Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Donderdag 8 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Hoe kom jij rond? Lisa (21): 'Door thuis te wonen bespaar ik mijn ouders geld'

Hoe kom jij rond? Lisa (21): 'Door thuis te wonen bespaar ik mijn ouders geld'

Door Govrien Oldenburger

03 sep 2022 om 14:58Update: 9 maanden geleden
nujij comment768 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
De boodschappen worden duurder, net als energie en benzine. Voor starters is het moeilijk om een huis te vinden. En studenten bouwen soms torenhoge studieschulden op. In deze rubriek vertellen jonge mensen hoe zij rondkomen, en geeft het Nibud tips.
Lisa (21) woont nog bij haar ouders (maar nu even niet).

Inkomsten: 300 euro per maand

  • Stagevergoeding: 300 euro
  • Zorgtoeslag: 111 euro (dit gaat naar haar ouders)

Uitgaven: +/- 337 euro per maand (haar ouders betalen de rest)

  • Kamerhuur: 570 euro inclusief gas, water, elektriciteit en internet (dit betalen haar ouders)
  • Collegegeld: 184 euro (dit betalen haar ouders)
  • Zorgverzekering: 150 euro (dit betalen haar ouders)
  • Telefoon: 10 euro (dit betalen haar ouders)
  • Eten: +/- 200 euro (zolang ze op kamers woont, betaalt ze dit zelf)
  • Reiskosten: +/- 17 euro
  • Kleding en leuke dingen: +/- 100 euro
  • Abonnementen Spotify en Videoland: 20 euro

Studieschuld: geen
"Ik ben vierdejaarsstudent journalistiek in Ede. Eigenlijk woon ik bij mijn ouders, maar vanaf september zit ik een half jaar op kamers in Utrecht voor een stage. Vorig jaar woonde ik ook een half jaar in Amsterdam voor een stage. Dat viel helaas middenin de lockdownperiode. Doordeweeks werkte ik alleen maar en in het weekend ging ik terug naar huis."

"Mijn ouders betalen al mijn studiekosten, ook de huur tijdens mijn stages. Als ik uit huis had willen gaan, hadden ze dat ook betaald. Dat doen ze ook voor mijn broer in Den Haag. Maar Ede is goed aan te rijden en ik vind het niet zo'n leuke studentenstad. Bovendien is een kamer duur. Daarom vind ik het niet nodig om uit huis te gaan. Zo bespaar ik mijn ouders toch veel geld."

Volg Generatie NU

Ontvang meldingen bij nieuwe uitlegartikelen voor jongvolwassenen

Twijfels

"Toen ik ging studeren, koos ik ervoor om dicht bij huis te blijven. Maar tijdens mijn studie leerde ik nieuwe mensen kennen, waarvan de ene helft in Ede woont en de andere helft niet. Ik heb weleens getwijfeld om op kamers te gaan, want ik vond het toch wel gezellig. Maar toen kwamen er ook nog twee coronajaren, wat het helemaal overbodig maakte."

Baantje kwijt

"Nu woon ik dus een paar maanden in Utrecht. Zolang ik op kamers woon, betaal ik mijn eigen boodschappen van mijn stagevergoeding. Ik heb door de jaren heen verschillende bijbaantjes gehad, maar nu even niet. De laatste bijbaan was bij de GGD, waar ik bron- en contactonderzoek deed. Dat kon vanuit huis en betaalde goed, dus dat was superchill. Maar toen de coronapiek voorbij was, verloor ik die baan. Nu wil ik me vooral richten op mijn stage. Al zoek ik misschien nog een bijbaantje voor in het weekend."

  • Wat vind jij van dit artikel? Laat hier je mening achter

Vrij studentenleven

"Ik ben mijn ouders heel dankbaar dat ik zo'n vrij studentenleven heb en dat ik geen studieschuld opbouw. Ik weet hoe goed ik het heb. Ik ken genoeg studenten die moeilijker kunnen rondkomen."

"Ik vind het wel kwalijk dat wij geen basisbeurs hebben gehad. Ik heb niks te klagen, maar als ik die had gekregen was ik misschien toch op kamers gegaan. Zo dompel je je toch meer onder in het studentenleven en bouw je een nieuw leven en netwerk op."

Marion Weijers is adviseur publieksvoorlichting bij het Nibud.
Foto: Nibud

Marion van het Nibud:

"Als je op jezelf gaat wonen, krijg je allerlei vaste uitgaven: huur, energie, woonverzekeringen, boodschappen enzovoort. Om daaraan te wennen, kun je je ouders alvast een bijdrage betalen. Zo krijg je ook meteen zicht op hoeveel je overhoudt voor je eigen uitgaven, zoals je zorgverzekering, kleding en abonnementen. Als je ouders geen bijdrage nodig hebben, kunnen ze het misschien voor je sparen. Zo bouw je een startkapitaal op."

"Wil je weten waar je geld blijft? Wees eerlijk! Schrijf echt alles op, ook die koffie op het station en dat scooterritje. Natuurlijk moet je leuke dingen doen. Maar als je ergens op kunt besparen, is dat het eerste. Neem je eigen eten mee naar het park, in plaats van buiten de deur te lunchen. Of nodig vrienden thuis uit, in plaats van op het terras. Ook kun je abonnementen op Spotify en Videoland delen met huisgenoten."

Ben jij tussen de achttien en dertig jaar? Wil je vertellen hoe je rondkomt en ook tips krijgen van het Nibud? Stuur dan een mail naar ingeborg@nu.nl. Zet daarin je leeftijd en financiële situatie.

NU.nl is benieuwd naar je mening over dit artikel. Klik hier om een vragenlijst in te vullen van één minuut. Heel erg bedankt!

nujij comment768 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

GeldGeneratieNU

NUjij: Uitgelichte reacties

VanBinsbergen
03 sep 2022 om 15:28
Ik zou niet zo afhankelijk willen zijn van mijn ouders eerlijk gezegd als het gaat om financiële kosten bijleggen. Mijn vader stelde een paar jaar terug ook voor om bij te leggen. Maar ik sloeg het over. Zo'n stagevergoeding is ook niks, kun je amper van rondkomen. Zit zelf ook in een vrij druk jaar waarbij ik niet meer kan werken dan 2 dagen in de week. En merk zelf ook wel dat het steeds pittiger word om rond te komen. En ik ben als het gaat op m'n inkomen vrij zuinig. Uiteindelijk komt er een punt dat ik terug naar huis ga omdat ik het niet meer kan betalen. En misschien toch een betere uitkomst omdat ik dan gewoon normaal kan sparen. Niks mis mee om als student nog thuis te wonen, misschien juist wel heel slim.
Respect: 👍 42Reacties: 💬 9
Reageer
Orakel_Leon
03 sep 2022 om 15:27
Op jezelf wonen is nogal een stap, dit heb ik niet zo lang geleden gedaan op mijn 23e nadat woonvormen met kamertraining niet echt meer bij mij paste en ik opeens een zeer hoge eigen bijdrage vanwege die leeftijd moest betalen. En 23 was ook gelukkig nèt het moment waarop ik huurtoeslag kon aanvragen, waardoor het opeens een goed idee lijkt. Het beste is om een begroting te maken en deze ruim te houden. Ook moet je wat opzij zetten voor de werkzaamheden van je eerste woning. Zo had ik bijvoorbeeld er geen rekening mee gehouden dat bijvoorbeeld een simpele vinylvloer best wel duur is en dat schilderen met muurverf best wel een klus is en je ook redelijk veel geld betaald voor een emmer goede verf. (die goedkoopste is een duurkoop omdat je meerdere lagen moet aanbrengen) Het lastigste is om je energieverbruik in te schatten, het eerste jaar kreeg ik ruim 1200 euro terug omdat ik best zuinig was omdat ik het niet zo snel koud heb. Maar dit is uiteraard voor iedereen zeer verschillend.
Respect: 👍 11Reacties: 💬 1
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment768 reacties

Net binnen

  • 15:28
    Nederlands kind gewond geraakt bij mesaanval op speelplaats in Frankrijk
  • 15:27
    VideoAutomobilist filmt grote brand op E19 na ongeluk met vrachtwagens
  • 15:25
    Gediskwalificeerde Kato neemt revanche met Roland Garros-titel in gemengd dubbel
  • 15:14
    Igone de Jongh ziet kind van ex Thijs Römer nog steeds als haar 'eigen dochter'

Meest gelezen

  • 1
    Steeds meer Nederlanders zijn bezorgd over hun geldzaken in de toekomst
  • 2
    Man met mes valt kinderen aan op speelplaats in Frankrijk, meerdere gewonden
  • 3
    Rutte voelt 'schaamte' voor debacle in Groningen en verliest vertrouwen oppositie
  • 4
    NU+Gravin Eloise verjongt het koningshuis: 'We kennen haar beter dan Amalia'
  • 5
    Kanker bij actrice Shannen Doherty is uitgezaaid naar haar hersenen


Nieuwsvideo's

  • Ooggetuige filmt man die kinderen neerstak in Frankrijk
    Ooggetuige filmt man die kinderen neerstak in Frankrijk
  • Joran van der Sloot onder bewaking vervoerd voor uitlevering aan VS
    Joran van der Sloot onder bewaking vervoerd voor uitlevering aan VS
  • Dankzij 3D-print kan iedereen voelen aan het Meisje met de parel
    Dankzij 3D-print kan iedereen voelen aan het Meisje met de parel
  • Timelapse toont hoe New York oranje kleurt door bosbranden in Canada
    Timelapse toont hoe New York oranje kleurt door bosbranden in Canada

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden