
EU komt met vrouwenquotum om glazen plafond te doorbreken
Bedrijven die dat quotum niet halen, moeten vrezen voor strafmaatregelen. Zo kan een lidstaat boetes opleggen of de benoeming van mannen in bedrijven blokkeren tot er genoeg vrouwen zijn.
Met het akkoord moet het glazen plafond in Europa worden doorbroken. Wel moet het akkoord nog officiële goedkeuring van het Parlement en de lidstaten krijgen.
Jarenlang lagen landen als Nederland en Duitsland dwars bij de onderhandelingen over het vrouwenquotum. Toch had Nederland al eerder een quotum ingevoerd dan de Europese Unie: sinds de jaarwisseling moet in Nederland een op de drie commissarissen van grote bedrijven vrouw zijn.
De verwachting is dan ook dat het quotum in de praktijk niet veel voor Nederlandse bedrijven zal veranderen. Nederland krijgt zelfs twee jaar langer de tijd om het doel van de EU te halen, omdat het zelf al aan de slag was gegaan met zo'n quotum.
In veel andere EU-landen is er nog wel een hoop werk aan de winkel. In Cyprus bijvoorbeeld is gemiddeld nog maar een op de twaalf bestuurders van grote bedrijven vrouw. In de EU ligt dat gemiddelde op drie van de tien bestuurders.
NUjij: Uitgelichte reacties