Paus Leo pleit op eerste persconferentie voor vrijlating journalisten
Paus Leo XIV heeft maandag op zijn eerste persconferentie opgeroepen tot de vrijlating van journalisten die zijn vastgezet vanwege hun werk. Daarnaast had hij telefonisch contact met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
"Het leed van deze gevangen journalisten daagt het geweten uit van landen en de internationale gemeenschap", zei paus Leo voor een zaal vol verslaggevers in Vaticaanstad.
De paus benadrukte het belang van vrijheid van meningsuiting en een vrije pers. "Alleen geïnformeerde mensen kunnen vrije keuzes maken." Hij riep op tot beëindiging van de polariserende "woordenoorlog" die wordt gevoed door ideologische aanvallen en pleitte voor het uitsluiten van fanatisme en haat.
Leo, die in de VS is geboren, opende de persconferentie met begroetingen in het Italiaans en Engels. Na luid applaus bij binnenkomst grapte hij in het Engels dat een ovatie aan het begin weinig voorstelt. "Als u nog wakker bent aan het einde en dan wil applaudisseren: hartelijk bedankt."
Uitnodiging van Zelensky
Er zou daarnaast zijn gesproken over de duizenden Oekraïense kinderen die Rusland naar eigen grondgebied heeft gebracht. Zelensky zegt dat Oekraïne rekent op de hulp van het Vaticaan om ze terug te brengen naar hun families.

