Ga naar de inhoud Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Woensdag 27 september 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Weer, veel bewolking 19° TV GidsLive voetbalwedstrijden 9 liveVerkeersinformatie 0 kmBeursinformatie 721.74
Klimaatprotest

Extinction Rebellion: 'Extremisten? Vrouwenkiesrecht was ooit ook extreem'

Door Annelies Roon

10 nov 2020 om 19:00 Update: 3 jaar geleden
Reacties op dit nieuwsbericht118 reacties
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail
'Als 1,5 meter kan, moet 1,5 graad toch ook wel kunnen?' Met mediagenieke acties vraagt Extinction Rebellion (XR) sinds anderhalf jaar aandacht voor de klimaat- en ecologische crisis. Waarom kiest deze milieuorganisatie de weg van choqueren? NU.nl vraagt het woordvoerder Moritz Harzenetter.

Wie zijn jullie eigenlijk?

"Wij zijn gewone mensen met allerlei achtergronden en leeftijden; op dit moment zijn we met ongeveer 10.000 mensen. Wereldwijd zijn er meer dan duizend XR-groepen in 72 landen, met een achterban van honderdduizenden. Wat ons bindt, is dat we ons ernstige zorgen maken hoe de wereld zich ontwikkelt: die van een onleefbare planeet."

Waarom hebben jullie zo'n lastige naam gekozen?

"Die is niet makkelijk. Maar vertalen werkt ook niet, we willen benadrukken dat we een internationale beweging zijn. En ons doel zit in de naam verweven: we verzetten ons tegen het maatschappelijk systeem dat vele soorten, inclusief de mens, met uitsterven bedreigt."


Kijk naar Martin Luther King of naar de vrouwenrechtenbeweging die algemeen kiesrecht afdwong; zij werden eerst ook weggezet als extremisten.

Jullie kiezen daarbij voor de confronterende aanpak: 'die-ins', waarbij mensen voor dood neervallen, een 'uitvaart' waarbij de soortenrijkdom ten grave wordt gedragen. Waarom?

"Wij willen bewust de gevolgen laten zien van de ramkoers van de samenleving. De gevolgen van het razendsnelle verdwijnen van soorten en opwarmen van de aarde worden in de media te abstract neergezet: dat raakt mensen niet. Wij doen dat bewust wel. Niet om mensen te kwetsen, maar omdat confrontatie in een democratie nodig is om vooruitgang te veroorzaken. De geschiedenis bewijst dat."

"Kijk naar Martin Luther King of naar de vrouwenrechtenbeweging die algemeen kiesrecht afdwong; zij werden eerst ook weggezet als extremisten."

Jullie overtreden soms moedwillig de wet. Vinden jullie dat nodig?

"Wij zetten burgerlijke ongehoorzaamheid in als strategie. Dat is het opzettelijk overtreden van de wet of het negeren van bevelen van de overheid met een politiek doel. Wij zijn vóór democratie en rechtsstaat, maar dertig jaar falend klimaatbeleid laat ons geen andere keus."

"Onze acties hebben nog niet tot veroordelingen geleid. Als het al tot een rechtszaak kwam, zoals tegen 7 van ongeveer 1000 activisten die vorig jaar de Stadhouderskade blokkeerden, dan volgde vrijspraak of niet-ontvankelijkverklaring."

Zijn jullie niet bang dat jullie zo juist een tegenreactie veroorzaken?

"Door extreem te zijn verschuift het idee van wat acceptabel is. De meeste mensen denken dat het vroeg genoeg is om in 2050 klimaatneutraal te zijn. Maar volgens de klimaatwetenschap is dat veel te laat."

"Als we zo doorgaan lopen we steeds meer kans dat ergens onderweg onomkeerbare mechanismen in gang worden gezet die de klimaat- en ecologische crisis verder versnellen: het verdwijnen van de poolkappen, het smelten van de permafrost. Wij zetten dus in op 2025. Dat is ambitieus. Maar daarmee wordt de eis van sommige politici en andere milieuorganisaties om te streven naar nul uitstoot in 2030 acceptabeler.

In oktober rolden XR-heren in pak een spandoek uit in de lobby van het ministerie van Economische Zaken: '4,5 miljard in rook op.' Het kan dus ook anders?

"Zeker. We kiezen nu vaak bewust voor een andere taal en aanpak. We willen in gesprek met minister Wiebes over hoe het kan dat er nog steeds miljarden subsidie naar de fossiele industrie gaan, terwijl daar een belangrijke oorzaak ligt van het klimaatprobleem."

Wiebes wilde jullie niet spreken…

"Nog niet. Ik denk ook niet dat we voor het laatst in Den Haag zijn geweest."

Wat kunnen we nog meer van jullie verwachten?

"We staan nu op een bijzonder moment in de geschiedenis. De klimaatcrisis, de pandemie, de boze boeren: het zijn uitdrukkingen van hoe we met het milieu, met de dierenwereld omgaan. De komende jaren zijn cruciaal: zetten we op tijd de tegenbeweging in?"

"Het is crimineel dat de regering zonder tweede lockdown de klimaatdoelen van Parijs niet zal halen, tegen het Urgenda-klimaatvonnis in. De verkiezingen komen eraan - wij zetten in op massamobilisatie.

Dat klinkt heftig.

"We mikken op 3,5 procent van de bevolking: dat is voldoende om een ommekeer op gang te brengen. Hierbij leiden onze drie eisen: wees eerlijk, doe wat nodig is en laat burgers beslissen. We willen dat de volgende regering een burgerberaad voor klimaat instelt. Rond de verkiezingen volgend jaar organiseren we dan ook opnieuw een grootse actieweek, om ook in tijden van corona de versnellende klimaatcrisis centraal op de politieke agenda te zetten."

Eind volgend jaar vindt de uitgestelde klimaattop plaats in Glasgow. Wat doen jullie daarmee?

"We gaan klimaatrechtvaardigheid op de kaart zetten door het verhaal te laten zien van mensen in landen die nu al het hardst geraakt worden door klimaatverandering. Het helpt dat we dit jaar op nummer vier eindigden in de Trouw Duurzame 100: men ziet ons nu als een volwaardig gesprekspartner. We kunnen veel meer dan dood neervallen."

Beeld: ProShots
Reacties op dit nieuwsbericht118 reacties
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

KlimaatExtinction Rebellion

NUjij: Uitgelichte reacties

Rik_Vermeer
10 nov 2020 om 19:21
Ik ben het eens met de stelling dat er in 30 jaar weinig is veranderd terwijl de noodkreten er allang zijn. Ik ben opgegroeid met de spots voor "kappen met kappen" en "een beter milieu begint bij jezelf". Nog steeds zijn er massale ontbossingen... We zien nu in dat het verdwijnen van dierlijke leefomgevingen ook nog eens voor vele virussen kunnen zorgen... Nog steeds is er massale ontbossing??? Maar ik ben het niet eens met dat het volk daarover moet beslissen. Het vol is soms conservatief en dat kan verandering (lees verbetering) in de weg staan. Ik zie Mien al lobbyen in de vereniging omdat haar huis minder waard wordt door het windmolenveld.... Ook vraag ik mij af wat zij vinden van oplossingen/doorontwikkelingen van (thorium) kern-reactoren / kernfusie.
Respect: 👍 8Reacties: 💬 2
Reageer
Sebasti
HR Analytics Specialist
10 nov 2020 om 19:09
Ik heb begrip voor acties van Extinction Rebellion en toch lees ik helaas veel negatieve reacties over hen, zoals: 1. Het zijn werklozen 2. Ze weten er niks vanaf 3. Ze doen zelf niks aan het klimaat Ten eerste, hoe weet je dit? Zijn er statistieken die dit bevestigen? Of hoop je simpelweg dat dit waar is, zodat je ze kan negeren en verder kan gaan met hoe jij/wij nu bezig zijn als Nederland? Veel die op de man spelen, maar vooral niet op het onderwerp. Dan moeten namelijk de feiten onderkend worden, en dat is voor een hoop mensen oncomfortabel. Wij doen als Nederland nog erg weinig op klimaatgebied: 1. De gemiddelde Europeaan stootte in 2017 6,9 ton broeikasgas uit, de Nederlander 10,2 ton. Hiermee staan we op 4 na de slechtste positie van Europa. 2. Sinds 2008 is de uitstoot van broeikasgas in de Europese Unie gedaald met 18%. In Nederland bedroeg de daling 8,2%, Slechts zeven landen presteerden nog slechter. Wij moeten, en kunnen, veel meer doen.
Respect: 👍 26Reacties: 💬 5
Reageer
Bekijk meer reactiesBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht118 reacties

Net binnen

  • 20:02
    Onderzoek naar Spaanse oud-bondscoach Vilda om rol in kusschandaal op WK
  • 19:57
    NU+Maanden training en tien dozen bamboe: zo verhuis je een reuzenpanda
  • 19:51
    VideoAmerikaanse astronaut keert na 371 dagen in ruimte terug
  • 19:43
    Ajax-opponent Marseille hoopt met trainer Gattuso op rustiger vaarwater

Meer Economie

  • Jongeren onder de zestien jaar mogen voortaan geen flitsbezorger worden
    Jongeren onder de zestien jaar mogen voortaan geen flitsbezorger worden
  • jan linders roermond
    Jumbo mag vier Limburgse supermarkten overnemen
  • Contactformulier op Arriva-website lekt contactgegevens van 195.000 reizigers
    Contactformulier op Arriva-website lekt contactgegevens van 195.000 reizigers
  • Philips slaapapneu
    Philips gaf duizenden klachten over apneuapparaten jarenlang niet door
  • Fabriek Chemours aansprakelijk voor pfas-vervuiling in omgeving Dordrecht
    Fabriek Chemours aansprakelijk voor pfas-vervuiling in omgeving Dordrecht
Meer Economie

Meest gelezen

  • 1
    Marco Borsato wordt vervolgd voor zedendelict met minderjarige
  • 2
    Wiegman gefrustreerd na buitenspelgoal van Nederland: 'Het hele stadion zag het'
  • 3
    Oranje verslaat Engeland van Wiegman en houdt olympische droom levend
  • 4
    Donald Trump en familiebedrijf zijn schuldig aan financiële fraude
  • 5
    Feyenoord scoort nog één keer in restant tegen Ajax en boekt historische zege


Nieuwsvideo's

  • Dronebeelden tonen ravage na dodelijke brand op Iraakse bruiloft
    Dronebeelden tonen ravage na dodelijke brand op Iraakse bruiloft
  • Nieuwe statiegeldautomaat voorkomt plakkende handen
    Nieuwe statiegeldautomaat voorkomt plakkende handen
  • Weinig vrienden? 'Dat ligt niet aan jou, jij bent niet sociaal onhandig'
    Weinig vrienden? 'Dat ligt niet aan jou, jij bent niet sociaal onhandig'
  • Tieners plunderen Amerikaanse winkels en stelen iPhones
    Tieners plunderen Amerikaanse winkels en stelen iPhones

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Apps
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Apps
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden