Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Woensdag 31 mei 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Betalen met telefoon of ring steeds populairder (maar heeft ook een keerzijde)

Betalen met telefoon of ring steeds populairder (maar heeft ook een keerzijde)

Door Noémi Prent

13 jun 2021 om 21:32
nujij comment163 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Recent onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) laat zien dat het aantal contactloze betalingen enorm is gestegen. Niet alleen betalingen met pinpassen, maar met name die met smartphones winnen aan populariteit. En die trend zal voorlopig nog wel even doorzetten, verwachten de experts. Is dat goed nieuws?

"Ontwikkelingen die normaal twee jaar zouden duren, hebben nu in een paar maanden plaatsgevonden", legt financieel psycholoog Anne Abbenes uit. Vanaf de eerste lockdown is de voorkeur voor contactloos betalen gestegen van 46 naar 62 procent.

In 2019 betaalde slechts 3 procent van de mensen contactloos met een smartphone; in 2021 is dat aandeel mede door Apple Pay toegenomen tot 24 procent, concludeerde betaaldienstaanbieder CCV.


Mensen die nu op contactloos betalen zijn overgestapt, zullen niet snel teruggaan.
Anne Abbenes, financieel psycholoog

De ontwikkeling heeft alles te maken met de coronacrisis. "Als er urgentie is, dan heeft de mens de gave om zich sneller aan te passen." De financieel psycholoog verwacht dat de trend doorzet. "Mensen die nu op contactloos betalen zijn overgestapt, zullen niet snel teruggaan naar betalingen met pin."

Byebye betaalpas

Op dit moment wordt 16 procent van alle contactloze betalingen met een smartphone, smartwatch of andere wearable uitgevoerd. De rest gebeurt nog met de pas. "Maar we gaan de betaalpas in de toekomst steeds minder gebruiken", verwacht Berend Jan Beugel van Betaalvereniging Nederland.

"Steeds meer mensen hebben een toestel dat geschikt is voor contactloze betalingen. De groei van contactloze betalingen is daarvan afhankelijk", legt Beugel uit. "Ook apps die contactloze betalingen mogelijk maken, zoals Google Pay en Apple Pay, worden steeds breder beschikbaar."


Mijn moeder van 87 draagt een ring met betaalchip. Ze heeft hem altijd om.
Berend Jan Beugel, Betaalvereniging Nederland

Er komen steeds meer passieve betaalinstrumenten bij. Denk bijvoorbeeld aan ringen en armbanden of zelfs zonnebrillen met de benodigde chips erin verwerkt. "Het voordeel van die betaalmiddelen is dat je ze nooit hoeft op te laden en ze in principe altijd bij je draagt. Daarom worden ze passief genoemd", aldus Beugel. "Mijn moeder van 87 draagt een ring met betaalchip. Ze heeft hem altijd om; hij is waterbestendig en ze kan er dus mee onder de douche. Voor haar is dit heel handig."

Voorheen was het nadeel van passieve betaalinstrumenten dat je vanaf een bepaalde limiet alsnog je betaalpas nodig had. "Die tijd is voorbij door technologische vooruitgang. Nu hoef je na overschrijding van de limiet alleen nog de pincode in te tikken; daar is de betaalpas dan niet meer bij nodig", legt de betaalexpert uit.

Terwijl een bankpas vaak gratis is en van de bank komt, moet je wearables op dit moment nog wel zelf aanschaffen. Beugel: "Als banken ze aanbieden, moet je er ook zelf voor betalen. Maar ik verwacht wel dat banken het breder gaan aanbieden."

Veiligheid maakt contactloos betalen interessant voor ouderen

Hoewel bij veel nieuwe ontwikkelingen ouderen wat later instappen, ging vooral deze groep sinds de coronacrisis steeds vaker over op contactloos betalen, zag DNB. "Ouderen bleken deze betaalvorm eigenlijk heel prettig te vinden. Contactloos betalen is veiliger, omdat bijvoorbeeld minder gelegenheid is om een pincode af te kijken. Dat kan een reden zijn waarom juist ouderen hiervoor openstaan", aldus Abbenes.

Voor ouderen die veranderingen omtrent betaalvormen lastig vinden, helpt het om de veiligheid van contactloos betalen te benadrukken. "Bijkomend voordeel is ook dat ouderen hun pincode straks niet meer hoeven te onthouden."

Voor jonge generaties kan contactloos betalen een valkuil zijn

Contactloos betalen heeft dus vooral voordelen, stelt zowel Abbenes als Beugel. Voor de jongere generaties is er alleen wel een klein risico. "Contactloos betalen heeft een drempelverlagend effect", weet Abbenes. "Het is gemakkelijker om geld uit te geven, want je 'voelt' het niet." Uit onderzoek is gebleken dat mensen contactloos 30 procent meer uitgeven. Dat geldt vooral voor jongeren.

De financieel psycholoog raadt ze aan een app te gebruiken bij contactloze betalingen. "Die geven inzicht in je financiën. Als jij met je telefoon betaald hebt, krijg je daar een melding van. Zo wordt de drempel voor geld uitgeven weer iets verhoogd."

Eerder

  • 22 dec 2020 om 11:27
    Vooral ouderen betalen steeds vaker contactloos sinds uitbraak corona
    Vooral ouderen betalen steeds vaker contactloos sinds uitbraak corona
  • 28 jan 2020 om 16:32
    Meer dan drie miljard contactloze betalingen in 2019
    Meer dan drie miljard contactloze betalingen in 2019
  • 28 nov 2019 om 11:33
    Nederlanders betalen van alle Europeanen het meest met wearables
    Nederlanders betalen van alle Europeanen het meest met wearables
Beeld: Marcus Aurelius from Pexels
nujij comment163 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

GeldContactloos betalen


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment163 reacties

Net binnen

  • 18:19
    VideoChinese straaljager scheert rakelings langs Amerikaans vliegtuig
  • 18:19
    Oranjevrouwen spelen richting WK besloten oefenwedstrijd tegen jongensteam
  • 18:08
    Queer Eye-stylist Tan France opnieuw vader geworden
  • 18:05
    KNVB in conflict met Europese topclubs over afstaan speelsters voor WK

Meest gelezen

  • 1
    Was het stelsel echt aan vervanging toe? Vijf vragen over het nieuwe pensioen
  • 2
    Vrouwelijke gevangenen Nieuwersluis structureel misbruikt door personeel
  • 3
    Een op de tien volwassenen kwetsbaar door opstapelende problemen
  • 4
    Verwoest dak van Notre-Dame wordt met middeleeuwse technieken herbouwd
  • 5
    Verdachte van ongeluk waarbij gezin omkwam filmde dat hij veel te hard reed


Nieuwsvideo's

  • Is kaas nou echt zo slecht voor je?
    Is kaas nou echt zo slecht voor je?
  • Chinese straaljager scheert rakelings langs Amerikaans vliegtuig
    Chinese straaljager scheert rakelings langs Amerikaans vliegtuig
  • Ruiter probeert wolf weg te jagen in Drents-Fries natuurgebied
    Ruiter probeert wolf weg te jagen in Drents-Fries natuurgebied
  • De ene na de andere misstand: dit is er met Peter Gillis aan de hand
    De ene na de andere misstand: dit is er met Peter Gillis aan de hand

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden