Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zaterdag 25 maart 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

Zorgen over corona op scholen: 'Ik tel hoelang een leerling naast me staat'

Door Job van der Plicht

22 okt 2020 om 05:59Update: 2 jaar geleden
nujij comment1.2K reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Vanuit het onderwijs klinken steeds meer bezorgde geluiden over het groeiende aantal besmettingen op vooral middelbare scholen. Volgens vakbond Leraren In Actie maakt ruim 80 procent van de 2.200 deelnemende docenten aan een onderzoek zich zorgen. Toch zei minister Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onderwijs) dat scholen vooralsnog openblijven. In gesprek met NU.nl vertellen drie docenten uit het voortgezet onderwijs over hun zorgen.

Siep de Haan, wiskundedocent in Utrecht

"Afgelopen week zijn bij ons de oudste leerlingen naar huis gestuurd, omdat het aantal besmettingen in vwo 5 en 6 nogal toenam. Dat gaf onrust onder de leerlingen, docenten en ouders. De situatie is twee weken on hold gezet, om te kijken hoe die zich ontwikkelt. "

"Ik ben 62 jaar en ervaar wel angst. Als de leerlingen naast me staan, ben ik aan het tellen hoelang ze naast me staan en hoe groot de kans op besmetting is in plaats van te luisteren naar hun vraag."

"Het kabinet lijkt te vergeten dat er ook achttien- en negentienjarigen in het voortgezet onderwijs les krijgen. Die mogen de hele dag naast elkaar zitten. Maar als ze naar buiten gaan, worden ze op straat aangesproken omdat ze afstand moeten houden. Er zit onduidelijkheid in de maatregelen en dat is niet handig."

"Vrienden hebben ook aan me gevraagd waarom ik niet stop met werken op school. Iedere keer dat ik me in een school vol tieners begeef, is een risico. Misschien dat ik wel een time-out aanvraag. "

"Ik pleit wel voor het openhouden van de scholen. Ik wil graag fysiek onderwijs geven, maar dan met halve klassen. Leerlingen zouden dan mondkapjes op moeten doen in de les en ik geef dan de lessen twee keer. Door effectiever les te geven, gaat er ook geen lesstof verloren. Op de huidige manier gaat het de verkeerde kant op. We horen ook van ouders dat ze bang zijn om besmet te raken door hun eigen kinderen."

Beeld uit video: Econoom: 'Jongeren betalen hoge prijs voor coronamaatregelen'
Afspelen knop

Econoom: 'Jongeren betalen hoge prijs voor coronamaatregelen'

Econoom: 'Jongeren betalen hoge prijs voor coronamaatregelen'

Sander, docent Duits in Zuid-Holland*

"Elke dag komen er coronabesmettingen bij ons op school bij. Vorige week is een collega besmet. Die heeft naast me gezeten in de docentenkamer en bij vergaderingen gezeten. Ik probeer afstand te houden van de leerlingen en maak me om mezelf geen zorgen. Dat doe ik wel om mijn partner, die chronisch ziek is."

"In de les komen de leerlingen aan je bureau staan, terwijl dat echt niet kan. Ik merk ook dat ze er steeds minder begrip voor hebben dat ik niet naar ze toeloop om ze te helpen met opdrachten. In de school houden ze zich niet altijd meer aan de looprichting en de trappen worden in de verkeerde richting gebruikt."

"Ook dragen niet alle leerlingen meer een mondkapje, omdat ze weten dat het niet verplicht is. Ze hoeven ook geen afstand van elkaar te houden, alles vervaagt steeds meer. In het begin is voor hen alles spannend. Maar nu het een gewoonte wordt, denken ze vaak: het zal wel."

"Ik denk dat het handig is om twee weken dicht te gaan en in de periode daarna met tien leerlingen per klas naar school te komen tot er een vaccin is. We moeten niet willen dat we met hele scholen open zijn."

* De echte naam van Sander is bij de redactie bekend.

Foto: ANP

Leerlingen zijn niet altijd bereid om een mondkapje te dragen. (Foto: ANP)

Hans van den Dool, geeft aardrijkskunde en economie in Overijssel

"Er zijn hier en daar wel besmettingen bij ons op school, maar het valt nog mee. Ik heb de indruk dat leerlingen en collega's snel thuisblijven bij klachten. Ook als er zieken binnen het gezin zijn, blijven ze thuis. Ik ben zelf twee keer thuisgebleven, omdat ik klachten had."

"Ik maak me wel zorgen en ben erg streng in het lokaal qua voorschriften. Zo staan de ramen bij mij altijd open. Ook heb ik een vak met tape afgeplakt waarbinnen leerlingen niet mogen komen. Daar houden ze zich goed aan. Collega's zijn wel slordiger in het houden van 1,5 meter afstand, dat vind ik wel irritant."

"Op het gebied van mondkapjes volgen we de lijn van het kabinet: het is dus een dringend advies ze te dragen. Dat vind ik wel een gemiste kans. Als je je huiswerk niet maakt, kom je ook niet voor de rechter. Dus in die zin is het ook een dringend advies, maar dat doe je ook gewoon. Toch voelt dat voor leerlingen kennelijk anders, want je ziet dat het gros over de mondkapjes denkt: het zal allemaal wel."

"Over anderhalve week hebben we een toetsweek en daarna hebben we een periode helemaal afgerond. Ik hoop dat die toetsweek kan doorgaan, want een sluiting van de scholen komt er voor ons gevoel wel weer aan. We hebben ook een mail van de directie gehad met daarin het verzoek de kernstof te behandelen, zodat als het onderwijs weer uitvalt de basisstof in ieder geval behandeld is."

Beeld uit video: Horeca dicht en mondkapjesplicht: dit zijn de nieuwe maatregelen4:51
Afspelen knop

Horeca dicht en mondkapjesplicht: dit zijn de nieuwe maatregelen

Horeca dicht en mondkapjesplicht: dit zijn de nieuwe maatregelen

Eerder

  • 21 okt 2020 om 14:20
    Eerste forse stijging aantal positieve tests in vijf dagen (8.764), ook meer doden
    Eerste forse stijging aantal positieve tests in vijf dagen (8.764), ook meer doden
  • 19 okt 2020 om 04:22
    Slob: 'Vooralsnog geen extra coronamaatregelen op scholen'
    Slob: 'Vooralsnog geen extra coronamaatregelen op scholen'
  • 16 okt 2020 om 22:39
    'Op minstens helft middelbare scholen zeker één coronabesmetting gemeld'
    'Op minstens helft middelbare scholen zeker één coronabesmetting gemeld'
Beeld: ANP
nujij comment1.2K reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

OnderwijsBinnenlandCoronavirus

NUjij: Uitgelichte reacties

RFMU
22 okt 2020 om 09:18
Het is gewoon een onmogelijk dilemma. Mijn schoonmoeder van 64 staat voor de klas, mijn schoonvader heeft een zwakke gezondheid. Aan de ene kant zou je zeggen: 'Risico groep, geen risicos nemen: blijf thuis'. Aan de andere kant heeft schoonmoeder hart voor de zaak en wil ze dus blijven werken. Online lesgeven heeft (binnen haar school) heel veel nadelen. Kinderen zonder laptop of rustige werkplek thuis, kinderen die niet inloggen en nog meer achterstand oplopen dan dat ze al hadden. Met ouders is het lastig communiceren want die spreken vaak geen Nederlands. En om nou een stel 8 jarigen de volledige verantwoordelijkheid te geven voor hun educatie gaat ook erg ver.
Respect: 👍 12Reacties: 💬 4
Reageer
mark_handel
Docent MBO
22 okt 2020 om 09:13
Waarom zo extreem. Het lijkt wel of de scholen helemaal open moeten of helemaal dicht. Er is echter ook ruimte voor maatwerk. Ik ben zelf werkzaam op het MBO. Bij ons zijn de praktijklessen in halve groepen op locatie en sommige vakken diezelfde dag ook in halve groepen. Komt er op neer dat studenten 2 dagen per week in halve groepen op locatie zijn en 3 dagen online onderwijs krijgen. Mondkapjes, ontsmettingsmiddel, looprichtingen en gespreide roosters maken het allemaal wel werkzaam. De halve groepen geven wel een grote druk op het rooster. Ideaal, nee. ik ben nog steeds de halve dag bezig om de studenten erop te wijzen dat ook in de pauze en eventuele tussenuren ook 1,5 meter afstand houden van elkaar verplicht is. Het blijven pubers toch. Wat ik wel merk is dat ik en de studenten het groepsgevoel missen. Dat is erg jammer maar niet onoverkomelijk. Bij de online lessen is het groepsgevoel niet aanwezig terwijl het sociale aspect van school ook erg belangrijk is.
Respect: 👍 22Reacties: 💬 6
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment1.2K reacties

Net binnen

  • 01:41
    Geertruida lijkt volgende afvaller te worden bij Oranje: 'Ziet er slecht uit'
  • 23:36
    Rwandees die model stond voor film 'Hotel Rwanda' vrijgelaten uit gevangenis
  • 23:26
    Koeman schrikt van zwak Oranje in Parijs: 'Ik verwacht maandag een reactie'
  • 23:01
    Van Dijk zoekt naar woorden na afstraffing in Frankrijk: 'Dit is gewoon slecht'

Meest gelezen

  • 1
    60 uur taakstraf voor Van Meijeren (FVD) omdat hij zonder rijbewijs door rood reed
  • 2
    Oranje begint tweede tijdperk Koeman met kansloos verlies tegen Frankrijk
  • 3
    Man die werd opgepakt na ongeluk waarbij gezin omkwam verdacht van doodslag
  • 4
    Hoe Oranje dankzij Van Gaal ook nog een sluiproute naar het EK heeft
  • 5
    RTL en KRO-NCRV ruziën in rechtbank over Kees-documentaire


Nieuwsvideo's

  • Bekijk de afstraffing van Oranje in en tegen Frankrijk
    Bekijk de afstraffing van Oranje in en tegen Frankrijk
  • Hond gered van steile klif door vrijwilligers in Maleisië
    Hond gered van steile klif door vrijwilligers in Maleisië
  • Vuurzee op snelweg in VS nadat tankwagen kantelt
    Vuurzee op snelweg in VS nadat tankwagen kantelt
  • Neerkletterend raam raakt Chinese man op haar na
    Neerkletterend raam raakt Chinese man op haar na

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Cookie instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden