Wijn uit Betuwe en Achterhoek krijgt net als champagne een beschermde status
EU-regels maken het mogelijk om producten uit Europese landen een beschermde status te geven. Dit moet voorkomen dat andere landen namaakproducten maken. Een bekend voorbeeld hiervan is champagne. Die drank mag alleen die naam krijgen als het in de betreffende Franse regio is gemaakt.
Ook de Rivierenlandwijn krijgt nu dus bescherming, wat betekent dat 85 procent van de druiven die in de wijn zijn verwerkt daadwerkelijk uit het gebied moeten komen.
In 2004 zijn de eerste wijnstokken aangeplant in de regio, nadat nieuwe druivenrassen waren ontwikkeld voor het Nederlandse klimaat. De aanplant werd onder meer met behulp van Europese subsidies voor plattelandsvernieuwing gefinancierd.
In de regio is veel tuinbouw en fruitteelt vanwege de vruchtbare riviergronden. De omstandigheden "dragen bij aan de kwaliteit van wijnen en geven ze fruitige aroma's", aldus de commissie in een toelichting.