Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
    • Regio
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Thuis
    • Vakantie
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zaterdag 4 februari 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

Overzicht Vier belangrijke punten uit het klimaatakkoord

Door NU.nl

22 dec 2018 om 09:08Update: 4 jaar geleden
nujij comment414 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
De uitstoot van CO2 moet in 2030 met 49 procent zijn afgenomen ten opzichte van 1990. In 2050 moet dat een percentage van 95 procent zijn. Dat is het doel van het conceptklimaatakkoord dat eind december werd gepresenteerd. In het ontwerp staan honderden afspraken die door veel partijen zijn gemaakt. Vier belangrijke punten uit het voorlopige klimaatakkoord.

Bedrijven hebben groot aandeel in terugdringen uitstoot

Omdat de industrie een groot aandeel heeft in de uitstoot van CO2, is er voor bedrijven een belangrijke rol weggelegd in het terugdringen van de CO2-emissie. In het voorlopige klimaatakkoord staat dat bedrijven die in 2021 geen goedgekeurd CO2-verminderingsplan hebben ingediend een boete zullen krijgen. Die boete wordt elk jaar wat hoger. Als een bedrijf wel een CO2-reductieplan heeft ingediend, maar zich daar vervolgens niet aan houdt, dan volgt ook een boete. 

Minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) benadrukte vrijdag dat het belangrijk is dat "iedereen meedoet" en daarom wordt ook het milieuvriendelijker maken van woningen in het plan betrokken.

Goede isolatie voor woningen

Om zo min mogelijk warmte - en daarmee energie - verloren te laten gaan, moeten volgens het akkoord in de periode van 2022 tot 2030 zo'n 1,5 miljoen woningen en gebouwen goed geïsoleerd en aardgasvrij gemaakt worden. Woningcorporaties gaan de komende jaren tienduizenden huizen duurzamer maken. In het voorstel staat wel de voorwaarde dat de huur en de energierekening samen niet hoger mogen zijn dan het huidige bedrag dat bewoners betalen. "Zo krijgen huurders een betere woning tegen gelijke of lagere maandlasten", staat in het rapport.

Niet alle woningen die in Nederland staan zullen even goed geïsoleerd worden. Voor huizen die voor de oorlog zijn gebouwd, zullen de eisen minder streng zijn dan voor huizen die in de jaren negentig zijn gebouwd. Op die manier is minder energie nodig om woningen te verwarmen.

Als aanpassingen aan een koopwoning erg duur zijn, kan daar een zogeheten goedkope gebouwgebonden lening voor worden afgesloten. Deze lening rust dan niet op de huiseigenaar zelf, maar is verbonden aan het huis. Als de huiseigenaar de woning verkoopt, verhuist de lening automatisch mee naar de nieuwe eigenaar. 

Auto's emissievrij in 2030

Het streven is dat in 2030 geen nieuwe personenauto's meer worden verkocht die op benzine of diesel rijden. Nederland doet het in vergelijking met andere landen nu al goed op het gebied van elektrisch rijden. In 2018 reed 4,6 procent van alle auto's voor een deel of volledig op elektriciteit en dat is een verdubbeling ten opzichte van het jaar ervoor.

Als het doel wordt bereikt, dan betekent dit dat er in 2030 twee miljoen auto's in Nederland rijden die geen CO2 uitstoten. Er zijn dan wel 1,8 miljoen punten nodig waar auto's opgeladen kunnen worden. Ook vrachtwagens moeten de komende jaren zoveel mogelijk op elektriciteit gaan rijden.

Om het rijden op diesel en benzine te ontmoedigen, worden vanaf 2020 de accijnzen op benzine en diesel met 1 cent verhoogd. In 2023 zullen de accijnzen op diesel opnieuw met 1 cent worden verhoogd.

Volgens het plan mag de overheid in 2028 geen auto's meer gebruiken die op fossiele brandstoffen rijden, om zo zelf ook een bijdrage te leveren aan het terugdringen van de CO2-uitstoot.

Korting op elektrische auto's

Om de verkoop van elektrische auto's de komende jaren te stimuleren, moeten kopers van auto's die geen CO2 uitstoten nog meer korting krijgen dan nu al het geval is. In 2021 zal die korting met 6.000 euro het hoogst zijn. In de jaren daarna wordt die afgebouwd naar uiteindelijk een bedrag van 2.200 euro in 2030.

De genoemde korting geldt alleen voor auto's onder de 60.000 euro. Voor auto's die duurder zijn, wordt geen subsidie gegeven. Voor auto's met een aankoopbedrag van tussen de 40.000 euro en 60.000 euro wordt dus een korting gegeven. Daarvoor geldt wel: hoe duurder de auto, des te lager de korting.

Verder wordt de voorwaarde gesteld dat de auto minstens acht jaar in Nederland geregistreerd blijft staan. Als het voertuig in die tijd toch in het buitenland wordt geregistreerd, dan moet de subsidie door de koper van de auto worden terugbetaald.

  • Kabinet presenteert klimaatplannen, nog geen definitief akkoord
    Zie ookKabinet presenteert klimaatplannen, nog geen definitief akkoord

Eerder

  • 20 dec 2018 om 21:41
    Kabinet en coalitie bijeen voor overleg over klimaatakkoord
    Kabinet en coalitie bijeen voor overleg over klimaatakkoord
  • 20 dec 2018 om 16:05
    Milieuorganisaties en FNV tegen klimaatakkoord, ondertekening gaat door
    Haven van IJmuiden.
  • 20 dec 2018 om 16:30
    EU-lidstaten eens over verminderen CO2-uitstoot van vrachtwagens
    EU-lidstaten eens over verminderen CO2-uitstoot van vrachtwagens
  • 20 dec 2018 om 15:16
    Grote meerderheid Tweede Kamer stemt definitief in met Klimaatwet
    Grote meerderheid Tweede Kamer stemt definitief in met Klimaatwet
  • 20 dec 2018 om 11:07
    2018 komt in top drie van warmste jaren ooit gemeten terecht
    Door de droogte is de waterstand in de Rijn en Maas lager dan normaal gesproken in juli en op sommige plekken valt de rivier droog.
Beeld: ANP
nujij comment414 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

Klimaat

NUjij: Uitgelichte reacties

Paf
22 dec 2018 om 10:49
In mijn ogen zijn alle punten goed voor de werkgelegenheid, maar voor het milieu een druppel op een gloeiende plaat. Ik ben milieutechnisch best goed bezig. Heb geen kinderen en nooit een auto gehad. Wel woon ik in een oud slecht geisoleerd huis. Had niet veel keus, wachtlijsten voor huur zijn erg lang en kon geen nieuwer huis betalen. Nu ben ik blijkbaar verplicht een lening af te sluiten om mijn huis beter te isoleren. Daar heb ik niet zoveel zin in. Welke sector zal hier voordeel aan hebben? Als de hele consumptiemaatschappij niet aangepakt wordt heeft het weinig zin. Containerschepen die goederen naar landen vervoeren die dezelfde goederen produceren. Producenten die hun produktkwaliteit verlagen om goedkoper en meer te verkopen, met een lagere levensduur zodat de consument sneller vervanging moet kopen. Wat een verspilling, dat zou aangepakt moeten worden. Het gaat hier zoals altijd om het economische gewin, niet het ecologische.
Respect: 👍 19Reacties: 💬 2
Reageer
Willem_Kloppenburg
22 dec 2018 om 10:10
Het lijkt er sterk op dat niemand zich afgevraagd heeft of er uberhaupt wel stroom genoeg is, of de netwerken wel capaciteit genoeg hebben en dat je minimaal 1.000.000 laadpalen nodig hebt. Als je die in 10 jaar wil realiseren dan zul je er 400 per werkdag neer moeten zetten. Deze Nijpels VVD show over een non probleem kun je het beste vergelijken met een uitgelaten schoolklas die elkaar gek aan het maken zijn voordat de bus vertrekt om op schoolreisje te gaan.
Respect: 👍 24Reacties: 💬 5
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment414 reacties

Net binnen

  • 13:06
    Vooralsnog geen aanwijzingen dat Rusland achter de Nord Stream-explosies zat
  • 12:38
    Nieuw op Netflix: deze films en series verschenen deze week
  • 12:30
    Dit vinden jullie van prijsverschil per kapper: 'Logisch dat je meer betaalt voor senior'
  • 12:25
    Lowlands ondanks duurdere kaarten binnen kwartier uitverkocht

Meest gelezen

  • 1
    Drie rappers na wekenlange vermissing dood teruggevonden in kelder Detroit
  • 2
    Brazilië brengt vliegdekschip met asbest ondanks protesten tot zinken in oceaan
  • 3
    Wat kun je doen aan het geluid van warmtepompen?
  • 4
    Zelfde kapsalon, zelfde behandeling en tóch steeds vaker prijsverschil
  • 5
    China laat volgens VS ook 'spionageballon' boven Latijns-Amerika vliegen


Nieuwsvideo's

  • Spioneren met ballonnen in plaats van satellieten: hierom is dat handig
    Spioneren met ballonnen in plaats van satellieten: hierom is dat handig
  • Brandweer redt hond na val in metersdiepe put in VS
    Brandweer redt hond na val in metersdiepe put in VS
  • Chilenen ontvluchten brandende huizen tijdens hittegolf
    Chilenen ontvluchten brandende huizen tijdens hittegolf
  • Directeur Curaçaos museum vraagt koning om excuses slavernijverleden
    Directeur Curaçaos museum vraagt koning om excuses slavernijverleden

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
    • Regio
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Thuis
    • Vakantie
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Cookie instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden