Ga naar de inhoud Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Woensdag 27 september 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Weer, veel bewolking 21° TV GidsLive voetbalwedstrijden 0 liveVerkeersinformatie 12 kmBeursinformatie 723.05
World Economic Forum

World Economic Forum weer van start: waarom heeft deze club de schijn tegen?

Door NU.nl

22 mei 2022 om 05:58 Update: een jaar geleden
Reacties op dit nieuwsbericht1.4K reacties
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail
In het Zwitserse Davos gaat zondag het World Economic Forum (WEF) van start. Voor het eerst in twee jaar komen wereldleiders, zakenmensen en opiniemakers weer fysiek bij elkaar om over de politieke en economische koers te praten. Met zo'n 2.500 veelal steenrijke deelnemers is het een erg exclusieve vergaderclub, met kritiek en argwaan als gevolg.

Het WEF is opgericht in 1971 en is naar eigen zeggen een onafhankelijke internationale organisatie die mensen bij elkaar brengt die het verschil kunnen maken. Het is ook een club waar mensen uit de politiek, het bedrijfsleven en de culturele sector bij elkaar komen, zolang ze maar ondernemend zijn.

Dat betekent overigens niet dat je zomaar binnenkomt. Mogelijkheden tot lidmaatschap zijn beperkt tot de duizend grootste bedrijven ter wereld. De jaarlijkse lidmaatschapskosten kunnen oplopen tot ongeveer een 500.000 euro.

Hoe het WEF de rol van die bedrijven ziet, staat beschreven in het recentste manifest van het WEF uit 2020. Zo wil de organisatie in een notendop dat bedrijven eerlijk belasting betalen, corruptie moeten uitbannen en zich moeten inzetten voor een gelijk speelveld. Ook moeten ze zorg dragen voor mensenrechten, niet alleen binnen de eigen organisatie, maar in de gehele aanvoerketen.

Exclusief feestje

Dat zijn stuk voor stuk nobele doelen. Maar volgens Journalist Peter S. Goodman, die ruim tien jaar lang verslag deed van het WEF, is er een groot verschil tussen de boodschap die wordt uitgedragen en hoe sommige deelnemers in de wedstrijd zitten.

In zijn eerder dit jaar verschenen boek Davos Man: How the Billionaires Devoured the World beschrijft Goodman hoe een aantal durfinvesteerders eerst braaf een lezing over mensensmokkel bijwoont, om elkaar vervolgens te feliciteren met een uitnodiging voor een feestje van een Russische oligarch die sekswerkers heeft laten invliegen.

Hoewel tijdens het WEF zonder twijfel serieuze discussies worden gevoerd, is 'Davos' stiekem ook een belangrijke datum op de societykalender, met tal van exclusieve recepties waar je alleen op uitnodiging kunt komen. Tijdens het vorige fysieke evenement in 2020 waren de deelnemers goed voor een vermogen van 500 miljard dollar (ruim 473 miljard euro). Op vliegvelden rond het Zwitserse Davos was het dan ook een komen en gaan van ongeveer 1.500 privéjets en andere vliegtuigen.

Luxe terreinwagens vervoeren hoogwaardigheidsbekleders naar hun bestemming.
Foto: Getty Images

Premier Rutte reist af namens Nederland

Dat versterkt het beeld van een losgezongen elite die bij elkaar komt. Daarnaast staat het WEF erom bekend dat er in achterkamertjes in een flits deals tussen politiek en bedrijfsleven gemaakt worden die normaal gesproken maanden in beslag nemen.

Die exclusieve lobbysfeer voedt complottheorieën dat het WEF, net als de Bilderberg-bijeenkomsten, eigenlijk bedoeld zijn voor een geheimzinnige elite die de wereld in het geniep en op ondemocratische wijze bestuurt.

Het WEF staat dit jaar in het teken van de oorlog in Oekraïne en heeft het thema 'Keerpunt in de geschiedenis: politiek beleid en zakelijke koers'. Namens Nederland zijn premier Mark Rutte en koningin Máxima volgende week aanwezig in Davos.

Beeld: Getty Images
Reacties op dit nieuwsbericht1.4K reacties
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

ZwitserlandBuitenland

NUjij: Uitgelichte reacties

Danno
22 mei 2022 om 09:51
Ik heb er moeite mee dat er een select clubje super rijken zijn die gaan nadenken over hoe de mensheid zich moet bewegen de komende jaren. Het zijn niet altijd de meest gevoelige, slimme, briljante of nuchtere mensen. Het zijn gewoon mensen met zeer veel geld die verder van de maatschappij af staan dan u en ik. Dat politieke leiders hier ook naartoe gaan is eigenlijk absurd. Daar krijg je belangenverstrengelingen mee.
Respect: 👍 149Reacties: 💬 15
Reageer
AWCul
22 mei 2022 om 09:41
Deze club heeft niet de 'schijn' tegen. Het ìs achterkamertjes politiek. Elke aanwezige journalist zal dat beamen. En politiek hoort los te staan van multinationals en andere schimmige clubjes. Voor de bevolking is het zinloos naar de stembus te gaan om een richting te geven aan de politiek als vervolgens de politiek met multinationals in achterkamertjes in een Zwitsers clubhuis doet waar ze zelf zin in heeft. Politici lijken te vergeten dat zij in dienst zijn van de bevolking. De arrogantie waarmee de wensen van de bevolking terzijde geschoven worden staat aan de wortels van het wantrouwen in de politiek. En ooit barst de bom.
Respect: 👍 224Reacties: 💬 10
Reageer
Bekijk meer reactiesBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht1.4K reacties

Net binnen

  • 13:26
    Jumbo mag vier Limburgse supermarkten overnemen
  • 13:21
    Crisis bij Ajax eist volgend slachtoffer: rvc-voorzitter Eringa treedt terug
  • 13:21
    Noord-Korea zet overgelopen Amerikaanse militair Travis King het land uit
  • 13:15
    StellingHoe praat jij met je kind over (online) roddelen?

Meer Economie

  • woekerpolis
    Handel NN-aandelen stilgelegd na hard oordeel van rechter over woekerpolissen
  • Carrefour
    Franse supermarkten verkopen brandstof tegen kostprijs in kostencrisis
  • amazon prime
    Toezichthouder beschuldigt Amazon van monopoliegedrag in VS
  • NS moet van staatssecretaris opnieuw naar plan voor spitsheffing kijken
    NS moet van staatssecretaris opnieuw naar plan voor spitsheffing kijken
  • huurhuis
    Huurprijzen volgend jaar mogelijk bijna 6 procent omhoog
Meer Economie

Meest gelezen

  • 1
    Wiegman gefrustreerd na buitenspelgoal van Nederland: 'Het hele stadion zag het'
  • 2
    Oranje verslaat Engeland van Wiegman en houdt olympische droom levend
  • 3
    Marco Borsato wordt vervolgd voor zedendelict met minderjarige
  • 4
    Donald Trump en familiebedrijf zijn schuldig aan financiële fraude
  • 5
    Acteur Bas Muijs eerder dit jaar gegijzeld en beschoten met spijkerpistool


Nieuwsvideo's

  • Vliegtuig schiet van landingsbaan en explodeert in Mali
    Vliegtuig schiet van landingsbaan en explodeert in Mali
  • Door deze tactiek lukt het Oekraïne om de Krim nu harder te raken
    Door deze tactiek lukt het Oekraïne om de Krim nu harder te raken
  • Biden staakt mee met personeel van Amerikaanse autofabrieken
    Biden staakt mee met personeel van Amerikaanse autofabrieken
  • Vlammen slaan uit leegstaand kantoorpand in Rijswijk
    Vlammen slaan uit leegstaand kantoorpand in Rijswijk

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Apps
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Apps
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden