Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Woensdag 7 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Red Team: Kabinet moet deze fase gebruiken om testbeleid op orde te krijgen

Red Team: Kabinet moet deze fase gebruiken om testbeleid op orde te krijgen

Door Job van der Plicht

15 okt 2020 om 06:01Update: 3 jaar geleden
nujij comment316 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Het kabinet moet deze fase gebruiken om het testbeleid en het bron- en contactonderzoek op orde te krijgen. Dat advies geven Wim Schellekens en Amrish Baidjoe, beiden lid van het Red Team, een onafhankelijke groep experts die het kabinet adviseert over coronamaatregelen, in gesprek met NU.nl. Volgens hen moet in de fase waarin de nieuwe maatregelen gelden het aantal besmettingen heel klein worden en tellen daarna "geen excuses" meer.

In eerdere adviezen noemde het Red Team - dat geen officieel adviesorgaan van het kabinet is - al het voorbeeld van the Hammer and the Dance: met strenge maatregelen moet het aantal besmettingen flink worden verlaagd, waarna beetje bij beetje het normale leven weer opgepakt kan worden, waarbij door het naleven van de basisregels een nieuwe golf wel voorkomen moet worden.

"De 'Hammerfase' moet je gebruiken om de 'Dancefase' voor te bereiden", zegt Schellekens, voormalig hoofdinspecteur van de Inspectie voor de Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ).

"Als je dat niet doet, dan loop je het risico dat hetzelfde gebeurt als wat er in juli gebeurde. We hebben het aantal besmettingen toen door de succesvolle eerste lockdownfase echt naar een aanvaardbaar niveau gebracht en zijn toen op vakantie gegaan en los gegaan. Ook het kabinet was op vakantie."

Bij terugkeer liepen de verdubbelingen van de coronainfecties op, waarna ook bleek dat de testcapaciteit en de capaciteit voor het bron- en contactonderzoek niet op orde waren.

"Gun jezelf nu de tijd om de dijken weer op te bouwen", zegt Baidjoe, veldepidemioloog en uitbraakexpert. "Breng de testcapaciteit en het bron- en contactonderzoek weer op niveau, vraag daarna aan de organisaties of ze er klaar voor zijn en versoepel de maatregelen daarna pas weer."

Beeld uit video: Zoveel besmettingen per dag zijn nodig voor minder maatregelen1:01
Afspelen knop

Zoveel besmettingen per dag zijn nodig voor minder maatregelen

Zoveel besmettingen per dag zijn nodig voor minder maatregelen

'Test preventief op scholen en in verpleeghuizen'

"Ook moeten we preventief gaan testen op scholen en in verpleeghuizen", vervolgt Schellekens. "Daarvoor kan je sneltesten (antigeentesten, red.) gebruiken. Dat moet je elke week of twee weken doen. Zo houd je scholen en verpleeghuizen coronavrij."

"Op die manier haal je de besmettingen eruit. Op dit moment zijn de scholen ook een blackbox", zegt Schellekens, die daarmee bedoelt dat het niet duidelijk is hoeveel besmettingen op scholen plaatsvinden. "Daarom was het ook zinloos geweest om de scholen nu te sluiten."

Baidjoe had het niet gek gevonden om scholen na de herfstvakantie een week langer dicht te houden. "Daarmee verklein je de mobiliteit en geef je scholen de tijd om bijvoorbeeld wijzigingen in het rooster aan te brengen of andere maatregelen goed door te voeren."

Foto: ANP

'Ga preventief testen op scholen', is het advies van Wim Schellekens. (Foto: ANP)

'Vraag is of we niet meteen in lockdown moesten'

Het Red Team ontstond in de zomer en bestaat inmiddels uit twaalf leden die regelmatig hun licht laten schijnen over het beleid om het coronavirus te beteugelen. Dat gebeurt vanuit verschillende expertises, zoals de medische hoek, maar ook vanuit het economische en psychologische oogpunt.

De groep experts pleit al langer voor strengere maatregelen en eind september schreven ze dat het kabinet snel, krachtig en kort zou moeten handelen. Op die manier zou het virus zo snel mogelijk platgeslagen moeten worden en zouden de economische en mentale gevolgen het kleinst zijn.

Schellekens is "blij" met de maatregelen, al zal volgens hem moeten blijken of ze krachtig genoeg zijn. "De vraag is of we niet meteen een veel strengere lockdown hadden moeten invoeren. Dan weet je zeker dat het ook korter duurt."

De voormalig ziekenhuisbestuurder geeft geen antwoord op de vraag die hij zelf opwerpt. "Dat is een politieke keuze en ik begrijp het dilemma van het kabinet wel."

Beeld uit video: Horeca dicht en mondkapjesplicht: dit zijn de nieuwe maatregelen4:51
Afspelen knop

Horeca dicht en mondkapjesplicht: dit zijn de nieuwe maatregelen

Horeca dicht en mondkapjesplicht: dit zijn de nieuwe maatregelen

'Deze maatregelen gaan werken'

Baidjoe vindt dat de maatregelen wat "duidelijker en strenger" hadden gekund, al erkent hij wel dat de boodschap van het kabinet in ieder geval duidelijker was dan op voorgaande persconferenties.

"Ik mis een beetje wat de ambitie is. Als dat is om terug te gaan naar risiconiveau 1, dan zie ik dat niet terug. Je kan beter wat strenger zijn. Je creëert dan ook een tijdje rust in de maatschappij, die dan in ieder geval weet waar die aan toe is."

Of het huidige maatregelenpakket nu kort of lang nodig is, Schellekens weet zeker dat het gaat werken. "Dit beperkt het contact tussen mensen. Het is de vraag wanneer we weer kunnen versoepelen. Is dat eind november of pas in januari?"

Punt van zorg is voor Schellekens nog wel het draagvlak voor de maatregelen onder de bevolking. Want is iedereen wel bereid om opnieuw een groot deel van het sociale leven stil te leggen? "Als we 70 of 80 procent van de mensen meekrijgen, winnen we de wedstrijd. Daar heb ik alle vertrouwen in."

Eerder

  • 14 okt 2020 om 14:03
    Ministerie meldde maandenlang veel te weinig opnames coronapatiënten
    Ministerie meldde maandenlang veel te weinig opnames coronapatiënten
  • 14 okt 2020 om 06:00
    Waarom het kabinet voor deze maatregelen koos
    Waarom het kabinet voor deze maatregelen koos
  • 14 okt 2020 om 14:21
    Aantal positieve coronatests (7.305) licht gedaald ten opzichte van dinsdag
    Aantal positieve coronatests (7.305) licht gedaald ten opzichte van dinsdag
Beeld: ANP
nujij comment316 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

BinnenlandCoronavirus

NUjij: Uitgelichte reacties

De_Nuchtere_NL
15 okt 2020 om 07:50
Het grote probleem en de missing link zijn de ziekenhuizen zelf. Er is onvoldoende capaciteit. Die capaciteit was er ook niet tijdens de grieptsunami van een aantal jaren geleden. Het stoort mij enorm dat ziekenhuizen hun verantwoordelijkheid een beetje afwimpelen op het gedrag van mensen terwijl ze zelf de zaken niet op orde hebben. Deze draconische maatregelen waren niet nodig geweest, of in elk geval een stuk minder, als ziekenhuizen (lees bestuurders) niet zo arrogant en naïef waren geweest. We hebben al meerdere vloedgolven aan patiënten gehad, waar was de voorbereiding voor waar nu inzitten! Duizenden en duizenden ondernemers en werknemers moeten nu bloeden voor het wanbeleid van Nederlandse ziekenhuizen. Waarom niemand dit vaker zegt is echt ongelooflijk. Kom op Nederlanders, wees eens wat kritischer en durf dat ook uit te spreken.
Respect: 👍 18Reacties: 💬 8
Reageer
Zhukov
15 okt 2020 om 07:22
Er is een veel te grote focus op het testen. Natuurlijk is testen belangrijk, maar dat is toch niet waar het uiteindelijk om draait? Het gaat erom dat we met zijn allen zo min mogelijk risico op besmetting proberen te lopen, of je nu getest wordt of niet, of je nu ziek wordt of niet. Die focus op het testen is alsof je last hebt van mieren in je tuin, en dat je je dan alleen druk maakt over welke lokdoos de meeste mieren aantrekt, in plaats van proberen de overlast van de mieren zelf aan te pakken. Het middel is ineens belangrijker dan het probleem waarvoor het is bedoeld.
Respect: 👍 15Reacties: 💬 6
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment316 reacties

Net binnen

  • 00:13
    Poezensterilisatie door prik in plaats van operatie is veelbelovend
  • 23:43
    Oppositie: Coalitiepartijen houden Rutte hand boven het hoofd in Groningendebat
  • 23:14
    Moyes staat met West Ham na ruim 1.000 duels voor 'grootste moment' in carrière
  • 22:15
    VideoSchoonmakers verwijderen al abseilend onkruid van historisch kasteel

Meest gelezen

  • 1
    Duizenden evacués na damdoorbraak in Oekraïne: dit is wat we weten
  • 2
    Wekenlang geen spat regen: zomerdroogte is terug (en erger dan in 2018)
  • 3
    OverzichtBeschuldigingen na ontplofte dam bij Kherson | Offensief in Donetsk
  • 4
    Shell stopt alweer met leveren van stroom en gas bij mensen thuis
  • 5
    Het is mogelijk al te laat om zomerijs op de Noordpool te redden


Nieuwsvideo's

  • Dam doorgebroken bij Kherson: dit zijn de drie grootste zorgen
    Dam doorgebroken bij Kherson: dit zijn de drie grootste zorgen
  • Schoonmakers verwijderen al abseilend onkruid van historisch kasteel
    Schoonmakers verwijderen al abseilend onkruid van historisch kasteel
  • Politie in VS achtervolgt slingerende auto met tienjarige bestuurder
    Politie in VS achtervolgt slingerende auto met tienjarige bestuurder
  • Water bereikt Oekraïense stad Nova Kakhovka na instorting dam
    Water bereikt Oekraïense stad Nova Kakhovka na instorting dam

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden