Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
    • Regio
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Thuis
    • Vakantie
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Donderdag 2 februari 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

Lange revalidatie voor coronapatiënten na ic: PTSS en geheugenverlies

Door Job van der Plicht

24 apr 2020 om 21:51Update: 3 jaar geleden
nujij comment184 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Doorligplekken, een enorm afgenomen spierkracht en een posttraumatische stressstoornis (PTSS). Het zijn zomaar wat klachten waar coronapatiënten nog lang last van kunnen hebben als ze langdurig op de intensive care (ic) hebben gelegen. Coen van Bennekom, revalidatiearts bij revalidatiecentrum Heliomare, vertelt in gesprek met NU.nl met welke klachten coronapatiënten kampen, nadat ze de ic hebben verlaten.

Voor coronapatiënten die in het ziekenhuis zijn opgenomen, komt na een dag of vier het omslagpunt, weet Van Bennekom. Continu wordt gemonitord hoeveel zuurstof een patiënt in het bloed heeft en na vier dagen gaat het óf beter, óf het gaat ineens veel slechter.

Als het plotseling slechter gaat is vaak opname op de ic nodig. Coronapatiënten moeten daar aan de beademing omdat ze op eigen kracht niet voldoende zuurstof binnenkrijgen. Het aansluiten en inbrengen van de beademingsapparatuur is geen prettige ervaring en dus worden patiënten in coma gebracht.

Volgens Van Bennekom zorgt dat ervoor dat patiënten na herstel van hun ic-opname last hebben van verwardheid en PTSS. "Ze worden van het ene op het andere moment op de ic gebracht. Voor niet-COVID-patiënten wordt een ic-opname vaak aangekondigd, maar omdat coronapatiënten zo snel verslechteren, kan dat bij hen niet."

Beeld uit video: Revalidatiecentrum helpt coronapatiënten: 'Veel stress na ic-opname'3:00
Afspelen knop

Revalidatiecentrum helpt coronapatiënten: 'Veel stress na ic-opname'

Revalidatiecentrum helpt coronapatiënten: 'Veel stress na ic-opname'

'Patiënten worden in angst wakker'

De verpleegkundigen op de intensive care hebben allemaal beschermende kleding aan, waardoor ze niet herkenbaar zijn. "Tijdens die spannende momenten kan familie niet aanwezig zijn. Patiënten worden in angst in coma gebracht en daardoor worden ze ook vaak in angst wakker", aldus de revalidatiearts, die ook betrokken is bij onderzoek naar het revalidatieproces van COVID-patiënten.

Na het verlaten van de intensive care hebben coronapatiënten bijna allemaal psychologische hulp nodig, ziet Van Bennekom. "Maar dat geldt ook voor hun naasten. Die hebben toch het idee dat hun man of vrouw aan het doodgaan is en ze kunnen niet op de ic aanwezig zijn. Dat is ontzettend moeilijk voor hen."

Naast angststoornissen hebben voormalig coronapatiënten die op de ic hebben gelegen ook last van verwardheid en concentratieproblemen. "Ze zijn gedesoriënteerd en hebben moeite met redeneren en organiseren. Ze weten vaak ook niet meer welke dag of datum het is", vertelt de bijzonder hoogleraar van de Universiteit van Amsterdam.

© NU.nl
© NU.nl
© NU.nl
© NU.nl
© NU.nl
Toon alleen het PlaatjeToon alleen het Plaatje
Waarom het RIVM geen mondkapjes adviseert
Waarom het RIVM geen mondkapjes adviseert

'Mensen verdrinken in hun eigen vocht'

Doordat de longen door het coronavirus vollopen met vocht "verdrinken mensen in hun eigen vocht", zegt Van Bennekom. "De beademing kan daar niks aan doen, want er is gewoon te weinig longoppervlakte om zuurstof op te nemen. Dat kan gevolgen hebben voor organen, als daar te weinig zuurstof naartoe gaat. Het kan bijvoorbeeld voor ernstige geheugenproblemen zorgen."

Ook fysiek doen ic-patiënten een flinke jas uit. De zenuwen kunnen door het lange liggen worden aangetast en per dag verliezen patiënten ongeveer 3 procent aan spierkracht en dat verliezen van spierkracht gaat volgens de arts heel snel. "Sommige mensen kunnen met moeite staan en als ze dat wel kunnen raken ze heel snel uitgeput. Na het uit bed stappen en in een stoel zitten, zijn mensen soms volledig uitgeput."

Na een dag of tien zijn de meeste coronapatiënten die van de ic afkomen wel "redelijk mobiel". Maar het kan lang duren voordat iemand weer echt de oude is. "Er wordt wel eens gezegd: één dag ic is zeven dagen revalideren", zegt Van Bennekom. Veel coronapatiënten liggen een dag of twintig op de ic, dus dat betekent al zo'n vijf maanden revalideren.

Nog onduidelijk hoelang totale herstel duurt

Hoelang het voor coronapatiënten duurt voor ze helemaal hersteld zijn van hun ic-opname, kan de UvA-hoogleraar nog niet zeggen. "Dat moeten we nog afwachten. Het virus is dusdanig nieuw dat we een half jaar verder moeten zijn voor we zo'n uitspraak kunnen doen. We weten het eigenlijk niet."

Hij kan zich wel voorstellen dat er patiënten zijn die nooit meer helemaal de oude worden. "Zeker als er schade is ontstaan door zuurstoftekort. Dat is vaak onherstelbaar."

  • Voor het eerst sinds maart minder dan duizend coronapatiënten op ic's
    Zie ookVoor het eerst sinds maart minder dan duizend coronapatiënten op ic's

Volg de laatste ontwikkelingen rond het virus in ons liveblog.

Het coronavirus in het kort

  • Het coronavirus verspreidt zich vooral via nies- en hoestdruppeltjes. De meeste patiënten hebben milde (griepachtige) klachten. Dit zijn de symptomen.
  • Lees hier welke regels er zijn om de uitbraak in te dammen.
  • Deze maatregelen hebben we ook vertaald in het Arabisch, Engels, Pools en Turks.
  • In onze coronagids geven we je een overzicht van alle betrouwbare informatie en wat je moet en kunt doen nu je veel thuis bent.

Eerder

  • 24 apr 2020 om 15:19
    Hoeveel tests worden afgenomen? Deze en meer vragen over het testbeleid
    Hoeveel tests worden afgenomen? Deze en meer vragen over het testbeleid
  • 24 apr 2020 om 12:06
    Vorige week zo'n 1.200 meer overledenen dan gemiddeld, oversterfte neemt af
    Vorige week zo'n 1.200 meer overledenen dan gemiddeld, oversterfte neemt af
  • 24 apr 2020 om 13:59
    RIVM meldt minder nieuwe opnames (123) en doden (112) dan week eerder
    NIET MEER GEBRUIKEN!
Beeld: Pro Shots
nujij comment184 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

BinnenlandCoronavirus

NUjij: Uitgelichte reacties

K33S1974
25 apr 2020 om 12:47
Voor mij toch een extra reden om me als jonge gezonde veertiger aan de richtlijnen te houden. Dit wil ik niemand aandoen!
Respect: 👍 46Reacties: 💬 3
Reageer
S_Tor
Werktuigbouwkundig ingenieur
24 apr 2020 om 22:18
Dit is dus precies de reden waarom er van het begin af aan al is gezegd dat het geen griepje is. Er is nogal een verschil tussen ziek worden en ziek worden. Uit onderzoek is ook gebleken dat jongeren met beperkte klachten ook longschade en littekenweefsel kunnen ontwikkelen. Zorg dat je het virus niet krijgt.
Respect: 👍 74Reacties: 💬 8
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment184 reacties

Net binnen

  • 00:09
    Grote ING-storing lijkt na uren voorbij, klanten kunnen weer inloggen
  • 23:47
    Kinderen in Italië mogen volgens hof niet gedwongen worden grootouders te zien
  • 23:26
    Rutte erkent dat kabinet mogelijk 'onbedoeld' te hard was over ongevaccineerden
  • 22:53
    United wint opnieuw van Nottingham en bereikt eerste finale onder Ten Hag

Meest gelezen

  • 1
    Grote ING-storing kan nog uren of zelfs dagen duren: 'Heel vervelend'
  • 2
    Internetbankieren en app van ING getroffen door een storing
  • 3
    OM-eis tegen De Mos: 22 maanden cel en vier jaar geen publiek ambt vervullen
  • 4
    Oudste profvoetballer ooit (55) gaat verrassend aan de slag in Portugal
  • 5
    Tweede dode gevonden op plek van grote brand in Arnhemse woonwijk


Nieuwsvideo's

  • Waarom niet iedereen blij is met gefilterd Japans kernafvalwater
    Waarom niet iedereen blij is met gefilterd Japans kernafvalwater
  • Allerlaatste Boeing 747 vliegt weg bij fabriek in VS
    Allerlaatste Boeing 747 vliegt weg bij fabriek in VS
  • Vuilniszakken stapelen zich door staking op in Utrecht
    Vuilniszakken stapelen zich door staking op in Utrecht
  • Koninklijke familie reist per marineschip van Aruba naar Curaçao
    Koninklijke familie reist per marineschip van Aruba naar Curaçao

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
    • Regio
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Thuis
    • Vakantie
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Cookie instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden