Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Maandag 5 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Ramadan: 'Verbreek het vasten net als de profeet met melk en dadels'

Ramadan: 'Verbreek het vasten net als de profeet met melk en dadels'

Door NU.nl/Elise Vermeeren

02 mei 2019 om 23:28Update: 4 jaar geleden
nujij comment273 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Maandag begint de islamitische vastenmaand en wordt er door moslims van zonsopgang tot zonsondergang niet gegeten, niet gedronken en niet gerookt. Als de zon ondergaat, is het tijd om te eten, en zo doe je dat gezond.

Rond 21.15 uur gaat de zon onder en mogen de moslims die aan de Ramadan meedoen het vasten verbreken: eten, een sigaretje, water drinken en tandenpoetsen. Vrouwen die zwanger zijn of borstvoeding geven, chronisch zieke mensen, kinderen en ouderen hoeven niet mee te doen met vasten.

Het verbreken van het vasten wordt 'iftar' genoemd, vertelt Rachida Kharbouch. Zij is een van de twee bloggende Marokkaans-Nederlandse zusjes van Healthysisters.nl. De Ramadan zo gezond mogelijk doorkomen is essentieel, zegt Kharbouch, want anders hou je het niet vol.

'Je helemaal volproppen hoeft helemaal niet'

"Je moet de maaltijd na zonsondergang zien als een kerstdiner, en dan dertig dagen achter elkaar. Zo ging het vroeger, maar je helemaal volproppen zodra de zon onder is, hoeft helemaal niet. "

Traditioneel wordt het vasten verbroken met een soepje (harira) en dadels, zegt Kharbouch. Daarna een maaltijd, en veel moslims zetten rond 3.00 uur de wekker om te ontbijten voordat de zon opkomt.


De harira moet je volstoppen met groente, en niet binden met bloem
Rachida Kharbouch, blogger Healthysisters.nl

Kharbouch: "Tijdens deze maand kun je kleine dingen doen waardoor het een gezonde periode wordt. De harira volstoppen met groente bijvoorbeeld, en niet binden met witte bloem."

Even wandelen, douchen en veel groente

Kharbouch gaat rond 19.00 uur hardlopen met een groep vrouwen. "Daarna douchen, het eten klaarzetten met veel verse groente, kip en vis, en dan kun je 21.30 uur aan tafel. Zo is het makkelijk vol te houden en heb je geen tijd voor slechte tussendoortjes."

Ramadan draait niet alleen om eten, zegt Kharbouch. "Het is een tijd van bezinning, en ik kijk er echt naar uit. Ik blijf langer op, drink rustig mijn thee, we zijn samen met vrienden en familie. Ik zit ontzettend goed in mijn vel tijdens Ramadan."

'Turkse mensen eten al gauw te veel pide'

Baklava, vet vlees en Turks brood: lekker, maar tijdens Ramadan geen goed idee, zegt diëtiste Gülsah Kayar.

Bij haar diëtistenpraktijk wordt rond Ramadan voor elke islamitische cliënt extra tijd gereserveerd om de vastentijd te bespreken. Veel van haar Turkse cliënten hebben de neiging na zonsondergang veel en snel te eten, zegt Kayar, en daar wordt het lichaam niet blij van.

"Ik raad mijn cliënten altijd aan om het vasten te verbreken net zoals de profeet Mohammed: met een dadel en melk of water. Het suiker in de dadel geeft je een boost en het vochttekort wordt aangevuld."

Het vasten zorgt ervoor dat de suikervoorraad in het lichaam wordt aangesproken, zegt Kayar, en als dat op is, gaat het lichaam vet afbreken. "Die suikervoorraad wordt 's avonds weer aangevuld, en zo is het goed vol te houden."


Natuurlijk heb je dorst. Maar als je toch drinkt duurt de Ramadan alleen maar langer
Gülsah Kayar, diëtiste

Neem na de dadels een heldere soep met veel groenten, en rustig aan met de pide, zegt de diëtist.

"Turkse mensen eten graag pide. Maar je eet er snel te veel van en je metabolisme is na zo'n lange tijd zonder voedsel vertraagd. Turks brood is niet goed voor de darmwerking."

Na de soep wandelen of bidden

Na de soep raadt Kayar aan te wandelen of bidden, en dan pas aan het hoofdgerecht te beginnen. "Altijd veel verse groente en rauwkost, niet elke dag vlees, geen gefrituurd eten. Ik raad ook peulvruchten aan voor een goede darmwerking."


Geen Turks brood, wel veel groente
Gülsah Kayar, diëtiste

Als ontbijt, rond 3.00 uur , raadt Kayar haar vastende cliënten zuivel met fruit aan. "De eiwitten zijn voor het spierbehoud. En blijf water drinken tussen zonsondergang en zonsopgang, minstens anderhalve liter."

Een 'cheatdagje' tijdens Ramadan? Niet slim, zegt Kayar. "Als je gezondheid in gevaar dreigt te komen, dan mag je het vasten gelijk verbreken, maar ga je drinken omdat je echt dorst hebt, dan is dat aanstellerij. Natuurlijk heb je dorst. Zeker als je veel vocht verliest doordat je zwaar werk doet, dan is geen water drinken moeilijk."

Dat is geen reden om het vasten te verbreken, weet Kayar, en je moet ervoor boeten: nog eens dertig dagen extra vasten. En als je echt niet in staat bent te vasten, dan moet je zestig arme mensen voeden.

In 60 seconden: Wat is de ramadan?1:00
Afspelen knop

Ramadan van start: Zo verloopt de vastenmaand

Ramadan van start: Zo verloopt de vastenmaand

Beeld: ANP
nujij comment273 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

RamadanEten en Drinken

NUjij: Uitgelichte reacties

Celletje
03 mei 2019 om 11:58
Ik heb twee jaar geleden, toen ik naar mn schoonfamilie op bezoek ging in de tropen, voor het eerst besloten de laatste paar dagen (vanaf aankomst) mee te doen aan de Ramadan. Gewoon om het mee te beleven en geen uitzondering te zijn. Was een nieuwe ervaring en zeker positief. Het lukte me veel beter dan ik had gedacht.
Respect: 👍 15Reacties: 💬 5
Reageer
Moh_Hatri
03 mei 2019 om 07:58
Het is niet alleen eten, drinken en roken, wat niet mag. Sex is ook ten strengste verboden. Zelfs porno kijken, of iets te aandachtig naar de collega in kort rokje kijken mag niet. Overigens klopt het arrikel niet helemaal. Vrouwen hebben wel degelijk een paar cheatdagen. Tijdens hun menstruatie moeten ze eten, waarna ze deze dagen tijdens in de loop van het jaar inhalen. Ook onder atheisten blijft het om gezondheidsredenen populair. Omdat je langdurig jouw lichaam niet voedt, worden de laatste restjes aan de binnenwand van je darmen weggeschraapt.
Respect: 👍 13Reacties: 💬 12
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment273 reacties

Net binnen

  • 00:42
    Vijf kinderen raken gewond bij ernstig ongeluk met taxibusje in Zeeland
  • 00:12
    Hond met langste tong ter wereld krijgt plek in Guinness Book of Records
  • 23:43
    Brazilië wil illegale ontbossing in het Amazonegebied in 2030 stoppen
  • 23:16
    Vier doden nadat vliegtuigje neerstort in omgeving van Washington

Meest gelezen

  • 1
    Quincy Promes in bericht na inbeslagname drugs: 'Shit, hele winst door de helft'
  • 2
    Mannen negentien jaar na dato weer vrijgesproken van moord op Willem Endstra
  • 3
    OverzichtOekraïens tegenoffensief zou nu echt zijn begonnen
  • 4
    ProRail wist het niet meer, dus trok voor het eerst een noodplan uit de kast
  • 5
    Jumbo bekijkt of het met sommige producten wat minder kan


Nieuwsvideo's

  • Gravin Eloise woest op 'racist': 'Doe even normaal joh'
    Gravin Eloise woest op 'racist': 'Doe even normaal joh'
  • Taylor Swift slikt insect door tijdens concert in Chicago
    Taylor Swift slikt insect door tijdens concert in Chicago
  • Motorrijder in Brabant filmt hoe BMW in greppel belandt
    Motorrijder in Brabant filmt hoe BMW in greppel belandt
  • Alderweireld barst in huilen uit bij huldiging Royal Antwerp
    Alderweireld barst in huilen uit bij huldiging Royal Antwerp

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden