Oekraïne en Rusland begonnen aan grootste gevangenenruil sinds begin oorlog
Oekraïne en Rusland hebben vrijdag 390 gevangenen uitgeruild. Dat is de grootste ruil sinds het begin van de oorlog. Dit weekend volgen meer vrijlatingen. De landen gaan duizend gedetineerden uitwisselen in navolging van de afspraken in Istanboel van vorige week.
De eerste fase van de "duizend voor duizend"-deal is uitgevoerd, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Volgens de president wordt "elke achternaam en elk detail" van de vrijgelaten personen gecontroleerd.
Het gaat om 270 krijgsgevangenen en 120 burgers, meldde het Russische ministerie van Defensie eerder. Ook Rusland laat weten dat de gevangenenruil "de komende dagen" doorgaat.
Eerder op de dag feliciteerde de Amerikaanse president Donald Trump de twee landen op zijn platform Truth Social. Er was toen nog niets bekend over de gevangenenruil.
De vrijgelaten Russische burgers komen uit de Kursk-regio. Zij waren vorig jaar gevangengenomen tijdens de Oekraïense bezetting. Oekraïne en Rusland wisselden sinds de Russische invasie in februari 2022 meermaals gevangenen uit, maar in kleinere omvang.
Vorige week werd de gevangenenruil afgesproken bij besprekingen tussen Oekraïne en Rusland in Istanboel. Naast de ruil werd weinig bereikt bij de eerste directe gesprekken in meer dan drie jaar. Op voorhand werd al getwijfeld aan de slagkracht, omdat de Russische president Vladimir Poetin en Zelensky allebei afwezig waren.
Deze foto deelde Zelensky van de groep vrijgelaten Oekraïners. | Beeld: X / @ZelenskyyUa