Stroomstoring komt volgens Portugal door temperatuurschommelingen in Spanje
De grote stroomstoring in Spanje, Portugal en Frankrijk komt volgens de Portugese netbeheerder Redes Energéticas Nacionais door "extreme temperatuurverschillen in Spanje". Volgens Spanje is er nog geen oorzaak vastgesteld.
Redes Energéticas Nacionais (REN) stelt dat de extreme temperatuurverschillen abnormale schommelingen hebben veroorzaakt in de hoogspanningskabels. Doordat de landelijke netwerken aan elkaar verbonden zijn, veroorzaakte dit een domino-effect. Het zorgde voor opeenvolgende storingen in het Europese netwerk.
De Spaanse netbeheerder Red Eléctrica heeft zich nog niet uitgelaten over de oorzaak van de stroomstoring. De netbeheerder liet eerder weten druk bezig te zijn de aanleiding te achterhalen. Ook het Spaanse cybersecurityinstituut INCIBE onderzoekt de situatie. De Spaanse premier Pedro Sánchez zegt dat er "nog geen doorslaggevende informatie is over de oorzaak".
In Frankrijk zijn de problemen al opgelost. Vooral het zuiden van het land was getroffen, maar de stroomvoorziening is daar inmiddels hersteld. Frankrijk helpt Spanje bovendien met het herstel van de elektriciteitsvoorzieningen.
Stroomstoring heeft enorme impact en legt veel plat
Voornamelijk Spanje en Portugal zijn maandag rond 12.30 uur getroffen door de grote stroomstoring. Dat heeft grote impact op onder meer de infrastructuur, communicatie, treinstations en luchthavens.
Zo worden operaties uitgesteld, werken verkeerslichten niet en draaien luchthavens op noodgeneratoren. De autoriteiten roepen burgers op wegen zoveel mogelijk te vermijden en "zeer voorzichtig" te zijn in het verkeer. Op verschillende plekken staan kilometerslange files.
Zowel de Spaanse als Portugese regering hield maandag een crisisoverleg vanwege de enorme stroomuitval.

