Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Donderdag 1 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
depressieve jonge boy

Psychiater: 'Antidepressiva worden te veel in het verdomhoekje gedrukt'

Door Hagar Jobse

29 jan 2020 om 23:00Update: 3 jaar geleden
nujij comment62 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
De meningen over de effecten van antidepressiva zijn sterk verdeeld. Psychiater Christiaan Vinkers erkent dat niet iedereen gebaat is bij het slikken ervan. Maar nu wordt de medicatie volgens hem wel erg in het verdomhoekje gedrukt. Samen met ziekenhuisapotheker Roeland Vis schreef hij er een boek over: Even slikken. De zin en onzin van antidepressiva.

Hoe komt het dat de meningen over antidepressiva zo uiteenlopen?

"Het debat rond antidepressiva is inderdaad erg gepolariseerd. Vergeleken met andere medicijnen zijn de meningen rondom antidepressiva vrij uitgesproken. Dit komt denk ik omdat dat er veel hardnekkige vooroordelen zijn over antidepressiva. Bijvoorbeeld dat het gebruik ervan altijd veel ernstige bijwerkingen geeft en dat antidepressiva niet zouden werken."

Is dat dan niet zo?

"Sommige mensen kunnen inderdaad last krijgen van bijwerkingen zoals een verlaagd libido, gewichtstoename of slapeloosheid. Maar dat geldt zeker niet voor iedereen. Het is goed om aandacht te hebben voor de negatieve effecten, maar er moet ook ruimte zijn voor positieve verhalen van mensen bij wie de kwaliteit van leven aanzienlijk verbeterd is door antidepressiva. Soms zijn antidepressiva letterlijk levensreddend."

In een eerder interview met NU.nl stelt oud-huisarts en epidemioloog Dick Bijl dat de effectiviteit van antidepressiva zeer gering is. Volgens hem worden de klachten bij mensen met een lichte depressie na verloop van tijd vanzelf minder en komt dat niet door de medicijnen.

"Ik ben het met hem eens dat een antidepressivum bij een lichte depressie niet zo voor de hand ligt. Antidepressiva zijn geen gelukspillen die je te pas en te onpas moet inzetten. Ook ik zou mensen met lichte depressieve klachten eerst adviseren om meer te gaan sporten, goed te slapen, minder te stressen en psychologische behandeling te volgen voordat ik antidepressiva zou voorschrijven."

Wanneer moet je het dan wél en wanneer niet voorschrijven?

"Dat verschilt per persoon. Antidepressiva zijn een van de opties wanneer je depressies of angst en dwangklachten tegen wil gaan. Meestal is dat bij ernstigere klachten, maar ook bij jarenlange lichte depressieve klachten kan het een optie zijn."


Als je in de put zit en niet meer kunt genieten, moeten wat mij betreft alle opties op tafel liggen.

"Ik heb patiënten gehad die allerlei verschillende psychotherapieën hebben gehad, maar bij wie dat niet hielp. Uiteindelijk hielpen antidepressiva wel goed. Als je in de put zit en niet meer kunt genieten, moeten wat mij betreft alle opties op tafel liggen."

"Vaak is het vinden van een behandeling die werkt echt een zoektocht voor mensen. Het is daarom belangrijk om eerlijke informatie te geven over de mogelijke nadelen, maar ook de voordelen van antidepressiva."

Huisartsen zouden antidepressiva te snel voorschrijven. Hoe kijk jij hiertegenaan?

"Ik vind dat huisartsen te veel de zwarte piet krijgen in dit debat. Er zijn zeker mensen bij wie antidepressiva te snel worden voorgeschreven, maar daartegenover staat een hele groep mensen die nooit een antidepressivum krijgen terwijl ze er wel baat bij zouden hebben."


Ik wil het medicijn niet promoten, maar vind dat we er ook niet bang voor moeten zijn.

"Ik krijg weleens mensen in mijn praktijk die al jarenlang met depressies worstelen en met wie nog nooit de optie van een antidepressivum is besproken. Hiermee wil ik het medicijn niet promoten, maar ik vind dat we er ook niet bang voor moeten zijn. Antidepressiva worden te veel in het verdomhoekje gezet, terwijl we heel erg blij mogen zijn dat ze überhaupt bestaan."

Epidemioloog Bijl stelt dat het moeilijk is om vervolgens ook weer met antidepressiva te stoppen.

"Stoppen met antidepressiva is inderdaad een onderschat probleem waar gelukkig steeds meer aandacht voor is. Dat wil niet zeggen dat iedereen hiermee moeite ervaart. Elk jaar zijn er honderdduizenden Nederlanders die stoppen met antidepressiva. Daarnaast is er een groep die hier problemen van ondervindt. Voor deze mensen is het belangrijk dat er meer kennis over en begeleiding bij het afbouwen komt."

Foto: Getty Images

Volgens psychiater Christiaan Vinkers worden antidepressiva te veel in het verdomhoekje gezet. (Foto: Getty Images)

Er zijn mensen die hun leven lang aan de antidepressiva zitten. Is dat kwalijk?

"Lang niet altijd. Uit ervaring weet ik dat de meeste mensen uiteindelijk willen stoppen. Toch is er ook een groep patiënten bij wie de voordelen zwaarder wegen dan de nadelen. Stoppen moet nooit een doel op zich zijn. Als iemand er echt veel baat bij heeft, is het vervelend om uit de omgeving de hele tijd te horen dat je moet stoppen."

Vinkers is psychiater en als onderzoeker verbonden aan het Amsterdam UMC Hij doet ook onderzoek naar stress en veerkracht. Hij is auteur van het boek: Even slikken; de zin en onzin van antidepressiva. Ook richtte hij de informatiesite antidepressiva.nl op.

Eerder

  • 24 dec 2019 om 09:55
    Omgaan met depressie in omgeving: 'Kijk wat je allemaal hebt' helpt niet
    Omgaan met depressie in omgeving: 'Kijk wat je allemaal hebt' helpt niet
  • 11 sep 2019 om 22:01
    Wat is het verschil tussen somberheid en een depressie?
    Wat is het verschil tussen somberheid en een depressie?
  • 18 jul 2019 om 17:16
    NUcheckt: Waarom studie niet aantoont dat pil kans op depressie vergroot
    NUcheckt: Waarom studie niet aantoont dat pil kans op depressie vergroot
  • 18 apr 2019 om 00:23
    Depressie versus burn-out: Wat zijn de verschillen?
    Depressie versus burn-out: Wat zijn de verschillen?
Beeld: 123RF
nujij comment62 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

Gezondheid

NUjij: Uitgelichte reacties

Tuinkriebels
30 jan 2020 om 11:29
Zonder anti depressie medicijn was ik er niet meer geweest. Ik heb 5 depressies gehad in mijn leven. De laatste (2jaar geleden) was de zwaarste. Omdat ik er uit ervaring bij eerdere depressies op vertrouwde dat het medicijn mij zou helpen heb ik het volgehouden. Het was zo zwaar, dat is niet te beschrijven en heel moeilijk te begrijpen voor mensen die dat nooit hebben meegemaakt. Dus tegen de mensen met een mening tegen het gebruik van anti depressieve zeg ik, jij bent zeker weten nog nooit zo erg depressief geweest. Wees maar blij maar bemoei je er niet mee.
Respect: 👍 24Reacties: 💬 3
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment62 reacties

Net binnen

  • 09:44
    Kim Kardashian probeert kinderen af te schermen van uitlatingen Ye
  • 09:39
    Zon- en windenergie groeit wereldwijd sneller dan ooit
  • 09:27
    EL-winnaar Sevilla had niet getraind op penalty's: 'We waren vol vertrouwen'
  • 09:09
    Amazon schikt voor 29 miljoen met toezichthouder in Amerikaanse privacyzaken

Meest gelezen

  • 1
    That '70s Show-acteur Danny Masterson schuldig bevonden in verkrachtingszaak
  • 2
    Sevilla wint Europa League voor 7e keer na penalty's tegen Roma van Mourinho
  • 3
    Bewusteloze vrouw beste kaasroller in jaarlijkse kaasrolrace
  • 4
    Inflatie blijkt hardnekkig, prijzen in mei harder gestegen dan in april
  • 5
    Merendeel ExxonMobil-aandeelhouders wijst dwingende klimaataanpak af


Nieuwsvideo's

  • Bij deze luxueuze bruiloft zijn ons koningspaar en Amalia te gast
    Bij deze luxueuze bruiloft zijn ons koningspaar en Amalia te gast
  • Camera neemt geluid op van dodelijke luchtaanval op Kyiv
    Camera neemt geluid op van dodelijke luchtaanval op Kyiv
  • Amerikanen filmen terugkeer van SpaceX-capsule naar aarde
    Amerikanen filmen terugkeer van SpaceX-capsule naar aarde
  • Dashcam filmt hoe kruisraket zonder ontploffen weg in Kyiv raakt
    Dashcam filmt hoe kruisraket zonder ontploffen weg in Kyiv raakt

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden