De FNV zet volgend jaar aan de onderhandelingstafels in op 3 procent loonsverhoging exclusief inflatie. Zo moet de koopkracht in stand worden gehouden.

Dat maakt de vakbond maandag bekend in het arbeidsvoorwaardenbeleid.

"Met een inflatie van 2,75 procent en jaren koopkrachtverlies voor mensen is 3 procent een hele verantwoorde looneis", zegt Mariette Patijn, coördinator arbeidsvoorwaardenbeleid bij de FNV.

"Zo kunnen bouwvakkers, metaalwerkers en verpleegkundigen weer even adem halen en vertrouwen krijgen", aldus Patijn.

Een ander belangrijk punt voor de FNV wordt verwoord met het credo 'gelijk werk gelijk loon'. Dat moet in zoveel mogelijk cao's worden vastgelegd.

De FNV noemt het "een groot probleem" dat werkgevers goedkope arbeidskrachten uit EU-landen inhuren en zo de cao-afspraken niet nakomen. "Dat leidt tot een oneerlijke arbeidsmarkt waarin verdringing aan de orde van de dag is", aldus de vakbond.

Ook moeten de jeugdlonen worden afgeschaft en de topbeloningen worden aangepakt.

Het ledenparlement, het hoogste orgaan van de organisatie, gaat de plannen de komende maanden voorleggen aan de achterban in de verschillende sectoren.

Vaktrots

De FNV signaleert dat door aanbestedingen, reorganisaties en kostenverlagingen de kwaliteit van arbeid in veel sectoren onder druk staat.

"Daarbij hebben mensen het gevoel dat ze hun werk niet meer goed kunnen doen doordat ze met steeds meer regels geconfronteerd worden", laat de FNV weten.

Dat gaat volgens hen ten koste van de kwaliteit, de vaktrots en de zeggenschap over het eigen werk. Daarom staat vakmanschap en doorstroming naar vaste banen centraal en moeten schijnconstructies worden aangepakt.

Bezuinigingen

Naast het arbeidsvoorwaardenbeleid, uit de FNV bij monde van voorzitter Ton Heerts kritiek op de zes miljard extra bezuinigingen van het kabinet.

"Er moet nu verder worden geïnvesteerd in banen en mensen, als je ziet dat er in 2014 bijna honderdduizend werklozen bij komen. Deze extra bezuinigingen zijn ook niet goed voor het consumentenvertrouwen", aldus Heerts.

'Gevaarlijk'

VNO-NCW en MKB-Nederland vinden de looneis van de FNV gevaarlijk, stellen ze in een gezamenlijke reactie tegenover NU.nl.

"Dit gaat volledig voorbij aan de nog altijd slechte gang van zaken in veel delen van de economie en – voor exporterende bedrijven – internationale concurrentiepositie. Ook de voorzichtige tekenen van herstel in de economie zitten hier niet op te wachten."