Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Vrijdag 2 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Zomer begint met droogste bodem ooit, slechts twee jaar na record

Zomer begint met droogste bodem ooit, slechts twee jaar na record

Door Rolf Schuttenhelm

25 mei 2020 om 14:22Update: 3 jaar geleden
nujij comment245 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Dit voorjaar viel er amper regen in Nederland, terwijl de temperaturen flink opliepen. Daarmee heeft De Bilt eind mei het grootste neerslagtekort ooit gemeten. Dat brengt ons land al aan de start van de zomer in de gevarenzone, zegt droogte-expert Niko Wanders.

Het zal bij veel mensen nog vers in de herinnering liggen: drooggevallen oevers langs de Rijn, waar binnenvaartschepen niet overheen konden. Akkerbouwers kregen een sproeiverbod terwijl hun gewassen snakten naar water - net als uitgedroogde natuurgebieden, die forse schade opliepen. Nederland was niet groen, maar geel.

We hebben het over de zomer van 2018 - met een bijna doorlopend droogterecord van juli tot in de herfst. Het heeft tot afgelopen februari geduurd voordat ook in Oost-Nederland het neerslagtekort van die droogte was aangevuld, vertelt Wanders, hydroloog aan de Universiteit Utrecht.

Meteen daarna volgde een uitzonderlijk droog voorjaar. Maar de twee droogteperiodes sluiten precies niet op elkaar aan, en houden dus ook geen onderling verband, aldus Wanders. "Het kan gewoon gebeuren dat we weer in een extreme droogte zitten. Het verschil met 2018 is dat de droogte dit jaar veel eerder begint."

Beeld uit video: 2020 misschien droogste jaar ooit, en dit kunnen we eraan doen5:11
Afspelen knop

2020 misschien droogste jaar ooit, en dit kunnen we eraan doen

2020 misschien droogste jaar ooit, en dit kunnen we eraan doen

Zeer natte juni nodig om tekorten te compenseren

Alhoewel het neerslagtekort aan het begin van de nieuwe zomer ongeëvenaard is, betekent dat niet automatisch dat 'de droogste zomer ooit' al binnen twee jaar uit de boeken geschreven wordt. Uit gegevens van het KNMI blijkt dat er vaker jaren zijn met een droge start, gevolgd door forse buien tijdens de zomer.

Om uit de problemen te komen, hebben we volgens Wanders een zeer natte juni nodig. "Het neerslagtekort is 85 millimeter meer dan normaal in deze tijd van het jaar. Daarmee missen we nu al meer dan een gemiddelde meimaand aan neerslag - water dat niet gevallen is, maar wel verdampt."

In De Bilt was het eind mei nog nooit zo droog. Maar dat betekent niet automatisch dat we ook de droogste zomer krijgen, laat bovenstaande grafiek van Niko Wanders zien.

Hangt er al een volle maand regen in de lucht? De weermodellen kunnen tot twee weken betrouwbare neerslagverwachtingen maken - en voorspellen voorlopig praktisch geen regen. Hydrologisch kunnen we nog iets verder vooruitkijken, zegt Wanders, door grondwaterstanden in het stroomgebied van de Rijn mee te wegen. "In Duitsland is het ook redelijk droog. We zien dat terug in de waterstanden bij Lobith - er stroomt op dit moment ook minder water de grens over dan normaal."

Krijgen we steeds vaker droogte, en wat valt eraan te doen?

De klimaatscenario's van het KNMI laten zien dat Nederland langzaam warmer wordt. Dit geeft extra verdamping, waardoor in een periode zonder regen planten en bodem sneller uitdrogen.

Klimaatverandering kan ook de hoeveelheid neerslag beïnvloeden, vooral via veranderende windpatronen. In de wintermaanden heeft Nederland vaker westenwinden en dus meer regen, terwijl klimaatmodellen bij ons in de zomer vaker hogedrukgebieden verwachten, en dus perioden zonder neerslag.

  • Paradoxaal: Onze zomers kunnen zowel droger als natter worden
    Zie ookParadoxaal: Onze zomers kunnen zowel droger als natter worden

Wanders zegt dat daarnaast de sneeuwval in de Alpen van invloed is. "In de zomer is nog een vijfde van ons Rijnwater gesmolten Zwitserse sneeuw. Als het daar in de winter vaker gaat regenen in plaats van sneeuwen, merken wij dat ook."

Het is volgens Wanders daarom ook belangrijk dat we ons landschap beter inrichten op droogten. "Droogte is iets dat langzaam komt en dan plots grote gevolgen heeft. Terwijl wij in de winter gewend zijn grote hoeveelheden water weg te pompen. We zouden lokaal misschien wat vaker wateroverlast moeten accepteren, zodat we grotere voorraden hebben om de drogere zomers door te komen."

  • In Achterhoek valt droogte al toe te schrijven aan klimaatverandering
    Zie ookIn Achterhoek valt droogte al toe te schrijven aan klimaatverandering
Beeld: NU.nl/Willem van Nunen
nujij comment245 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

KlimaatDroogte

NUjij: Uitgelichte reacties

e_v_aaeffc
Docent geschiedenis
25 mei 2020 om 15:35
Ons gazon (zandgrond, Midden Limburg) zag er eind april al uit alsof het augustus was. Ik heb het welgeteld een keer gemaaid....het groeit gewoon niet. Na de ervaringen van de droge zomers van afgelopen jaren en tienduizenden liters water geven hebben we afgelopen jaar een heel groot deel van de vaste beplating uit de tuin gehaald en vervangen door soorten die je bijna nooit water hoeft te geven en die toch mooi bloeien (lavendel, allerlei soorten vetplanten, naaldstruiken die diep wortelen etc - eigenlijk planten die je in mediterrane landen ziet). Ik geef nu alleen nog een lange bamboehaag water die staat in een sleuf omgeven door wortelbegrenzer waardoor het water binnen blijft. In de rest van de tuin zijn de bovenste 20 cm van de grond verder nu compleet tot poeder verdroogd.
Respect: 👍 6Reacties: 💬 4
Reageer
NiennaVala
25 mei 2020 om 15:09
De droogte is al weken te merken aan de tuinvogels. Ik vul dagelijks het vogelbadje bij en ze zitten nog net niet in de rij te wachten om te komen drinken. Overigens is het het voor de grondwaterstand veel beter als meer mensen een groene tuin zouden hebben, gras en bloemen en struiken. De wortels houden het vocht in de grond ipv dat de bestrating al het regenwater naar de riolen voert. Bovendien is je tuin in de zomer dan koeler dan een bestrate tuin met hier en daar een plantje. Vorige zomer hebben we een aantal keer het zwembadje gevuld. Als het water aan verversing toe was (je kunt het een poos gebruiken maar op een gegeven moment wil je het toch weer schoon hebben, of het bad een poosje uit de tuin) dan gaven we er eerst alle planten water van, tot het bad bijna leeg was. En dan de stop eruit en op het gras leeg laten lopen. Is de fauna ook heel blij mee trouwens.
Respect: 👍 16Reacties: 💬 4
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment245 reacties

Net binnen

  • 00:55
    Deelnemers Alpe d'HuZes halen dit jaar ruim 17 miljoen op voor kankeronderzoek
  • 00:54
    Delftse noodopvang voor asielzoekers blijft nog jaren open
  • 00:19
    Bill Cosby is opnieuw aangeklaagd voor seksueel misbruik
  • 00:07
    Opnieuw meer schone energie gebruikt vorig jaar

Meest gelezen

  • 1
    Ajax gaat niet verder met John Heitinga als hoofdtrainer
  • 2
    Advocaat Inez Weski wordt vrijgelaten, maar blijft wel verdachte
  • 3
    PSG zegt kampioensfeest af wegens zorgelijke toestand doelman Rico
  • 4
    Gerard Sanderink ook geschorst als topman van bouwbedrijf Strukton
  • 5
    Ajax neemt met pijn in hart afscheid van Heitinga: 'Maar we zoeken meer ervaring'


Nieuwsvideo's

  • De Krim aanvallen: mag Oekraïne dat wel of niet met westerse wapens?
    De Krim aanvallen: mag Oekraïne dat wel of niet met westerse wapens?
  • Scheidsrechter Taylor aangevallen op vliegveld door Roma-fans
    Scheidsrechter Taylor aangevallen op vliegveld door Roma-fans
  • Willem-Alexander en Máxima op eerste rij bij huwelijk Jordaanse kroonprins
    Willem-Alexander en Máxima op eerste rij bij huwelijk Jordaanse kroonprins
  • Honkballer gooit handschoen met bal erin naar honk
    Honkballer gooit handschoen met bal erin naar honk

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden