Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zondag 11 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Hamer toetsenbord rechter digitaal recht downloadverbod

Bewaarplicht telecom blijft van kracht ondanks Europese uitspraak

Door NU.nl/ANP

18 nov 2014 om 18:30Update: 9 jaar geleden
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Het kabinet houdt de bewaarplicht voor telecommunicatiegegevens in stand, maar toetst aanvragen bij de rechter. Het Europese Hof van Justitie verklaarde de richtlijn eerder ongeldig.

Onder de nieuwe regelgeving moeten opsporingsdiensten zich aan strengere regels houden om bewaarde bel- en internetgegevens van burgers in te kijken. Dat maakt het kabinet maandagavond bekend.

Het kabinet wil opgeslagen data beter beveiligen ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer van mensen, meldt minister Opstelten van Veiligheid en Justitie in een brief aan de Tweede Kamer. Door de nieuwe regels zijn de bewaarde gegevens van burgers pas na toetsing van een rechter in te zien.

Bewaarplicht

Aanleiding voor de aanpassing is een uitspraak van het Europees Hof van Justitie dat dit voorjaar een streep zette door een Europese richtlijn voor de opslag van persoonsgegevens om zware misdaad te kunnen aanpakken. Volgens Opstelten betekent dat niet dat de Nederlandse regels opeens ongeldig zijn, maar wijzigingen zijn wel nodig.

De bewaarplicht zorgt ervoor dat providers zogenoemde metadata over internet- en telefoonverkeer moeten bewaren. Dat is het gros van de data die geen betrekking op de inhoud van gesprekken of bijvoorbeeld verstuurde berichten heeft.

Volgens het Europese Hof van Justitie is die mate van persoonlijke dataopslag in stijd met het Europese Handvest van de grondrechten, en zouden minder gegevens bewaard moeten worden.

Mensenrechten

Digitale burgerrechtenbeweging Bits of Freedom noemt de instandhouding van de wet ondanks de aanscherping een "onbegrijpelijke inbreuk op mensenrechten". "Staatssecretaris Teeven stapt lichtzinnig over de kritiek van de Europese rechters heen", aldus Rejo Zenger van Bits of Freedom. "De regering moet juist per direct de handhaving van de wet opschorten en alles in het werk stellen om de wet zo snel mogelijk ongedaan te maken. Nu moet het parlement de staatssecretaris dwingen dat te doen."

Volgens het kabinet is het instandhouden van de bewaarplicht van groot belang voor de bestrijding van zware misdrijven. "Zonder telecommunicatiegegevens komt de aanpak van bijvoorbeeld jihadisten, kinderpornografie, roofovervallen, moord en doodslag in gevaar of wordt zelfs onmogelijk", aldus minister Opstelten in zijn brief aan de Kamer.

De bewaartermijnen die al golden, blijven van kracht. Dat betekent een bewaartermijn van zes maanden voor internetgegevens en twaalf maanden voor telecomgegevens. De zwaarte van misdrijven is doorslaggevend voor hoe lang opsporingsdiensten mogen terugkijken in gegevens. Bij lichte misdrijven mogen telecomgegevens daarom straks nog maar zes maanden worden teruggegekeken.

Raad van State

D66 zegt fel tegenstander te zijn van het in stand houden van de bewaarplicht. De partij wijst naar het advies van de Raad van State, dat de minister van Veiligheid en Justitie op 17 juli 2014 al een brief stuurde.

De Raad van State gaf de minister toen de aanbeveling de bewaarplicht in te trekken. "De uitspraak van het Hof wierp al de vraag op of de ongeldigheid ook zou gelden voor de Nederlandse bewaarplicht", reageert D66-Tweede Kamerlid Gerard Schouw. "De Raad is helder in zijn uitspraak; dat is het geval. Ik ga er vanuit dat staatssecretaris Teeven per direct de bewaarplicht intrekt. Het kan niet zo zijn dat Nederland na de Europese en Nederlandse uitspraken door blijft gaan met opslag van deze gegevens."

D66 noemt het opmerkelijk dat het Ministerie van Veiligheid en Justitie pas zo lang na het advies van de Raad van State met een wijziging op het gebied van de bewaarplicht komt.

Eerder

  • 08 apr 2014 om 14:28
    Teeven wil telefoon- en internetgegevens blijven opslaan
    Teeven wil telefoon- en internetgegevens blijven opslaan
  • 08 apr 2014 om 13:39
    'Uitspraak bewaarplicht raakt ook werkwijze inlichtingendiensten'
    'Uitspraak bewaarplicht raakt ook werkwijze inlichtingendiensten'
  • 08 apr 2014 om 10:01
    Europese bewaarplicht ongeldig verklaard door Hof van Justitie
    Europese bewaarplicht ongeldig verklaard door Hof van Justitie
Beeld: Thinkstock
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

bewaarplicht


Aanbevolen artikelen

Net binnen

  • 00:25
    Weer een explosie in Rotterdam, geen gewonden
  • 00:11
    CL-winnaar City pas maandag gehuldigd met bustour: Aké voorlopig niet bij Oranje
  • 23:59
    Aké uitzinnig na Champions League-winst: 'Dit was een perfect seizoen'
  • 23:34
    De reuzebadeend in de haven van Hong Kong zwemt weer in zijn eentje

Meest gelezen

  • 1
    Dertienjarig meisje verdronken in recreatieplas Alblasserdam
  • 2
    'Unabomber' Ted Kaczynski op 81-jarige leeftijd dood gevonden in gevangenis
  • 3
    Hoe vier kinderen na miraculeuze overleving in gevaarlijke jungle werden gered
  • 4
    Vrouw overleden in Schaijk, aed was onbruikbaar doordat accu was gestolen
  • 5
    Zonnepaneleneigenaar moet zich niet blindstaren op energietarief


Nieuwsvideo's

  • Rodri schiet Manchester City op voorsprong in Champions League-finale
    Rodri schiet Manchester City op voorsprong in Champions League-finale
  • Waarom hete dagen in Nederland vaak zo klam aanvoelen
    Waarom hete dagen in Nederland vaak zo klam aanvoelen
  • Behulpzame beveiliger stofzuigt Airpod van rails in Japan
    Behulpzame beveiliger stofzuigt Airpod van rails in Japan
  • Hulpdiensten in actie bij plas in Alblasserdam waar meisje verdronk
    Hulpdiensten in actie bij plas in Alblasserdam waar meisje verdronk

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden