Ga naar de inhoud Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zaterdag 23 september 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Weer, enkele opklaringen 15° TV GidsLive voetbalwedstrijden 9 liveVerkeersinformatie 8 kmBeursinformatie 730.09
Ijsland

Waarom IJsland een goede plek blijkt te zijn voor corona-onderzoek

Door Matthijs le Loux

12 mei 2020 om 12:44 Update: 3 jaar geleden
Reacties op dit nieuwsbericht90 reacties
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail
IJsland heeft een aantal natuurlijke voordelen in een pandemie: het is een afgelegen eilandnatie met een beperkt aantal 'toegangspoorten' en dezelfde bevolkingsomvang als de gemeente Utrecht. Maar ook snel optreden door de regering en een voortvarend testbeleid behoedden de Atlantische eilandnatie voor het ergste in de coronacrisis.

De IJslandse autoriteiten traden in een vroeg stadium voortvarend op. Reizigers die in IJsland arriveerden werden al een maand voordat de eerste besmetting op het eiland werd vastgesteld in quarantaine geplaatst en getest. Daarnaast zette de regering campagnes op om burgers te bewegen hun handen vaak te wassen en sociale afstand te bewaren.

Vanaf het begin van de uitbraak werd streng contactonderzoek gedaan. Met succes, zei de IJslandse chef-epidemioloog Thorolfur Gudnason begin deze maand. Volgens Gudnason was 60 procent van de mensen bij wie een besmetting werd vastgesteld al in thuisisolatie, omdat bekend was dat ze contact hadden gehad met een coronapatiënt. Uiteindelijk kregen zo'n twintigduizend mensen opdracht hun woning niet te verlaten.

IJsland wist een strenge lockdown te vermijden. Basisscholen bleven open, net als sommige restaurants en cafés. Er werden wel maatregelen genomen om social distancing te bevorderen, zoals de begrenzing van het aantal aanwezigen in een horecagelegenheid en een 2-meterregel. Tot een dwingend 'blijf thuis'-advies kwam het niet. Bij grotere uitbraken, bijvoorbeeld die in een paar kleine dorpen, werden plaatselijke lockdowns ingesteld, zodat de gezondheidsdiensten tijd kregen om ze in kaart te brengen.

Het middelbaar en hoger onderwijs in IJsland ging begin deze maand weer van start en bijna alle bedrijven (met uitzondering van kroegen, sportscholen en zwembaden) mochten ook heropenen. Het maximumaantal aanwezigen werd uitgebreid van twintig naar honderd.

Snel optreden dankzij korte lijntjes

De lijnen tussen de IJslandse maatschappij en politiek zijn kort - iedereen kent iedereen - waardoor de IJslandse regering in noodsituaties zonder veel bureaucratische rompslomp kan optreden.

Dat gebeurde bijvoorbeeld begin maart, nadat Kári Stefánsson, directeur van het biofarmaceutische bedrijf deCODE genetics, een radioreportage over de sterftecijfers in China hoorde. Op dat moment waren in IJsland nog maar drie besmettingen vastgesteld. Hij belde de directeur van het IJslandse RIVM, het Bureau voor Gezondheid, en haalde haar binnen een paar uur over om in samenwerking met zijn bedrijf een grootschalige testoperatie op te zetten.

Niet om mensen met symptomen of in quarantaine te screenen, want dat gebeurde al in de ziekenhuizen, maar om inzicht in de verspreiding van het coronavirus te krijgen, door middel van een representatieve dwarsdoorsnede van de bevolking.

De IJslandse regering maakte begin deze maand bekend binnen zes weken bijna 50.000 mensen te hebben getest, 13 procent van de totale IJslandse bevolking, meer dan elk ander land ter wereld. Het bevolkingsonderzoek door deCODE vond tientallen besmettingsgevallen, waarvan een groot deel asymptomatisch.

Eiland is petrischaal voor corona-onderzoek

Grootschalig testen helpt IJsland niet alleen de verspreiding van het coronavirus onder controle te houden, het biedt wetenschappers ook waardevolle inzichten in de karakteristieken van het jonge virus - hoe het zich verspreidt, hoe het muteert. Het eiland toont zich een goede plek voor corona-onderzoek.

De voorlopige onderzoeksresultaten laten bijvoorbeeld zien dat 0,6 procent van de IJslandse bevolking in de categorie 'stille dragers' viel; mensen met geen of heel milde symptomen. Een derde van hen lijkt iemand anders te hebben besmet, wat erop lijkt te duiden dat ook asymptomatische patiënten het virus overdragen, al zij het minder vaak dan mensen met symptomen.

Het totale aantal bevestigde coronabesmettingen in IJsland bedroeg dinsdag 1.801. Het sterftecijfer is met tien doden opvallend laag. Sinds het begin van deze maand zijn er drie nieuwe ziektegevallen vastgesteld: één op 2 mei en twee op 6 mei.

Foto: Pro Shots

Uitzicht vanaf het Zwarte Strand in het zuiden van IJsland. De belangrijke toeristische sector op het eiland lijdt sterk onder de coronacrisis. (Foto: Pro Shots)

IJslands toerisme krijgt wel klappen

De coronacrisis mag op het gebied van volksgezondheid meevallen in IJsland, maar de eilandstaat onder de poolcirkel komt niet helemaal met de schrik vrij. De IJslandse economie is voor een groot deel afhankelijk van het toerisme, een sector die nog enige tijd plat zal blijven liggen.

IJsland isoleert zich momenteel van de rest van de wereld - en een trip naar spectaculaire geisers is een stuk minder aanlokkelijk als die voorafgegaan moet worden door een quarantaine van twee weken.

Volg de laatste ontwikkelingen rond het virus in ons liveblog.

Het coronavirus in het kort

  • Het coronavirus verspreidt zich vooral via nies- en hoestdruppeltjes. De meeste patiënten hebben milde (griepachtige) klachten. Dit zijn de symptomen.
  • Lees hier welke regels er zijn om de uitbraak in te dammen.
  • Deze maatregelen hebben we ook vertaald in het Arabisch, Engels, Pools en Turks.
  • In onze coronagids geven we je een overzicht van alle betrouwbare informatie en wat je moet en kunt doen nu je veel thuis bent.

Eerder

  • 08 mei 2020 om 20:10
    Het lage sterftecijfer in Oost-Europa verklaard: 'Lockdowns en meer urgentie'
    Het lage sterftecijfer in Oost-Europa verklaard: 'Lockdowns en meer urgentie'
  • 06 mei 2020 om 17:23
    Britten vragen zich af waar het misliep in de coronacrisis
    Britten vragen zich af waar het misliep in de coronacrisis
  • 30 apr 2020 om 14:29
    Wat is het geheim van het Nieuw-Zeelandse succes in de coronacrisis?
    Wat is het geheim van het Nieuw-Zeelandse succes in de coronacrisis?
  • 22 apr 2020 om 18:10
    Coronavirus grijpt om zich heen in Rusland, versneld door desinformatie
    Coronavirus grijpt om zich heen in Rusland, versneld door desinformatie
Beeld: Mark Read
Reacties op dit nieuwsbericht90 reacties
Delen via WhatsAppDelen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

IJslandBuitenlandCoronavirus

NUjij: Uitgelichte reacties

Harry_Evers_cbeccd
12 mei 2020 om 13:06
Wie IJsland een beetje kent, weet dat het naast een prachtig eiland, ook grote (bijna) niet bevolkte gebieden heeft. Als je de hoofdstad Reykjavik uit rijdt kom je bijna geen mens meer tegen. Daarnaast is de bevolking zeer gedisciplineerd. Er is daarom ook nauwelijks politie aanwezig of nodig. Als men de Coronamaatregelen invoert, neemt de bevolking dit zeer ter harte en voeren ze dat consequent uit. Dit zal allemaal bijdragen aan het succes bij de aanpak van het virus. Een eiland zoals IJsland heeft het m.i. daarom relatief makkelijker om het virus aan te pakken dan andere landen. Het zij de IJslanders gegund.
Respect: 👍 26Reacties: 💬 1
Reageer
Bekijk meer reactiesBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht90 reacties

Net binnen

  • 19:20
    VideoJutta Leerdam verschijnt in Milaan voor het eerst op catwalk
  • 19:08
    PSV begint met Lozano en Til aan uitduel met Almere City, Bakayoko op de bank
  • 18:48
    Bredewold stunt op EK wielrennen: 'Ik had zó niet gepland om te winnen'
  • 18:48
    COA denkt ook begin komende week opvang te hebben voor alle asielzoekers

Meer Economie

  • EU-vicevoorzitter in China: Europa moet zichzelf wel beschermen
    EU-vicevoorzitter in China: Europa moet zichzelf wel beschermen
  • Spoorbedrijf Arriva wil meer dan twintig trajecten van NS overnemen
    Spoorbedrijf Arriva wil meer dan twintig trajecten van NS overnemen
  • Britse premier wil verkoop sigaretten aan jongeren in toekomst verbieden
    Britse premier wil verkoop sigaretten aan jongeren in toekomst verbieden
  • Uitgebrand vrachtschip Fremantle Highway is aangekomen in Rotterdam
    Uitgebrand vrachtschip Fremantle Highway is aangekomen in Rotterdam
  • Amerikaanse president Biden dinsdag naar stakend personeel autofabrieken
    Amerikaanse president Biden dinsdag naar stakend personeel autofabrieken
Meer Economie

Meest gelezen

  • 1
    Spaanse familie tapt 40 miljoen kuub water uit park en krijgt enorme boete
  • 2
    Horner was bang dat Verstappen zou crashen: 'Heb iets heel speciaals gezien'
  • 3
    Drie gewonden door grote aardverschuiving op snelweg bij Zweedse Göteborg
  • 4
    Noorwegen pakt ex-Wagner-commandant op bij Russische grens: 'Wilde terug'
  • 5
    Verstappen stelt orde op zaken met pole in Japan, Piastri tweede op Suzuka


Nieuwsvideo's

  • Jutta Leerdam verschijnt in Milaan voor het eerst op catwalk
    Jutta Leerdam verschijnt in Milaan voor het eerst op catwalk
  • Duizenden fans zwepen Feyenoord-spelers op in aanloop naar Klassieker
    Duizenden fans zwepen Feyenoord-spelers op in aanloop naar Klassieker
  • Man beklimt zonder touw illegaal wolkenkrabber in Londen
    Man beklimt zonder touw illegaal wolkenkrabber in Londen
  • Omstander filmt hoe raket inslaat op hoofdkwartier Russische vloot
    Omstander filmt hoe raket inslaat op hoofdkwartier Russische vloot

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Dagelijks leven
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Apps
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Apps
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden