Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
    • Regio
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Thuis
    • Vakantie
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Zondag 5 februari 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

Van mondkapjes tot spray: wat wel en niet helpt tegen het coronavirus

Door Meike Bergwerff

02 mrt 2020 om 12:20Update: 3 jaar geleden
nujij comment271 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Nu het coronavirus ook in Nederland is opgedoken, groeit de bezorgdheid. Daarom: welke middelen werken wel tegen de verspreiding van het COVID-19-virus en welke juist niet?

Het COVID-19-virus is donderdag 27 februari officieel ook in Nederland geconstateerd. Het coronavirus wordt van mens op mens overgedragen door hoesten en niezen, zo schrijft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). "Hoe zieker iemand is, hoe meer virus de persoon kan verspreiden", zo luidt de uitleg.

Het virus kan zich in Nederland niet via voedsel of dieren verspreiden. Er wordt wel rekening gehouden met het scenario dat het virus in China door een dier is overgedragen op een mens.

De maatregelen die iedereen kan nemen om verspreiding van het virus te voorkomen, zijn hetzelfde als bij griep en verkoudheid, legt het RIVM uit.

Meld je aan

Wil je elke avond een update van het laatste coronanieuws ontvangen?

Handen goed en regelmatig wassen: ja

Ziekteverwekkers kunnen makkelijk via de handen worden verspreid. Was je handen daarom regelmatig. "Doe dit als je handen vuil zijn geworden, als je eten hebt klaargemaakt, na een toiletbezoek of na een hoest of nies", aldus het RIVM.

Ook na het snuiten van de neus, buiten spelen, het verschonen van een kind, het aaien van dieren en een schoonmaaksessie wordt geadviseerd je handen te wassen.

Wie dit goed wil doen, maakt eerst de handen goed nat, om vervolgens met zeep de handen over elkaar te wrijven. De boven- en onderkant zijn nu met zeep bedekt. Zorg daarbij dat je vingertoppen goed zijn ingezeept.

Neem ook je polsen mee, en wrijf de zeep ook goed tussen je vingers. Hierna spoel je alle zeep weer af onder de kraan.

Zorg dat je je handen goed droogt, ook tussen de vingers. Dit hele ritueel moet zo'n twintig seconden duren, adviseert het Rode Kruis.

  • Handzeep en handgel online tegen woekerprijzen aangeboden
    Zie ookHandzeep en handgel online tegen woekerprijzen aangeboden

Handgel: ja, in bepaalde gevallen

Als je wil, kun je ook handalcohol of desinfecterende handgel gebruiken. Die zijn volgens het RIVM een goed alternatief voor het ontsmetten van je handen als die niet zichtbaar of niet voelbaar vervuild zijn. Bijvoorbeeld als je je neus gesnoten hebt en er geen water en zeep in de buurt zijn.

Niezen en hoesten in je elleboog: ja

Om te voorkomen dat je eventuele ziekteverwekkers via je handen verspreidt, is het daarnaast verstandig om in je elleboog te hoesten of niezen, adviseert het Rode Kruis. Zo zorg je ervoor dat er geen speeksel of ander materiaal uit je longen bij andere mensen terechtkomt.

Het is ook beter om papieren zakdoekjes te gebruiken en deze na gebruik meteen weg te gooien.

Oproep NUjij

  • Ben of ken jij iemand die positief heeft getest op het coronavirus? Deel je verhaal in de NUjij-reacties!

Preventief een mondkapje dragen: nee

Alleen hulpverleners die met geïnfecteerde mensen werken, moeten een mondkapje dragen. Zij staan immers dicht bij de patiënt. "Voor de gemiddelde, gezonde Nederlander is een mondkapje niet nodig", benadrukte het Rode Kruis in gesprek met de NOS.

Hulpverleners die een mondkapje willen gebruiken, moeten dit wel overigens op de juiste manier doen. Zo moet het mondkapje goed sluiten over de neus en de mond. Ook moeten ze regelmatig worden ververst.

De simpele en vaak papieren mondkapjes die op vele plekken worden verkocht, beschermen volgens het RIVM niet tegen het virus en zorgen voor schijnveiligheid. Deze kapjes zitten losjes op het gezicht en houden virusdeeltjes daardoor ook niet volledig buiten de deur.

Wil je toch per se een mondkapje dragen, pak deze in elk geval nooit vast aan de buitenkant. Als daar virusdeeltjes op zitten, dan pak jij deze met je vingers vast. Zo is de kans op besmetting juist groter, aldus het Rode Kruis.

  • Rode Kruis: Nederlanders weten onvoldoende over gebruik mondkapjes
    Zie ookRode Kruis: Nederlanders weten onvoldoende over gebruik mondkapjes

Desinfectiespray: nee

Het sproeien van desinfectiemiddelen, zoals in bijvoorbeeld Zuid-Korea op straat gebeurt, helpt niet in het geval van een coronavirus. "Het virus kan niet lang in de lucht blijven hangen en kan ook niet overleven buiten het lichaam", aldus het RIVM.

Goede hygiëne: het allerbelangrijkst

Tot slot: de allerbeste manier om het virus buiten de deur - en je lijf - te houden, is een goede persoonlijke hygiëne. Kortom: het eerder genoemde handen wassen, hoesten of niezen in de elleboog en papieren zakdoekjes gebruiken. Speciale hulpmiddelen heb je daar niet voor nodig.

Beeld uit video: Europeanen hamsteren uit angst voor coronavirus1:50
Afspelen knop

Europeanen hamsteren uit angst voor coronavirus

Europeanen hamsteren uit angst voor coronavirus

Het allerlaatste nieuws rond het coronavirus lees je in ons liveblog.

  • (Lichte) corona-achtige klachten? Dit is wanneer je actie moet ondernemen
    Zie ook(Lichte) corona-achtige klachten? Dit is wanneer je actie moet ondernemen

Het COVID-19-virus (coronavirus) in het kort

  • Het virus verspreidt zich vooral via hoest- en niesdruppeltjes die kort in de lucht hangen. Wie geen symptomen vertoont, vormt amper besmettingsgevaar.
  • Iemand kan gemiddeld twee à drie anderen besmetten (minder dan bij bijvoorbeeld mazelen). Dit cijfer daalt echter door alle voorzorgsmaatregelen.
  • Verreweg de meesten hebben lichte (griepachtige) klachten.
  • Bijna alle sterfgevallen betreffen oudere of al zieke mensen.

Eerder

  • 01 mrt 2020 om 14:51
    De (vele) regels van thuisisolatie: 'Blijf zoveel mogelijk op je kamer'
    De (vele) regels van thuisisolatie: 'Blijf zoveel mogelijk op je kamer'
  • 01 mrt 2020 om 19:23
    Herkomst nieuwe besmettingen onduidelijk: geen link met coronagebied
    Herkomst nieuwe besmettingen onduidelijk: geen link met coronagebied
  • 01 mrt 2020 om 15:33
    In totaal 10 coronabesmettingen, ziekenhuis Gorinchem neemt maatregelen
    In totaal 10 coronabesmettingen, ziekenhuis Gorinchem neemt maatregelen
Beeld: Pro Shots
nujij comment271 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

Coronavirus

NUjij: Uitgelichte reacties

Ingmar
02 mrt 2020 om 13:59
Kortom; maatregelen die je altijd zou moeten nemen. Ook als er geen Corona virus rondgaat. Meer kan je als gemiddelde Nederlander ook echt niet doen. Hooguit wat minder vaak boodschappen doen, en bij beginnende klachten thuis blijven en je huisgenoot (of huisgenoten) vragen of ze voor de zekerheid ook thuis kunnen werken/wat minder naar buiten willen gaan, in het geval je besmettelijk bent). Ook handig om wat meer waakzaam te zijn over wat je aanraakt. Minder handen schudden. Etc. Paniek is natuurlijk veel makkelijker dan gewoon normaal te handelen, maar je helpt er niemand mee. Zorgt alleen maar voor meer stress bij mensen .. wat dan weer slecht is voor het immuunsysteem. Waardoor je juist sneller ziek wordt. Wees alert, meer kan je toch niet doen. Luister naar de officiele kanalen en deskundigen...niet elk paniek artikel geloven om je eigen paniek te voeden.
Respect: 👍 11Reacties: 💬 1
Reageer
Juffie85
02 mrt 2020 om 13:37
Ik werk op een school. Een van mijn kinderen zit op school en de ander gaat een dag naar het kinderdagverblijf... Ik kan me zorgen gaan maken maar het lost toch niks op... allert zijn en goed handen wassen. Eigenlijk ik altijd al doe (ook bij een gewone griepgolf). Het kan geen kwaad allemaal een beetje extra op te letten en niet ziek naar je werk te gaan of je kinderen niet ziek met een paracetamol gewoon naar school te sturen.. Al dat paniekerige gedoe helpt iig niet... Gezond verstand gebruiken.
Respect: 👍 14Reacties: 💬 2
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment271 reacties

Net binnen

  • 14:07
    Opgeleefd Ajax wint ten koste van Cambuur ook tweede duel onder Heitinga
  • 14:00
    Oppermachtige Van Anrooij pakt op verjaardag wereldtitel veldrijden bij beloften
  • 13:57
    Franse premier past plan voor verhogen pensioensleeftijd aan na protesten
  • 13:19
    Feyenoord begint met Wellenreuther en Paixão, PSV zonder nieuwkomers

Meest gelezen

  • 1
    Deze winter opnieuw ruim een miljoen 'verkeerde' bomen geplant in Nederland
  • 2
    Chinees ministerie keurt neerhalen 'spionageballon' door VS af
  • 3
    VS schiet Chinese 'spionageballon' uit de lucht na stilleggen vliegverkeer
  • 4
    Nieuw bewijs dat doorbraak zou zijn rond verdwijning Natalee Holloway blijkt nep
  • 5
    Publiek op afstand bij WK-duel Van der Poel-Van Aert: 'Zou niet nodig moeten zijn'


Nieuwsvideo's

  • Aanhoudende bosbranden teisteren Chili tijdens recordhittegolf
    Aanhoudende bosbranden teisteren Chili tijdens recordhittegolf
  • Beelden tonen neerhalen Chinese 'spionageballon'
    Beelden tonen neerhalen Chinese 'spionageballon'
  • Waarom je meer onthoudt als je van papier leest dan van een scherm
    Waarom je meer onthoudt als je van papier leest dan van een scherm
  • Bekijk hier hoe Fem van Empel wereldkampioen veldrijden werd
    Bekijk hier hoe Fem van Empel wereldkampioen veldrijden werd

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
    • Regio
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Thuis
    • Vakantie
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Cookie instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden