kroonprins Hussein


Nieuwsvideo's

  • Indiërs redden luipaard uit 25 meter diepe put
    Indiërs redden luipaard uit 25 meter diepe put
  • Vliegtuigen vormen Italiaanse driekleur op nationale feestdag
    Vliegtuigen vormen Italiaanse driekleur op nationale feestdag
  • Honkbalknuppel vliegt door Amerikaans stadion en belandt bij fan
    Honkbalknuppel vliegt door Amerikaans stadion en belandt bij fan
  • Mexicanen halen zakken met menselijke resten uit ravijn
    Mexicanen halen zakken met menselijke resten uit ravijn

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden