Iraanse diplomaten mogen van VS tijdens VN-top niet winkelen in New York
Vaak doen diplomaten rond hun bezoek aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ook wat inkopen in New York. Maar dat zit er voor Iraanse vertegenwoordigers deze week niet in.
De Amerikaanse autoriteiten laten weten dat hun bewegingsvrijheid beperkt wordt. Ze krijgen alleen toegang tot "de gebieden die strikt noodzakelijk zijn voor de doorreis van en naar het VN-hoofdkwartier". Daarmee gaan de restricties een stuk verder dan in voorgaande jaren.
"We zullen niet toestaan dat het Iraanse regime zijn geestelijke elite toestaat te winkelen in New York, terwijl het Iraanse volk te kampen heeft met armoede, een afbrokkelende infrastructuur en tekorten aan water en elektriciteit", zei een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
De Iraanse president Masoud Pezeshkian is samen met een delegatie in de Amerikaanse stad. Ook de Iraanse diplomaten die New York als standplaats hebben, moeten voortaan toestemming vragen als ze luxeartikelen van boven de 1.000 dollar (850 euro) willen kopen. Het gaat om onder meer horloges, elektronica, auto's en alcohol.
Amerikaanse bommenwerpers bestoken nucleaire sites
De relatie tussen de VS en Iran is verder verslechterd, nadat Amerikaanse bommenwerpers in juni meerdere nucleaire sites in het land hadden bestookt. De VN-Veiligheidsraad maakte vorige week ook de weg vrij voor nieuwe sancties tegen Iran. Daar hadden het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland om gevraagd.
Eerder werd bekend dat de Palestijnse delegatie niet naar New York mag komen om de VN-top bij te wonen. Onder anderen Mahmoud Abbas, de president van de Palestijnse Autoriteit, kreeg geen visum.
