Gaswinning bij Warffum gaat niet van start tot uitspraak van rechter
De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) start de gaswinning in Warffum niet op tot de rechter uitspraak heeft gedaan in een beroepszaak. De rechtbank buigt zich volgende week over het beroep. Volgens de nieuwe vergunning zou de gaswinning zaterdag kunnen beginnen.
Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) maakte in maart bekend dat de NAM de gaswinning mag hervatten. De provincie Groningen en de gemeente Het Hogeland, waar Warffum in ligt, gingen daartegen in beroep.
De bestuurders van de provincie en de gemeente vinden het opstarten van de gaswinning sowieso onacceptabel. Ze vinden dat het kabinet en de NAM te weinig luisteren naar zorgen van bewoners. Hermans besloot de vergunning te verlenen, omdat uit adviezen bleek dat de winning uit het relatief kleine gasveld "technisch veilig kan".
Warffum werd eerder getroffen door aardbevingen als gevolg van gaswinning in het nabijgelegen Groningenveld. Dat gasveld werd vorig jaar definitief gesloten, vanwege de risico's. Het kabinet beloofde toen "geen Gronings gas" meer te winnen. Maar die belofte bleek alleen te gaan over het Groningenveld. Het kabinet ziet wel ruimte voor het kleinere gasveld, maar dat leidt tot onvrede bij bewoners.
Tegenstanders hopen dat de rechter de vergunning intrekt. Ze zijn vrijdag een petitie gestart om zich tegen nieuwe vergunningen uit te spreken. De actie is een initiatief van Respect voor Groningen. Daarbij zijn de Groninger Bodem Beweging, SP-Kamerlid Sandra Beckerman en ondernemer Chris Garrit betrokken.
